Czym jest maść majerankowa?
Maść majerankowa charakteryzuje się bardzo prostym składem, zawiera ona jedynie:
- ekstrakt z ziela majeranku,
- wazelinę.
Jej prostota zdecydowanie jest zaletą, ponieważ im mniej substancji, tym mniej przeciwwskazań i skutków ubocznych. Maść ta nie może być stosowana właściwie tylko przez osoby przejawiające skłonności alergiczne na majeranek, a te zdarzają się rzadko. W przypadku ich braku może być bezpiecznie stosowana już u noworodków. Przeciwwskazaniem nie jest też ciąża ani karmienie piersią. To bardzo ważne, bo może zastąpić inne leki w sytuacjach, w których ich podanie niesie już za sobą pewne ryzyko. Ze względu na brak skutków ubocznych może być stosowana przez długi czas, nie uzależnia. Jedynym możliwym skutkiem ubocznym stosowania maści majerankowej mogą być zmiany pigmentacji skóry. Przed nimi jednak łatwo się uchronić – wystarczy smarowanych partii skóry nie wystawiać na działanie promieni słonecznych.
Reklama
Maść majerankowa dla niemowląt i dzieci
Maść majerankowa dla noworodka zalecana jest przy katarze i nieżytach górnych dróg oddechowych. Katar u malucha jest wyjątkowo uciążliwy, a u niemowlaka – nawet niebezpieczny, ponieważ utrudnia oddychanie, szczególnie w czasie snu. Dlatego jego łagodzenie i niwelowanie jest tak ważne. Kiedy nieżyt nie jest jeszcze bardzo zaawansowany i nie ma konieczności podania silniejszych środków, np. w postaci kropli do nosa, warto spróbować leczenia maścią majerankową, smarując nią skórę dookoła otworów nosowych. Ze względu na jej antybakteryjne działanie być może okaże się wystarczająco skuteczna, by uniknąć stosowania leków bardziej obciążających śluzówkę lub cały organizm.
U dzieci maść majerankową warto stosować również na rany i otarcia. Działa ona antyseptycznie i przyspiesza proces gojenia naskórka, nie powodując żadnych skutków ubocznych.
Reklama
Maść majerankowa na katar - działanie
Maść majerankowa ma szerokie zastosowanie, działa pomocniczo w leczeniu wielu dolegliwości, jednak najczęściej zalecana jest katar, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci. Jak działa? Dzięki zawartym w niej olejku eterycznym o właściwościach przeciwbakteryjnych, skutecznie łagodzi wszelkie stany zapalne, również górnych dróg oddechowych.
- Działa antyseptycznie, eliminuje więc lub niweluje wpływ drobnoustrojów odpowiedzialnych za nieżyt.
- Wspiera gojenie śluzówki. Dobry wpływ na śluzówkę różni ją od większości kropli do nosa i powoduje, że może być używana przez długi czas bez obaw o wywołanie podrażnień.
- Uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych wewnątrz nosa.
Jej skuteczność w leczeniu kataru szczególnie cenna jest, gdy chodzi o niemowlęta i małe dzieci, u których nieżyt nosa jest szczególnie niebezpieczny, gdyż powodować może zaburzenia oddechowe. Ponadto najmłodszym nie zawsze można aplikować krople do nosa, gdyż te mają już znacznie większy wpływ na śluzówkę i istnieje zdecydowanie więcej przeciwwskazań do ich podawania.
Maść majerankowa w ciąży jest również zalecana, ponieważ jest całkowicie bezpieczna i dla matki i dla dziecka. Jak stosować ją przy katarze? Należy posmarować nią skórę dookoła otworów nosowych. Trzeba pamiętać, że przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznegoi nie smaruje się nią wnętrza nozdrzy.
Reklama
Maść majerankowa – na co jeszcze?
Na co jeszcze można stosować maść majerankowąi kiedy warto wypróbować jej skuteczność?
- Na rany – wspiera proces gojenia naskórka i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Ponadto działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co chroni rany przed niekorzystnym działaniem drobnoustrojów.
- Na oparzenia, odmrożeniai owrzodzenia – również wspiera proces gojenia i odkaża chore miejsca na skórze.
- Na ukąszenia owadów – przyspiesza gojenie powstałej na jego skutek rany lub odczynu.
- Na trądzik – działanie antybakteryjne korzystnie wpływa na leczenie zmian łojotokowych.
- Na zatoki – ma działanie takie, jak w przypadku leczeniu kataru. Należy jednak pamiętać, że jej działanie jest delikatne, a przy jej stosowaniu zewnętrznym, mało olejku eterycznego dociera aż do zatok. Dlatego jej skuteczność w leczeniu zatok może być dość niska, niemniej jednak może podziałać uśmierzająco przy łagodnym stanie zapalnym.
- Na zajady – przyspiesza gojenie, należy jednak pamiętać, by popękane kąciki ust smarować nią jedynie na zewnątrz.
- Na opryszczkę – działa łagodząco, wspiera odnowę zniszczonego infekcją naskórka, działa też przeciwwirusowo.
- Na hemoroidy – jej działanie wzmacniające naczynia krwionośne może okazać się skuteczne w leczeniu żylaków odbytu.
Majeranek jest ziołem o bardzo korzystnym wpływie również przy wszelkich dolegliwościach układu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że maść majerankową można stosować wyłącznie zewnętrznie. W leczeniu zaburzeń pokarmowych natomiast warto sięgnąć po majeranek w postaci naparu do picia.
Jego działanie podobne jest do działania maści:
- antybakteryjne,
- przeciwgrzybicze.
Napar z majeranku może przynieść ulgę w podrażnieniach żołądka i jelit i przyspieszyć ich gojenie.