Maść na oparzenia
Maść na oparzenia jest preparatem o szerokim spektrum zastosowań, od typowych uszkodzeń termicznych, przez chemiczne, aż po urazy skóry związane ze stanami zapalnymi i owrzodzeniami. Środki tego typu znajdują zastosowanie w leczeniu i pielęgnacji:
- oparzeń termicznych wrzątkiem, ogniem, żelazkiem, kuchenką,
- oparzeń chemicznych kwasami i innego typu substancjami żrącymi
- oparzeń radiacyjnych (promieniowanie słoneczne, RTG)
- odparzeń skóry (np. pieluszkowe zapalenie skóry)
- przewlekłych stanów zapalnych skóry w przebiegu schorzeń takich jak łuszczyca, a także łojotokowe oraz atopowe zapalenie skóry
- owrzodzeń, występujących np. w przypadku odleżyn
- trudno gojących się ran.
Czy jest możliwe, aby wszystkie te założenia spełniał jeden środek leczniczy, który w dodatku może być stosowany do pielęgnacji delikatnej skóry małych dzieci?
Reklama
Maść na oparzenia dla dzieci
Maść na oparzenia dla dzieci uwzględniać musi wyjątkową delikatność skóry w pierwszych miesiącach i latach życia oraz wszystkie jej specyficzne parametry, takie jak pH, czy skłonność do przesuszania się. Jednocześnie preparat tego typu odpowiadać musi na typowe wyzwania wieku niemowlęcego oraz wczesnodziecięcego. A należą do nich takie problemy zdrowotne, jak:
- pieluszkowe zapalenie skóry,
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,
- atopowe zapalenie skóry,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- innego rodzaju dermatozy.
W przebiegu większości z nich pojawiają się typowe objawy skórne, takie jak rumień, obrzęk, niekiedy krostki i grudki, czemu zazwyczaj towarzyszy nadmierne łuszczenie się skóry, silny świąd oraz bolesność. Jakie składniki powinna zawierać maść na oparzenia dla niemowląt, aby eliminować tego typu symptomy?
Reklama
Najlepsza maść na oparzenia dla niemowląt
Wśród wszystkich substancji czynnych stosowanych w leczeniu dziecięcych dermatoz, wyróżnić należy dwie, cechujące się wyjątkową skutecznością. To alantoina oraz dekspantenol. Obie od lat są na szeroką skalę wykorzystywane przez przemysł kosmetologiczny oraz farmaceutyczny. Pierwsza z nich jest pochodną mocznika. Działa keratolitycznie – zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka i wspiera proces usuwanie martwych, zrogowaciałych tkanek. Ponadto alantoina stymuluje mechanizmy podziałów komórkowych oraz ziarninowania, dzięki czemu przyspiesza odbudowę uszkodzonych powierzchni.
Ma też działanie nawilżające, kojące, łagodzące. Podobne właściwości wykazuje dekspantenol, czyli 50-procentowy roztwór pantenolu w glikolu propylenowym. Substancja ta dodatkowo działa przeciwzapalnie. W leczeniu oparzeń, odparzeń i ran, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie obu substancji jednocześnie, tak by wykorzystać efekt synergii. Czy istnieją preparaty zawierające w swoim składzie zarówno alantoinę jak i dekspantenol? Tak. W aptekach dostępne są maści na oparzenia dla niemowląt. Są one przeznaczone przede wszystkim do pielęgnacji skóry małych dzieci, ale też między innymi dla młodych mam, cierpiących z powodu podrażnień błon śluzowych po porodzie, czy sutków w związku z laktacją.
Reklama
Maść na oparzenia skóry wrzątkiem
Składniki w nich zawarte pozwalają też stosować ją jako maść na oparzenia skóry wrzątkiem i gorącymi przedmiotami, a także - maść na oparzenia słoneczne, jakże często będące efektem pierwszych dłuższych spacerów w letnie dni. W obu przypadkach preparat będzie natłuszczać skórę, minimalizować uczucie bolesności i świądu, a także redukować obrzęk. Niezwykle istotne jest też ograniczanie łuszczenia się i usuwanie martwego naskórka oraz przyspieszanie procesów gojenia.
Stosowanie tego typu maści na oparzenia często jest też warunkiem ograniczenia zasięgu uszkodzeń jedynie do wierzchnich warstw naskórka i skóry. Pamiętać należy, że w przypadku oparzeń, za wszelką cenę należy powstrzymać proces degradacji głębiej położonych tkanek.
Reklama
Maść na oparzenia bez recepty
Zarówno alantoina, jak i dekspantenol są substancjami tyleż skutecznymi, co i bezpiecznymi w stosowaniu. Oznacza to, że bazujące na nich preparaty można używać nawet kilka razy dziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dopuszczone jest ich wykorzystanie w przypadku małych dzieci, a także mam karmiących piersią. Warunkowo, po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego, środki tego typu można też stosować w ciąży. Jako taka, dostępna jest maść na oparzenia bez recepty.
Dodatkowym walorem jest niska cena – zaledwie 6-8 złotych za opakowanie o wielkości 30 gram, zawierające środek leczniczy w stężeniu 20mg+50mg/g. Warto dodać, że maść na oparzenia z alantoiną i pantenolem rekomendowana jest do używania w terapii skojarzonej z kortykosteroidami, między innymi w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry, na które cierpi wiele dzieci przed ukończeniem 2-3 roku życia.