Czym jest luźna pochwa?
Zespół rozluźnienia pochwy, potocznie nazywany luźną pochwą to charakterystyczne uczucie „luzu” w miejscu intymnym kobiety. Zmiany, jakie zachodzą w obrębie narządów rodnych doprowadzają do rozciągnięcia więzadeł i poluzowania mięśni pochwy, a konkretnie jej przedsionka.
Wpływa to nie tylko na poziom doznań płynących ze zbliżeń seksualnych, ale może także wywoływać nawracające infekcje intymne i wpływać na niepłodność. Przy tego typu rozluźnieniu narządy rodne nie są odpowiednio chronione. Luźna pochwa może powodować trudności przy zajściu w ciążę.
Główną przyczyną takiego zjawiska jest najczęściej poród siłami natury. Nawet dla elastycznej pochwy urodzenie dziecka jest dość dużym wyzwaniem.
Wydalenie dziecka przez drogi rodne powoduje znaczne rozciągnięcie pochwy, która nie wraca do stanu sprzed porodu, a staje się luźniejsza. Nietypowe ułożenie dziecka lub zbyt duża waga urodzeniowa sprzyjają temu zjawisku.
Nie tylko poród siłami natury jest przyczyną rozluźnienia. Zjawisko luźnej pochwy pojawia się często w okresie menopauzy, kiedy znacznie spada poziom kolagenu.
Reklama
Jak sprawdzić, czy pochwa jest luźna?
Podstawowym kryterium zespołu rozluźnienia pochwy jest przede wszystkim subiektywne odczucie mniejszej satysfakcji przy stosunku przez kobietę. Zbyt luźna pochwa powoduje także mniejsze zadowolenie z seksu u mężczyzn.
Twierdzenie, iż zła jakość współżycia seksualnego może być spowodowana rozluźnieniem narządów rodnych kobiety jest jak najbardziej prawdziwe. Wiele młodych, świeżo upieczonych rodziców skarży się na słabą jakość pożycia seksualnego i mało erotycznych doznań w trakcie zbliżeń.
Luźna pochwa podczas stosunku sprawia, iż seks nie jest tak satysfakcjonujący. Taka sytuacja doprowadza do niechęci i niskiej samooceny partnerów.
Jak sprawdzić, czy pochwa jest luźna? Pierwszym elementem diagnozowania zespołu rozluźnionej pochwy jest szczegółowy wywiad z obojgiem partnerów i ocena jakości pożycia seksualnego. Niezdiagnozowany problem nasila się wraz z upływem czasu.
W trakcie stosunku pojawiają się charakterystyczne odgłosy, podobne do oddawania gazów. W skrajnych wypadkach może nawet dojść do wypadnięcia macicy na skutek silnego i długo trwającego osłabienia pochwy i jej podparcia.
Lekarz zleca badania i zaleca odpowiednie leczenie. Warto skorzystać z porady ginekologa, który posiada wiedzę z zakresu ginekologii estetycznej.
Reklama
Luźna pochwa po porodzie - co robić?
Poród siłami natury jest jedną z głównych przyczyn zespołu rozluźnionej pochwy. Ten kobiecy narząd zbudowany jest z dość rozciągliwych mięśni, ale po porodzie tracą one swoją sprężystość. Luźna pochwa po porodzie naturalnym może być także efektem złego ułożenia dziecka lub następstwem urodzenia dziecka o dużej masie.
Pochwa w klasycznej formie posiada od 2 do 3 centymetrów szerokości. W trakcie porodu musi przez nią przejść główka dziecka, a zatem naturalnie się rozciąga.
Jednak często po porodzie luźna pochwa nie wraca do stanu sprzed ciąży. To normalne zjawisko, jednak lekarze zalecają odczekać kilka miesięcy po porodzie, aby stwierdzić na ile szerokość pochwy odbiega od normy. Często granicznym momentem jest koniec karmienia piersią.
Luźna pochwa po cesarce jest rzadszym zjawiskiem, ale rezygnacja z porodu naturalnego na rzecz cc w obawie przed rozciągnięciem mięśni pochwy jest błędnym podejściem. Sam stan ciąży zaburza gospodarkę hormonalną, w tym także poziom estrogenu, który odpowiada za jędrność śluzówek.
Co robić w przypadku luźnej pochwy po porodzie? Medycyna oferuje szereg zabiegów, które skutecznie zwężają wejście pochwy. Przy niewielkich zmianach kobiety mogą samodzielnie walczyć z problemem.
Jedną ze skutecznych metod jest ćwiczenie mięśni dna miednicy, zwanych mięśniami Kegla. Kolejnym sposobem jest używanie kulek gejszy, wkładanych do pochwy. Każde z ćwiczeń wymaga systematyczności i regularnego stosowania.
Reklama
Od czego zależy luźna pochwa?
Zespół rozluźnienia pochwy jest głównie związany z porodami naturalnymi i urazami okołoporodowymi. Od czego zależy luźna pochwa? Głównym powodem tej dolegliwości są zmiany w obrębie narządów rodnych, które doprowadzają do rozciągnięcia więzadeł i mięśni dna miednicy.
Przyczynami luźnej pochwy są:
- poród siłami natury,
- nietypowe ułożenie dziecka, na przykład pośladkowe,
- duża masa urodzeniowa dziecka (powyżej 4 kilogramów),
- zwiotczenie tkanek w czasie ciąży,
- rozluźnienie mięśni i skóry krocza,
- menopauza,
- zmiany hormonalne,
- niedobór estrogenów,
- ubytek kolagenu,
- otyłość jako efekt uboczny,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- częste zaparcia, które osłabiają mięśnie dna miednicy,
- uprawianie fistingu, czyli kontrowersyjnej techniki seksualnej, polegającej na penetracji całą dłonią partnera.
Wszystkie wymienione przyczyny odpowiadają na pytanie od czego luźna pochwa pojawia się u konkretnej kobiety. Nie zawsze sam poród jest głównym czynnikiem.
Reklama
Luźna pochwa w ciąży
Ciąża zmienia organizm przyszłej mamy i wygląd narządów płciowych. Pochwa w ciąży też odbiega swym wyglądem od klasycznej postaci. Wahania hormonalne w tym okresie wywołują wiele zmian, zanikają estrogeny i pojawia się za luźna pochwa z wiotką i cienką śluzówką.
Ten stan ma dość istotny wpływ na przebieg ciąży. Luźna pochwa w ciąży jest bardziej narażona na infekcje, staje się bardziej ukrwiona, a jej ściany ulegają rozpulchnieniu na skutek zatrzymywania wody w organizmie.
W sytuacji wątpliwości i odczuwania zbytniego rozluźnienia pochwy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Reklama
Leczenie luźnej pochwy
Co robić, aby luźna pochwa wróciła do swoich rozmiarów sprzed ciąży i porodu? Problemu nie wolno bagatelizować, ponieważ objawy mogą się nasilać i stwarzać szereg nieprzyjemnych dolegliwości.
Leczenie luźnej pochwy polega głównie na obkurczaniu śluzówki i otaczających ją tkanek. Nieleczona nie tylko utrudnia pożycie seksualne, ale może być także przyczyną wielu infekcji. Nowoczesna ginekologia oferuje szereg metod leczenia zespołu rozluźnionej pochwy.
Przed wyborem sposobu leczenia przeprowadzane są szczegółowe badania, aby ocenić stan pochwy i wykryć wady anatomiczne lub ewentualne uszkodzenia (jak rany czy otarcia). Te sytuacje mogą być przeciwwskazaniem do konkretnego zabiegu.
Zabiegi na luźną pochwę po porodzie to:
- waginoplastyka, polegająca na wycięciu fragmentu pochwy i ponownym zszyciu,
- laserowe zwężanie pochwy, polegająca na podgrzaniu światłem lasera włókien kolagenowych jej ścianek,
- radiofrekwencja, czyli użycie promieniowania elektromagnetycznego,
- zabiegi chirurgiczne, polegające na zwężeniu dolnej części pochwy średnio o 1/3 szerokości,
- zwężanie pochwy nićmi liftingującymi, wprowadzanymi przez nacięcia w okolicy krocza, następnie zawiązywanymi i umocowanymi przy pomocy specjalnych haczyków. Nici rozpuszczają się po roku,
- zabieg laserowej rewitalizacji,
- ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, uzyskanym z krwi pacjentki,
- zastosowanie urządzenia HIFU, który pobudza naturalną produkcję kolagenu.
Wybór metody leczenia luźnej pochwy powinien uwzględniać stopień defektu, jego wpływ na organizm i jakość życia kobiety, a także oczekiwania kobiety.