Czym jest macica jednorożna?
Macica jednorożna to rzadka wada wrodzona macicy, która może być przyczyną niepłodności, utrudniając zajście w ciążę, donoszenie i urodzenie dziecka. Na czym polega ten rodzaj wady?
Właściwie rozwinięta macica składa się z trzonu, dna, cieśni oraz szyjki. Dno macicy posiada dwa ujścia, z którymi łączą się jajowody, a swoim kształtem przypominają rogi. Macica jednorożna posiada tylko jeden prawidłowo funkcjonujący róg, który jest połączony z jajowodem.
Drugi róg nie występuje w ogóle (zanik rogu) lub jest słabo rozwinięty. W wyniku takiej budowy macica łączy się tylko z jednym jajowodem. Drugi ma przeważnie formę charakterystycznej zawiązki, która nie może spełniać prawidłowo swojej funkcji.
Wada rozwija się już na etapie życia płodowego, a jej przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne matki, problemy na tle immunologicznym czy odżywiania i czynniki genetyczne.
Ten rodzaj wady macicy nie jest dla kobiety problemem w codziennym funkcjonowaniu, nie przysparza dolegliwości bólowych i nie utrudnia współżycia seksualnego. Fakt występowania macicy jednorożnej jest najczęściej wykrywany przy okazji szczegółowych badań.
Następstwem wady może być niepłodność i problemy z utrzymaniem ciąży. Zmiany w macicy wpływają także na obfitość i bolesność miesiączek.
Reklama
Macica jednorożna a ciąża
Macica jednorożna ma dość duży wpływ na ciąże – na możliwość zajścia w ciążę, jej donoszenie i zdrowe rozwiązanie.
Jaki związek występuje pomiędzy macicą jednorożną a ciążą? Oto przykłady:
- zwiększone ryzyko poronienia,
- spowolnienie rozwoju płodu,
- możliwość wcześniejszego porodu,
- złe ułożenie płodu.
Wiele kobiet dowiaduje się o tej konkretnej wadzie, będąc już w ciąży. Utrzymanie płodu jest dosyć trudne, a w pierwszych tygodniach często dochodzi do poronienia.
Utrata ciąży w początkowym stadium może być mylona z miesiączką. W drugim i trzecim trymestrze to ryzyko jest jeszcze większe. Płód rozwijający się w takiej macicy może być przyczyną jej pęknięcia i doprowadzić nawet do niebezpiecznego krwotoku. Zdecydowanie maleją szanse na kolejne skuteczne zapłodnienie.
Jednorożna macica wymaga stałej kontroli lekarza przez cały przebieg ciąży. Z reguły kobiety muszą prowadzić spokojny i nie wyczerpujący tryb życia, a często też taki stan wymaga leżenia aż do chwili porodu.
Reklama
Macica jednorożna a zajście w ciążę
Macica jednorożna nie wyklucza zajścia w ciążę. W większości przypadków kobiety nie wiedzą o swojej przypadłości i sam fakt zapłodnienia nie wymaga wsparcia medycznego, a najczęściej jest spontaniczny.
Róg macicy, który jest w tym przypadku jedynym sprawnym elementem łączy się z jajowodem. Często ten pojedynczy jajowód nie wystarczy i może być przyczyną niepłodności.
W wielu przypadkach istnieje jednak drugi drożny jajowód, a to wspomaga płodność kobiety. Problemy pojawiają się, gdy zarodek już się zagnieździ, ciąża rozwija się, ale zbyt mało miejsca w jamie macicy stwarza ryzyko poronienia lub deformacji płodu.
Problem macicy jednorożnej a zajście w ciążę tkwi przede wszystkim w zbyt słabym rozciąganiu macicy. W wielu przypadkach jest to niewystarczające, aby płód rozwijał się prawidłowo.
Wada pozwala na zajście w ciąże, ale stwarza duże ryzyko przedwczesnych porodów i powikłań, wynikających z nieprawidłowego ułożenia płodu lub jego słabego rozwoju.
Skuteczne działanie posiada zabieg histeroskopii. Polega on na usunięciu nieprawidłowości w jamie macicy poprzez podcięcie jej ścian i tym samym powiększeniu objętości samej macicy. O możliwości wykonania zabiegu decyduje lekarz.
Reklama
Macica jednorożna a in vitro
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nakazuje traktować niepłodność jako chorobę społeczną. Problem jednorożnej macicy może utrudniać zapłodnienie i skutkować brakiem potomstwa. Jedną z form wsparcia leczenie niepłodności w tym zakresie może być zastosowanie metody in vitro.
Wskazaniem do tego typu zabiegu jest bezpłodność, jeśli wcześniejsze formy leczenia nie przyniosły efektu. Wady rozwojowe macicy, a w szczególności macica jednorożna utrudniają zajście w ciążę, jej donoszenie i prawidłowy rozwój.
Zapłodnienie in vitro polega na pozaustrojowym zapłodnieniu i umieszczenie zarodków w macicy kobiety. Pary, których roczne starania o dziecko nie przyniosły oczekiwanych rezultatów mogą skorzystać z takiej formy zapłodnienia.
Wady macicy, które bezwzględnie uniemożliwiają donoszenie ciąży mogą kwalifikować do procedury in vitro i przejść przez cały proces. Ocena jest dokonywana w oparciu o kryteria czysto medyczne.
Macica jednorożna a in vitro – jak wygląda cała procedura? Oto kolejne etapy:
- terapia hormonalna, której zadaniem jest pobudzenie komórek jajowych do działania (stymulacja owulacji),
- pobranie materiału w postaci dojrzałych komórek jajowych (punkcja),
- przeprowadzenie zapłodnienia poza ciałem kobiety (pozaustrojowo),
- przeniesienie zapłodnionej komórki jajowej do macicy (transfer),
- wykonanie po 11 dniach testu ciążowego z krwi matki.
Reklama
Macica jednorożna a poród naturalny
Macica jednorożna jest bezwzględną przesłanką do pozostania kobiety pod ścisłą kontrolą lekarza za do momentu porodu. Niestety w takich przypadkach często dochodzi do przedwczesnego zakończenia ciąży.
W sytuacjach donoszenia ciąży przy takiej wadzie to lekarz decyduje, czy przesłanki medyczne pozwalają na poród naturalny. W większości przypadków nie jest zalecany lub wręcz przeciwwskazany, gdy pojawiają się powikłania ciążowe lub złe ułożenie płodu.
Wiele ciąż kończy się cesarskim cięciem, ale położnicy borykają się często z problemem bezpiecznego wydobycia płodu.
Macica jednorożna a poród naturalny to nie zawsze dobre i bezpieczne rozwiązanie. Taka macica jest dość mocno rozciągnięta i pojawia się ryzyko jej pęknięcia przy wydostawaniu się płodu.
W takich przypadkach lekarze decydują się na nacięcie macicy. Każda ciąża jest indywidualnym przypadkiem i tylko lekarz może zdecydować o formie porodu.