Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Makaron mie - gdzie kupić i z czym podawać? Cena i kalorie

Makaron mie znamy przede wszystkim z błyskawicznych zupek chińskich, ale produkt ten coraz częściej gości na naszych stołach także jako element bazowy bardziej wyrafinowanych dań kuchni azjatyckiej. Z czego zrobiony jest makaron mie, jakie są jego właściwości i wartości odżywcze? Gdzie można kupić tego typu specjał?
Danie azjatyckie z makaronem mie
źrodło:123RF
Spis treści

Makaron mie

Makaron mie jest produktem wywodzącym się z kuchni chińskiej, powszechnie stosowanym w Azji Wschodniej, nie tylko w samych Chinach, ale też w Tajlandii, Japonii, Korei czy Wietnamie. Ma postać długich, cienkich, lekko poskręcanych nitek. Najczęściej przygotowywany jest poprzez obsmażenie w woku po wcześniejszym namoczeniu w gorącej wodzie, dlatego nazywany bywa makaronem błyskawicznym. 

De facto jest to ten sam produkt, który w „ulepszonej” chemicznie postaci stosowany jest w zupkach instant. Najlepiej jednak jest makaron mie spożywać w postaci dania suchego, z mięsem kurczaka lub wieprzowym, tofu, owocami morza, rybami oraz warzywami, z dodatkiem sosu sojowego lub rybnego, sezamu oraz przypraw orientalnych. Makaron mie bardzo często używany jest przez kucharzy w restauracjach chińskich i wietnamskich, zwłaszcza tych oferujących dania na wynos, w charakterystycznych tekturowych lub plastikowych kubeczkach – w oczywisty sposób ma to związek z szybkością i łatwością przygotowania. 

Reklama

Z czego jest zrobiony makaron chiński mie?

Chiński makaron mie zrobiony jest z mąki pszennej, która w jego składzie stanowi od 70 do blisko 100 procent zawartości. Pozostałe składniki, spotykane w różnych ilościach i proporcjach, to między innymi woda, sól, olej palmowy i jajka, a także śladowe ilości mleka, soi, sezamu. 

Uwagę warto zwrócić między innymi na zawartość jaj – jest to produkt odzwierzęcy, nieakceptowany przez wegan, dlatego też często można spotkać makaron mie w wersji bez jajek. Najważniejszy jednak jest składnik podstawowy, czyli pszenica, której zastosowanie wiąże się ze wszystkimi zaletami, ale też wadami tego surowca. Mąka pszenna jest tania i łatwa w większości zastosowań kulinarnych, ale też cechuje się co najwyżej przeciętnymi właściwościami i wartościami odżywczymi.

Reklama

Właściwości makaronu mie

Makaron mie spożywamy dla smaku samego w sobie oraz możliwości łączenia z innymi składnikami kuchni orientalnej, ale niekoniecznie dla zdrowia. 

Najbardziej charakterystyczne właściwości makaronu mie, to:

  • zawartość glutenu – produkt ten nie może być spożywany przez osoby cierpiące na nietolerancję tego białka,
  • średni indeks glikemiczny – produkt nie nadaje się do spożycia w większych ilościach przez diabetyków,
  • stosunkowo wysoka kaloryczność – 343 kcal w przeliczeniu na 100 gramów suchego produktu,
  • duża ilość węglowodanów (72 g/100 gramów), w tym przede wszystkim skrobi,
  •  znaczna ilość białek (11 g/100 gramów),
  • śladowa zawartość tłuszczów, zarówno niezdrowych nasyconych, jak też zdrowych nienasyconych (łącznie około 1,5 g/100 gramów).

Dane te dotyczą makaronu mie, w składzie którego znajduje się 90 procent mąki pszennej. Właściwości produktów z większą domieszką innych składników mogą się znacznie różnić, dlatego warto uważnie czytać etykiety. Przykładowo, produkt, który zawiera niecałe 70 proc. mąki pszennej i dużą ilość oleju, cechuje się bardzo wysoką kalorycznością na poziomie nawet 500 kcal/100 gramów. Aż do 25 g/100 gramów rośnie w tym przypadku udział tłuszczów, natomiast do 50 g/100 gramów spada zawartość węglowodanów. 

Reklama

Makaron mie z kurczakiem

Makaron mie podajemy na wiele sposobów. Jednym z najbardziej znanych dań kuchni azjatyckiej jest makaron mie z kurczakiem i warzywami. Do jego przyrządzenia niezbędna jest:

  • 200 gramów makaronu mie,
  • pierś drobiowa,
  • groszek cukrowy, kapusta pekińska, papryka czerwona, pędy bambusa,
  • sos sojowy,
  • sezam, czosnek, imbir, papryczka chili, cebula,
  • cukier trzcinowy, papryka słodka w proszku. 

Mięso, po uprzednim namoczeniu w sosie sojowym, kroimy w drobne plasterki i podsmażamy na patelni z warzywami i przyprawami, początkowo na dużym ogniu, później na małym, pod przykryciem. Makaron mie zalewamy na chwilę wrzątkiem, po czym dodajemy na patelnię (na około 4-5 minut). Łączny czas przygotowania tego dania to 30-40 minut. 

Reklama

Makaron mie z warzywami

Można też spożywać makaron mie z warzywami, bez dodatku mięsa – to propozycja dla miłośników kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Dobrze komponuje się też z innymi składnikami, w tym przede wszystkim podsmażanym tofu, które doskonale zastępuje mięso drobiowe lub wieprzowe. Walory smakowe makaronu mie podnoszą także owoce morza, w tym przede wszystkim kalmary i krewetki. Tak jak w przypadku opisanego wyżej dania z kurczakiem, większość tego typu potraw zatopiona jest w sosie sojowym, który jest bardzo słony, wyrazisty i dominujący. Zazwyczaj też makaron mie i inne składniki obficie przyprawia się papryką chili, pieprzem oraz imbirem, dzięki czemu są niezwykle pikantne. 

Reklama

Cena makaronu mie

Cena makaronu mie jest niezwykle zróżnicowana, między innymi ze względu na skład produktu. Lepsze jakościowo wyroby kosztują w granicach 4-8 złotych za opakowanie wielkości 200 lub 250 gramów, te gorsze można nabyć już za 2-3 złote. 

Gdzie kupić makaron mie? Obecnie nie nastręcza to większych problemów. Produkty te znajdują się w ofercie większości sklepów z żywnością orientalną, zwłaszcza chińską i wietnamską, często też można jest spotkać na półkach hipermarketów. Oprócz tego, w cenie 1,5-2 zł dostępne są też zupki błyskawiczne, w dużej mierze opierające się właśnie o makaron tego typu, bardzo tanie, które przygotowuje się jedynie poprzez zalanie zawartości torebki wrzącą wodą. 

Czytaj również
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Produkty sypkie
Płatki owsiane - czy zawierają gluten? Właściwości i kalorie
Danie z płatkami owsianymi
Płatki orkiszowe - właściwości, kalorie i indeks glikemiczny
Danie z płatków orkiszowych
Płatki owsiane a otręby - czym się różnią i które są zdrowsze?
Produkty zbożowe
Podobne artykuły
Danie z makaronem vermicelli
Makaron vermicelli: co to jest, jak gotować, ile ma kalorii?
Różne rodzaje ryżu w płóciennych workach
Ryż - wartości odżywcze. Ile ma dokładnie kalorii?
Danie azjatyckie z makaronem sojowym
Makaron sojowy – kalorie, cena, skład i wartości odżywcze
Czarny makaron z krewetkami
Czarny makaron - z czego jest i gdzie kupić? Kalorie i cena
Drewniana łyżka pełna czerwonego ryżu
Czerwony ryż: właściwości, wpływ na cholesterol i gotowanie

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!