Co to jest chow mein?
Chow mein nazywany jest smażonym lub chrupiącym makaronem. Wywodzi się z Chin (a dokładnie z Kantonu), ale największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie został rozpowszechniony przez chińską diasporę, a następnie solidnie zmodyfikowany.
Chow mein nie jest konkretnym produktem. W istocie rzeczy jest to każde danie składające się z podsmażonego chińskiego makaronu pszenno-jajecznego z dodatkiem warzyw oraz mięsa lub – w wersji wegetariańskiej – tofu. W zależności od użytych składników istnieje niezliczona ilość mutacji chow mein, zazwyczaj tworzonych zgodnie z lokalną tradycją kulinarną, inaczej w samych Chinach, a inaczej w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Peru, Australii, Indiach, czy Nepalu, a więc wszędzie tam, gdzie danie to cieszy się ogromną popularnością.
Nazwa chow mein jest wynikiem anglojęzycznej transkrypcji chińskiego słowa chāu-mèing(炒面), które oznacza po prostu „smażony makaron”. Niektórzy tłumaczą ten zwrot także jako „makaron smażony metodą stir-fry”, co wprost odnośni się do sposobu jego przygotowania.
Reklama
Jak zrobić makaron chow mein?
Makaron chow mein przygotowuje się w woku, czyli dużej, bardzo głębokiej patelni z grubym dnem, używanej powszechnie w kuchni azjatyckiej. Metoda stir-fry polega na wspólnym podsmażeniu wszystkich składników, przez krótki czas, w bardzo wysokiej temperaturze, z niewielką tylko ilością tłuszczu.
Aby składniki nie uległy przypaleniu, patelnią trzeba nieustannie intensywnie ruszać. Co charakterystyczne dla azjatyckiej tradycji kulinarnej, poszczególne komponenty przed wrzuceniem na patelnię należy pokroić w cienkie, podłużne paski lub słupki. Kształt ten służy idealnej obróbce w woku – warzywa i mięso ładnie się dzięki temu rumienią, pozostają jednak chrupiące i tracą niewiele składników odżywczych.
Reklama
Jak gotować makaron chow mein?
Zanim makaron trafi na patelnię i zostanie połączony z warzywami oraz mięsem, powinien zostać zmiękczony we wrzącej wodzie. Jak gotować makaron chow mein? Wszystko zależy od tego, jaki produkt zostanie do tego celu użyty. Jeśli kupimy jeden z chińskich makaronów pszennych wprost przeznaczonych do tego typu dań, w większości przypadków wystarczy wyjęte z opakowania nitki zalać wrzącą wodą i odczekać 3 do 4 minut, nie stawiając nawet garnka na kuchni – w tym przypadku gotowanie w ogóle nie jest potrzebne.
Aby jednak nie popełnić błędu, każdorazowo należy stosować się do instrukcji zawartych na opakowaniu. Bardziej problematyczne może być przygotowanie swojskiej mutacji chow mein z wykorzystaniem jednego z polskich lub europejskich makaronów wymagających gotowania – może to wymagać wcześniejszego przeprowadzenia kilku eksperymentów na własną rękę.
Reklama
Właściwości makaronu chińskiego chow mein
Makaron chiński chow mein najczęściej podawany jest w jednej z dwóch postaci:
- Crispy chow mein, zwany też „chow mein z Hong-kongu” jest chrupiący i twardy. Do jego przygotowania najczęściej wykorzystuje się makaron o spłaszczonym kształcie.
- Steamed chow meinjest zdecydowanie bardziej miękki, a użyty makaron ma bardziej zaokrąglony profil.
Niezależnie od formy, każdy makaron w tego typu daniu wytworzony powinien być z mąki pszennej. W praktyce często mamy do czynienia z wyrobami zbliżonymi do makaronu mie, a więc tego samego, który stanowi podstawę tzw. zupek chińskich typu instant. Najważniejszą cechą tego typu produktów jest błyskawiczny sposób przygotowania, nie wymagający gotowania. Uwaga – w składzie makaronów typu chow mein bardzo często znajdują się jajka (nieakceptowalne przez wegan), a także większe ilości soli, niekiedy zdarzają się też mało pożądane dodatki, takie jak niezwykle niezdrowy olej palmowy (dlatego warto czytać skład na etykietach).
Reklama
Ile kcal ma makaron chow mein?
Wszystko zależy od tego, ile i jakich dodatków zostanie zastosowanych do przygotowania dania (przykładowo – wkrojenie 100 gramów tofu podnosi kaloryczność o 75 kcal, a ugotowanej piersi kurczaka – 150 kcal). Jeśli chodzi o sam makaron, surowy ma około 350-370 kcal w przeliczeniu na 100 g. Produkty pszenne silnie chłoną jednak wilgoć, dlatego kilkuminutowa obecność we wrzącej wodzie obniża wartość energetyczną do około 130-140 kcal. Jeśli chodzi o pozostałe parametry, 100 gramów namoczonego we wrzątku lub krótko gotowanego makaronu chińskiego zawiera około:
- 25 g węglowodanów,
- 4 gramy białek,
- 2 gramy tłuszczów.
Resztę stanowi głównie woda oraz niewielkie ilości soli, składników mineralnych, witamin, cholesterolu.
Reklama
Przepis na makaron chow mein
Istnieją setki przepisów na makaron chow mein i siłą rzeczy nie sposób w tym miejscu przytoczyć choćby części z nich. Nadmienić jednak warto, że do przygotowania różnego rodzaju dań tego typu najczęściej wykorzystuje się takie składniki, jak:
- warzywa, w tym: marchew, seler, dynia, kalarepa, kapusta, papryka kiełki fasoli mung,
- mięsa, w tym przede wszystkim pierś kurczaka, a także wołowina lub wieprzowina
- owoce morza: krewetki, kalmary, małże
- tofu
- sosy, w tym przede wszystkim sojowy, niekiedy także rybny lub inne azjatyckie
- przyprawy: chili, słodka papryka, imbir, kurkuma, czosnek
Tak jak mówiliśmy wcześniej, wszystkie składniki, zmieszane wedle uznania, przygotowuje się wspólnie w jednym woku.
Reklama
Cena makaronu chow mein
Cena makaronu chow mein jest stosunkowo wysoka. Chińskie produkty pszenno-jajeczne wytwarzane z myślą o chow mein, są sprowadzane do Polski i sprzedawane w cenie 7-9 złotych za małe opakowanie (200 gramów), a więc nawet 5-6 razy drożej, niż zwykle tego typu makarony.
Tańszą alternatywą jest skorzystanie z makaronu mie, który również przygotowywany jest z pszenicy, i który kosztuje w zależności od jakości od 2 do 8 złotych. W ostateczności użyć też można makaronu z zupek chińskich – za jedno opakowanie zapłacimy około 1,5 złotego. Gdzie kupić makaron chow mein? Dostępny jest we wszystkich sklepach z żywnością azjatycką, a w związku z rosnącą popularnością, coraz częściej gości też na półkach hipermarketów.