Mąka z ciecierzycy
Mąka z ciecierzycy pozyskiwana jest z ze zmielonych ziaren grochu włoskiego (ciecierzycy, cieciorki), rośliny z rodziny bobowatych, wywodzącej się z Azji, od czasów starożytnych uprawianej w rejonach basenu Morza Śródziemnego. Ciecierzyca, a co za tym idzie, także wytwarzana z niej mąka, stanowi bezcenne źródło białka roślinnego o dużej zawartości dobrze zbilansowanych aminokwasów.
Mąka z ciecierzycy zawiera też znaczne ilości korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także składników mineralnych, takich jak:
- potas,
- fosfor,
- magnez,
- żelazo.
Dużą wartością jest również obecność w jej składzie kwasu foliowego (a więc witaminy B9), który wraz z pokarmem powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży. Produkt zaczyna zdobywać uznanie w krajach zachodnich, znana jest jednak przede wszystkim jako podstawa wielu dań charakterystycznych dla kuchni indyjskiej.
Reklama
Ile ma mąka z ciecierzycy kcal?
Mąka z cieciorkiwykazuje się dużą kalorycznością. 100 gramów produktu zawiera 387 kcal, tyle samo, ile mąka jaglana i o ponad 20 kilokalorii więcej, niż pszenna. Ma to związek z bardzo dużą zawartością białka, a także znacznym udziałem cukrów oraz tłuszczów.
W przeliczeniu na 100 gramów, mąka z ciecierzycy ma w swoim składzie:
- 10,28 g wody
- 22,39 g białka
- 6,69 g tłuszczów, w tym:
o 0,69 g kwasów tłuszczowych nasyconych
o 1,54 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych
o 3,0 g kwasów tłuszczowych wielonienasyconych
- 57,82 g węglowodanów, w tym:
o 10,85 g cukrów
o 10,8 g błonnika
- 846 mg potasu
- 318 mg fosforu.
Ilość białka na poziomie przeszło 20 procent sprawia, że przypisuje się niekiedy mące z ciecierzycy miano „mięsnej”. Ilość protein w obu przypadkach jest bowiem zbliżona, z tą różnicą, że białka roślinne są zdrowsze od zwierzęcych. Jest to jeden z powodów, dla których wyroby z ciecierzycy (a więc mąka, ale też na przykład hummus) polecane są gorąco w diecie wegetariańskiej, jako niezwykle efektywny zamiennik mięsa.
Reklama
Mąka z ciecierzycy bezglutenowa
Mąka z ciecierzycy, podobnie jak tego typu produkty z kaszy gryczanej, kaszy jaglanej czy ryżu, nie zawiera glutenu, a więc białka, którym przesycone są mąki pszeniczne i żytnie, a które u osób z nietolerancją powodują niezwykle dotkliwe konsekwencje.
Skrajną formą nietolerancji glutenu jest celiakia, uwarunkowana genetycznie skłonność do nadprogramowej reakcji układu odpornościowego na spożycie glutenu, prowadząca do daleko idących zaburzeń trawienia. Bezglutenowa mąka z ciecierzycy może być spożywanaprzez osoby chore na celiakię bez obaw i w każdej ilości. Tym bardziej, że zdrowiu służą także inne jej parametry.
Reklama
Indeks glikemiczny mąki z cieciorki
Mąka z cieciorkicharakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, wynoszącym zaledwie 35. Jest to wskaźnik opisujący wpływ spożytego pokarmu na wzrost stężenia glukozy we krwi (po 120 minutach od posiłku). IG jest parametrem kluczowym dla osób chorujących na cukrzycę, stanowiąc podstawę przy układaniu codziennego menu. Indeks równy 35 oznacza, że diabetycy mąkę z cieciorki mogą spożywać bez większych obaw, co zdecydowanie odróżnia ją od pszennej, ale też między innymi jaglanej.
Co istotne – mimo znacznej kaloryczności, właściwości mąki z cieciorki docenią też osoby odchudzające się. Spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym przyspiesza bowiem zużywanie się rezerw tłuszczowych organizmu, a co za tym idzie – powoduje utratę masy ciała.
Interesujące efekty osiągnąć mogą też osoby ćwiczące na siłowni – o ile niski IG wpływać będzie na redukcję tkanki tłuszczowej, o tyle bardzo duża zawartość białka sprzyja budowie masy mięśniowej.
Reklama
Do czego można stosować mąkę z ciecierzycy?
W kuchni wykorzystujemy ją przede wszystkim do przygotowania potraw orientalnych, zwłaszcza mających swój rodowód w Indiach, a także dań typowych dla krajów śródziemnomorskich:
- Pakora - jest to przekąska z warzyw zanurzonych (panierowanych) w mące z cieciorki, a następnie smażonychna głębokim tłuszczu.
- Socca - zwana plackiem nicejskim, w istocie jest naleśnikiem przypominającym chrupki chlebek. Wyśmienicie smakuje z warzywami oraz pesto.
Mąkę z ciecierzycy w kuchni można też zastosować do dań mniej charakterystycznych, takich jak placki, naleśniki, a także jako zagęszczacz do zup i sosów oraz panierka do mięs, ryb i warzyw.
Reklama
Cena mąki z ciecierzycy
Ile kosztuje mąka z ciecierzycy? Cena za 1 kilogram waha się w przedziale 8-15 złotych, jest więc dwa, a nawet trzy razy wyższa, niż zwykłej pszennej. Tym samym jest to jedna z najdroższych mąk na rynku. Co więcej, w cenie 8-10 złotych dostępne są nawet opakowania mniejsze, zawierające 400, 450 lub 500 gramów produktu. Koszt nabycia mąki z ciecierzycy jest większy w sklepach ze zdrową żywnością – to cena za ekologiczny charakter upraw cieciorki.