Co to jest makaron chiński?
Makaron chiński może być produktem pszennym lub ryżowym, jednak to z ryżem kojarzą się Chiny i inne azjatyckie kraje, stąd często wymiennie stosuje się określeń „makaron chiński” i „makaron ryżowy”.Chiński makaron stanowi bazę posiłków osób mieszkających na Dalekim Wschodzie. Można go podawać na słono, jak i na słodko, na co dzień i od święta. Łączy się go z warzywami, ziołami, mięsem, owocami morza, rybami oraz owocami, twarogiem i słodkimi sosami. Makarony chińskie stanowią też idealny dodatek do zup oraz sałatek.
Najczęściej występuje w postaci długich nitek, a także – wstążek. Im są dłuższe, tym lepiej, ponieważ Azjaci są przekonani, że spożywając długie nitki makaronu będą długo żyć w zdrowiu i szczęściu. Nie należy zatem takiego makaronu kroić, czy dzielić w jakikolwiek sposób. Makaron chiński ma biały kolor, można go też określić jako przezroczysty. Słynie ze swojej niskiej kaloryczności, lekkostrawności, niemal zerowej zawartości tłuszczu, a sporej ilości zdrowych składników, takich jak witaminy i minerały.
Reklama
Jak zrobić makaron chiński?
Makaron chiński powstaje z mąki ryżowej lub pszennej, a czasem razowej oraz z wody. Co do zasady jest bezjajeczny, choć można znaleźć wyjątki, takie jak chiński makaron jajeczny. Czasem jest naturalnie barwiony, np. marchewką, pomidorem, kurkumą (tak m.in. powstaje żółty makaron chiński), czy szpinakiem.
Warto poznać wyjątkowy sposób wyrabiania tego rodzaju makaronu. Okazuje się, że proces tworzenia ciasta francuskiego jest zbliżony do metody wyrabiania ciasta na makaron chiński. Jak zrobić go zatem samodzielnie? Ciasto, które powinno być bardzo plastyczne, wyrabia się na długie, cienkie prostokąty, które następnie tnie się specjalnym nożem o grubym ostrzu na cienkie paseczki. Przed gotowaniem makaron dokładnie otrzepuje się z mąki i na 30 sekund wrzuca do wrzątku.
Inna metoda polega na rozwałkowaniu ciasta na długi, niezbyt gruby wałek, który rozciąga się, a potem składa się na pół. Czynność tę powtarza się wielokrotnie (nawet 16 razy!), tak aby ostatecznie osiągnąć cieniutkie paski makaronu.
Reklama
Wartość odżywcza i kaloryczność makaronu chińskiego
Na uwagę zasługuje także wartość odżywcza oraz kaloryczność makaronu chińskiego. To bogate źródło węglowodanów złożonych, co oznacza, że zjedzenie posiłku bazującego na makaronie chińskim potrafi na długo nasycić. Nie zawiera on natomiast zupełnie cholesterolu oraz glutenu, a tłuszczu są śladowe ilości. Nie ma tutaj także konserwantów, sztucznych barwników oraz dodatków chemicznych.
Za to w chińskim makaronie nie brakuje składników odżywczych, takich jak m.in.:
- witamina E,
- witaminy z grupy B,
- potas,
- magnez,
- cynk,
- żelazo, itp.
Omawiając właściwości produktu, jakim jest makaron chiński, kalorie są także istotnym punktem, nad którym warto się pochylić. Makaron chiński ryżowy to niskokaloryczny składnik diety. W 100 g znajdziemy jedynie około 100 kcal. Oczywiście bardziej kaloryczna będzie pszenna wersja chińskiego makaronu.
Powyższe dane wskazują na fakt, że chiński makaron to dietetyczny komponent jadłospisu, który bez obaw mogą spożywać nie tylko osoby odchudzające się, ale też osoby posiadające kłopoty z układem trawiennym, czy alergiami pokarmowymi.
Reklama
Jak gotować makaron chiński?
Jak powinien przebiegać proces przyrządzania dań, w których króluje makaron chiński? Jak gotować? Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba go wcale gotować. Wystarczy wrzucić go na kilka minut do wrzątku, przykryć, a po tym czasie odcedzić. Wówczas można go podawać jako składnik sałatki warzywnej, czy mięsno-warzywnej, a także jako dodatek do zup. Tak przygotowany chiński makaron można też uczynić głównym daniem.
Oto jedna z propozycji na przyrządzenie pysznego makaronu chińskiego z warzywami. Do wykonania tej potrawy będzie potrzebny wok, czyli specjalny rodzaj głębokiego rondla. Rozgrzewamy na nim olej i podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę. W dalszej kolejności dosypujemy 2 ząbki czosnku (drobno poszatkowanego), 2 pokrojone w paski czerwone papryki, pokrojony w plasterki imbir (około 3-4 cm), pokrojoną w plastry marchewkę, pół pokrojonej w krążki cukinii, 3 łyżki sosu sojowego oraz pół szklanki wody i całość smażymy przez około 20 minut mieszając danie co jakiś czas.
Potem dosypujemy pół łyżeczki ostrej papryki lub papryki chili i wrzucamy uprzednio zalany wrzątkiem i odcedzony makaron chiński. Zostawiamy na 2 minuty, a następnie nakładamy na talerze i delektujemy się smakiem orientalnego dania.
Reklama
Gdzie kupić makaron chiński?
Załóżmy, że jesteśmy nastawieni na zrobienie posiłku wykorzystując makaron chiński, gdzie kupić w takim razie ten produkt spożywczy? Można je otrzymać w sklepach ze zdrową żywnością, na stoiskach z dietetycznym jedzeniem, czy w punktach z produktami orientalnymi. Coraz więcej marketów tworzy odrębne półki, a nawet całe alejki poświęcone azjatyckim produktom.
Jaka jest cena makaronu chińskiego? Za półkilogramową paczkę zapłacimy około 8 zł.