Androgenowe łysienie nazywane jest często łysieniem typu męskiego – wszystko przez to, że u panów występuje ono częściej niż u kobiet, a za jego pojawienie się zazwyczaj odpowiada zbyt wysoki poziom dihydrotestosteronu (DHT) we krwi. Wpływ na wystąpienie tej przypadłości mają także czynniki genetyczne i środowiskowe.
U mężczyzn łysienie androgenowe może być związane ze schorzeniami takimi, jak niedokrwienna choroba serca, przerost lub rak prostaty i nadciśnienie. Kobiety, które zmagają się z łysieniem androgennym często mają zdiagnozowany zespół policystycznych jajników (pcos).
Łysienie androgenowe – objawy
Łysienie androgenowe u mężczyzn objawia się stopniową utratą włosów zaczynającą się od skroni. W późniejszej fazie włosy przerzedzają się także na czubku głowy. Z czasem pozostaje jedynie pas włosów po bokach i z tyłu, rzadko dochodzi jednak do całkowitej ich utraty. Łysienie androgenowe u kobiet daje podobne objawy – panie tracą włosy zwłaszcza z przodu głowy, mogą pojawić się lekkie zakola. Owłosienie staje się również cieńsze i rzadsze w okolicy przedziałka, gdzie powstają prześwity. Czasem objawom tym towarzyszy łojotok, łupież i swędzenie.
Reklama
Jak rozpoznać łysienie androgenowe?
W pierwszej kolejności należy wykonać szereg badań hormonalnych. Warto sprawdzić poziomy androstendionu, kortyzolu, wolnego testosteronu, DHEA-SO4, prolaktyny, 17hydroksyprogesteronu, FSH, LH, TSH, FT3 i FT4. Niestety refundowane są jedynie badania tarczycy. Wyniki pokażą czy mamy do czynienia z wypadaniem włosów na tle hormonalnym, czy przyczyny należy szukać gdzieś indziej.
Reklama
Leczenie łysienia
Leczenie łysienia androgenowego w dużej mierze zależy od ustalenia jego podłoża. Najczęściej zalecanymi preparatami do zewnętrznego stosowania są te z zawartością minoxidilu. Składnik ten stymuluje porost włosów poprzez wydłużenie fazy wzrostu mieszków. Ważne, aby nie zacząć terapii zbyt późno, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jej efekty. Najlepsze rezultaty osiągane są, jeśli minoxidil zostaje włączony do leczenia do pięciu lat od wystąpienia pierwszych objawów.
Reklama
Inne sposoby na łysienie androgenowe
W zaawansowanych przypadkach warto rozważyć mezoterapię igłową. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatami ze składnikami aktywnymi o wysokim stężeniu, które intensywnie stymulują wzrost mieszków. W przypadku podwyższonego stężenia DHT i/lub testosteronu we krwi, często stosuje się tabletki o odpowiednim składzie. Panowie przyjmują leki z finasterydem, panie częściej sięgają po antyandrogenne pigułki antykoncepcyjne, które są zapisywane także w przypadku pcos. Mężczyźni często godzą się z utratą włosów i jeśli podstawowe metody leczenia zawodzą, nie korzystają z tych najbardziej inwazyjnych. Na przeszczep włosów, który polega na przeszczepieniu zdrowych mieszków włosowych na obszary dotknięte łysieniem decydują się tylko nieliczni.