Maść na siniaki
Maść na siniaki to preparat stosowany zewnętrznie w celu ograniczenia podskórnego wylewu krwi oraz złagodzenia związanych z tym dolegliwości bólowych. Siniaki, to nic innego, jak krwiaki powstałe w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Najczęściej do tego typu urazów dochodzi w wyniku uderzenia twardą, płaską powierzchnią, nie powodującego przerwania ciągłości skóry. Powodem bywa też silny ucisk.
Maść na siniaki:
- łagodzi obrzęk,
- przyspiesza wchłanianie się krwiaka,
- chłodzi stłuczone miejsce,
- znosi ból,
- zapobiega powstawaniu zakrzepów.
Reklama
Jakie substancje zawiera maść na stłuczenia?
Maść na stłuczenia zawierać może w swoim składzie różnego typu substancje czynne, często pochodzenia naturalnego, zapewniające zdywersyfikowane działanie.
Należą do nich:
- niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym przede wszystkim diklofenak, a także między innymi salicylan dietyloaminy;
- octanowinian glinu;
- heparyna;
- ekstrakt z arniki;
- wyciąg z kasztanowca (escyna);
- argilla zielona;
- maść końska;
- mentol.
Reklama
Maść na stłuczenia dla sportowców
Maść na stłuczenia dla sportowców, ze względu na dużą zazwyczaj skalę urazów, powinna zapewniać możliwie szerokie i uniwersalne działanie. Polecić w tym kontekście można przede wszystkim diklofenak – jeden z najbardziej znanych leków z grupy NLPZ.
Jest to pochodna kwasu aminofenylooctowego, wykazująca bardzo silne działanie:
- przeciwbólowe;
- przeciwzapalne;
- przeciwgorączkowe;
- przeciwobrzękowe;
- przeciwzakrzepowe.
Zapobiegając lub łagodząc reakcję zapalną, diklofenak w istotny sposób ogranicza obrzęk stłuczonego miejsca. Doraźnie łagodzi też ból. Na podobnej zasadzie stosowane są też między innymi ibuprofen, ketoprofen, naproksen czy salicylan dietyloaminy.
Reklama
Maść na siniaki z arniką
Osoby czynnie uprawiające sport mogą też w przypadku różnego rodzaju stłuczeń stosować maść na siniaki z arniką.
Wykorzystywana w medycynie ludowej od wieków, arnika:
- zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i wzmacnia ich ścianki, na co wpływ mają zawarte w jej składzie saponiny i flawonoidy. Zapobiega w ten sposób rozlewaniu się krwiaków,
- ułatwia wchłanianie podskórnych wylewów, działa przeciwobrzękowo, między innymi za sprawą polifenoli, w które jest niezwykle bogata
- działa przeciwzapalnie, za co odpowiadają tak zwane laktony seskwiterpenowe,
- Łagodzi też dolegliwości bólowe.
Reklama
Maść na siniaki dla dzieci i niemowląt
Ze względu na łagodne działanie i brak skutków ubocznych, arnika może być stosowana jako maść na siniaki dla dzieci, w tym także niemowląt. Preparaty tego typu nie powodują podrażnień nawet po zastosowaniu na delikatną skórę malucha. Pamiętać jedynie należy, iż wyciąg z arniki nie powinien mieć kontaktu ze skórą uszkodzoną – nie wolno jej nakładać w przypadku stwierdzenia skaleczeń ani nawet niewielkich otarć.
Zabronione jest też jej używanie w sposób wewnętrzny. Jeśli chodzi natomiast o substancje czynne, które nie nadają się do użytku przez małe dzieci, wymienić należy przede wszystkim wspomniany wyżej diklofenak, czyli bardzo silny lek przeciwzapalny oraz inne środki z grupy NLPZ.
Reklama
Maść na siniaki z heparyną
Innym skutecznym rozwiązaniem jest maść na siniaki z heparyną. Jest to substancja będąca pochodną N-siarczanu i O-siarczanu glikozoaminoglikanu, należąca do polisacharydów, czyli wielocukrów, pierwotnie wyodrębniona z wątroby psa.
Heparyna wykazuje przede wszystkim bardzo silne działanie przeciwzakrzepowe – nie tylko zapobiega powstawaniu nowych, ale też rozpuszcza już istniejące skrzepy. Po zastosowania na krwiaki, przyspiesza ich wchłanianie, zmniejsza też reakcję zapalną i związany z nią obrzęk. Maść na siniaki z heparyną jest polecana w szczególności w przypadku bardziej rozległych urazów.
Reklama
Maść na siniaki i krwiaki z octanowinianem glinu
Do najpopularniejszych preparatów na stłuczenia należą maści zawierające w swoim składzie octanowinian glinu. Substancja ta zmniejsza wysięk poprzez denaturację białek znajdujących się pod skórą tkanek. Działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Łagodzi doznania bólowe.
Maść na siniaki i krwiaki z octanowinianem glinu może w swoim składzie zawierać także dodatek mentolu, który ma działanie chłodzące. Preparatów tego typu nie powinno się stosować na delikatną skórę niemowląt i dzieci do 3 roku życia.
Tak jak w przypadku wszystkich niemal maści, przeciwwskazaniem są też otwarte rany oraz otarcia naskórka.
Najlepsza maść na stłuczenia
Najlepsza maść na siniaki i stłuczenia? Nie sposób udzielić jednoznacznej rekomendacji. Wszystko zależy od skali urazu oraz dominujących objawów, a także wieku pacjenta oraz indywidualnej podatności na określone substancje czynne.
W grę wchodzą również przeciwwskazania – przykładowo, istnieją osoby uczulone na działanie octanowinianu glinu. Silne i doskonale udokumentowane działanie ma diklofenak, środek ten nie jest jednak przeznaczony dla najmłodszych pacjentów. Szczęśliwie stłuczenia i krwiaki są urazami tyleż uciążliwymi, co niegroźnymi.
Nawet jeśli skuteczność stosowanych maści jest niewystarczająca, w ciągu 5-7 dni podskórny wylew powinien się samoistnie wchłonąć, a wraz z nim zniknąć obrzęk i ból.