Mąka kukurydziana
Mąka kukurydziana jest sypkim proszkiem, wytwarzanym w procesie mielenia ziaren kukurydzy na mokro. Zabarwiona jest na żółto. To produkt bezglutenowy, dlatego bez obaw może być stosowana przez osoby cierpiące na nietolerancję glutenu oraz związaną z tym ciężką i przewlekłą chorobę zwaną celiakią. Odróżnia się tym od mąk zbożowych - pszennych i żytnich, glutenem wręcz przesyconych.
Dodatkowo warto podkreślić, że na tle innych tego typu produktów nie zawierających glutenu, mąka kukurydziana cechuje się względnie umiarkowaną kalorycznością. W jej składzie znajdziemy znaczne ilości składników mineralnych, takich jak:
- potas (262 mg),
- fosfor (231 mg),
- wapń (138 mg),
- magnez (93 mg),
- żelazo (8 mg),
Ponadto zawiera dużą ilość folianów, luteiny oraz witamin B1, B5, B6, A i E. Dzięki zawartości tych substancji, mące kukurydzianej przypisuje się silne właściwości antyoksydacyjne. Wpływając na redukcję aktywności wolnych rodników, znajduje ona zastosowanie w profilaktyce nowotworowej, hamuje też procesy starzenia się organizmu. Dodatkowo spożywanie wyrobów z mąki kukurydzianej zwiększa odporność, a także pozwala zwalczyć anemię.
Reklama
Ile kalorii ma mąka kukurydziana?
Ile kalorii ma mąka kukurydziana, jaki jest jej indeks glikemiczny, a także rozkład proporcji podstawowych składników odżywczych? Mąka kukurydziana należy do produktów o przeciętnej kaloryczności – 100 gramów dostarcza 379 kcal, czyli o 10 więcej, niż powszechnie stosowana mąka pszenna. Różnica w tej materii jest więc niewielka.
Praktycznie identyczny jest też tak zwany indeks glikemiczny (IG), a więc parametr definiujący to, jak dany produkt po spożyciu wpływa na stężenie glukozy we krwi. Zarówno mąka pszenna, jak i kukurydziana mają IG na poziomie 70. Jest to wartość wysoka, co oznacza, że żaden z tych produktów nie nadaje się do codziennego spożycia przez cukrzyków. Jeśli natomiast chodzi o składniki odżywcze, proporcje kształtują się następująco (dane: USDA; wartości podane w przeliczeniu na 100 gramów).
● Węglowodany – 76,59 g
o Skrobia – 66,0 g
o Błonnik – 6,40 g
● Białka – 8,46 g
● Tłuszcze – 3,69
o Kwasy tłuszczowe nasycone – 0,53 g
o Kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 1,00 g
o Kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 1,72
Reklama
Do czego mąka kukurydziana?
Do czego można używać mąkę kukurydzianą? Praktycznie do wszystkich dań, od naleśników począwszy, przez różnego rodzaju ciastka, desery, biszkopty, pankejki, placki, aż po bułki i chleb. Mąka kukurydziana jest podstawą wielu kuchni Ameryki Łacińskiej, stanowiąc podstawę tradycyjnych produktów, takich jak tortilla czy nachosy. Używana może być także do zagęszczania zup i panierowania mięs, ryb, warzyw czy jajek.
Należy przy tym mieć na uwadze, że ze swoją żółtawą barwę oddaje przygotowanym z niej pokarmom. Dania z mąki kukurydzianej w szczególności warto włączyć do menu w przypadku osób zmuszonych do stosowania diety bezglutenowej. Wbrew niektórym zaleceniom, ze względu na wysoki indeks glikemiczny, nie szczególnie nadają się one natomiast do wykorzystania w diecie cukrzycowej.
Reklama
Cena mąki kukurydzianej
Nad innymi produktami bezglutenowymi mąka kukurydziana ma tę przewagę, że jest bardzo tania, tańsza nawet, niż zwykłe mąki zbożowe. Wpływ na to mają jej umiarkowane właściwości odżywcze i duża dostępność.
Cena mąki kukurydzianej w polskich sklepach kształtuje się na poziomie 3-4,5 złotych za kilogram. Produkty tego typu dostępne są w hipermarketach i dyskontach spożywczych, a także w sklepach ze zdrową żywnością, zarówno stacjonarnych, jak też internetowych. Uwaga: kupując mąkę kukurydzianą, warto zwracać uwagę na gramaturę – często sprzedawana jest ona w opakowaniach zawierających mniej niż 1 kilogram, na przykład 400 lub 500 gramów.
W sklepach internetowych, sprzedających towary bezpośrednio importowane, spotkać się można też z oznaczeniami nie w kilogramach, lecz w uncjach (warto zatem wiedzieć, że jedna uncja to około 28 gramów).
Reklama
Skrobia kukurydziana a mąka
Bardzo często mąka kukurydziana błędnie utożsamiana jest ze skrobią. W rzeczywistości jednak skrobia kukurydziana i mąka to dwa zupełnie różne produkty. O ile mąkę wytwarza się ze zmielonych ziaren, o tyle skrobia jest pozyskiwana z pręcików tej rośliny (każda kukurydza ma 3 takie pręciki, w kolorze białym, zawierające tzw. pylniki, wypełnione kilkoma tysiącami pyłków).
W efekcie tego skrobia kukurydziana, w odróżnieniu od mąki, jest nie żółta, lecz biała. Ma konsystencję drobnego, delikatnego proszku, który ujęty między palce, wydaje wyraźny, charakterystyczny odgłos skrzypienia. Skrobia także znajduje zastosowania kulinarne (m.in. do produkcji kisielu, budyniu oraz wypieku ciast), może też – jako krochmal – być stosowana do pielęgnacji ciała oraz usztywniania wypranej pościeli.