Jaka maść na zajady?
Maść z witaminą B, a także A, to najczęściej polecane środki na zajady, dostępne bez recepty. Inne tego typu składniki, które może zawierać dobra maść na zajady, to między innymi: ichtiol, cynk, tlenek cynku, drożdże, D-pantenol, alantoina, a także naturalne ekstrakty z nagietka, szałwii, oczaru wirginijskiego czy kłącza pięciornika.
Pod pojęciem zajadów rozumie się stany zapalne naskórka oraz błon śluzowych w kącikach ust. W nomenklaturze medycznej przypadłość ta nazywana jest kątowym zapaleniem jamy ustnej (łac.: cheilitis angularis, AC).
Zajady charakteryzuje:
- znaczne przesuszenie, pękanie i świąd naskórka na pierwszym etapie;
- bolesne i krwawiące nadżerki w bardziej zaawansowanym stadium;
- rumień, twardniejące zgrubienia, maceracja, czyli zmiękczenie naskórka;
Zajady mają bardzo zróżnicowaną etiologię, jednak najczęściej wywoływane są przez (dane: U. Papierz i inni, Zapalenie kątów ust – jak nie popełnić błędu):
- drożdżaki Candida Albicans: 20 proc. przypadków;
- bakterie paciorkowca lub gronkowca: 15-20 proc.;
- oba patogeny jednocześnie: 60 proc.;
Drobnoustroje te stale bytują na skórze i jamie ustnej znacznej części populacji, jednak tylko u niektórych osób wywołują zajady.
Uważa się, że w szczególności narażone na infekcje są osoby, które cierpią na takie schorzenia i zaburzenia, jak:
- obniżona odporność;
- cukrzyca;
- niedokrwistość;
- awitaminozy, w szczególności niedobór witamin B2, B3 i B12;
- wahania hormonalne;
Reklama
Maść z witaminą B
Do powstawania zajadów bardzo często przyczynia się niedobór witaminy B2 (ryboflawiny). Jest to zjawisko typowe dla osób niedożywionych, a także praktykujących dietę bezmięsną, zwłaszcza w restrykcyjnym wydaniu, jakim jest weganizm. Substancja ta w organizmie pełni szereg istotnych funkcji, a jedną z nich jest utrzymywanie błon śluzowych w dobrej kondycji.
Maść z witaminą B2 na zajady:
- łagodzi stan zapalny w kącikach ust;
- zapobiega powstawaniu pęknięć;
Preparat można stosować 2-3 razy dziennie, bez ograniczeń czasowych – należy pamiętać, że leczenie zajadów jest bardzo trudne i może trwać od kilku dni do nawet kilku lat. Tego typu gotowa maść na zajady bez recepty w aptece kosztuje 5 do 15 złotych, w zależności od zawartości dodatkowych składników.
Mazidło można zrobić także w prosty sposób samodzielnie, drobno rozcierając tabletki z witaminą B2 i mieszając z natłuszczającym kremem. Preparat nanosi się na zmienione chorobowo miejsce, na przykład patyczkiem higienicznym, po czym zostawia na kilka godzin.
Warto wiedzieć, że witaminę B2 w profilaktyce i leczeniu zajadów można przyjmować także doustnie, w postaci suplementów diety. Uwaga: w leczeniu warto też zastosować drożdże, które są bogatym źródłem ryboflawiny.
Reklama
Maść na zajady z antybiotykiem
W związku z infekcyjnym, przeważnie grzybiczym charakterem kątowego zapalenia ust, w wielu przypadkach niezbędny jest preparat na zajady z antybiotykiem. W tym przypadku zaleca się stosowanie nystatyny.
W niektórych krajach jest ona dostępna w postaci gotowych maści, w Polsce natomiast sprzedawana jest jako zawiesina doustna, tabletki lub granulat do rozpuszczenia i używania zewnętrznego w przewodzie pokarmowym. Istnieje jednak możliwość przygotowania maści na bazie nystatyny przez farmaceutę w aptece, jeśli takie będzie zalecenie lekarskie.
Nystatyna to antybiotyk polienowy, który działa poprzez łączenie się z błoną komórkową grzybów, a następnie zaburzanie metabolizmu komórki patogenu. Wykazuje skuteczność między innymi przeciw drożdżakom Candida, dlatego przez lekarzy uznawana jest za lek pierwszego wyboru.
Kuracja, tak jak w przypadku każdej substancji antybiotycznej, trwa od 7 do 14 dni. Z reguły przynosi dobre rezultaty, aczkolwiek specjaliści podkreślają, że zajady mają tendencję do nawracania, tudzież utrzymywania się w przetrwałej formie, nawet po tym, jak uda się ograniczyć intensywność objawów. Dlatego tym bardziej należy zwracać uwagę na wszelkie symptomy dodatkowe i w razie konieczności podjąć terapię schorzeń, które mogą stymulować rozwój zajadów.
Reklama
Maść cynkowa na zajady
Cynk jest jednym z podstawowych pierwiastków chemicznych. W preparatach dermokosmetycznych stosowany jest w formie czystej lub w postaci tlenku. Tego typu maść na pękające kąciki ust ma działanie przede wszystkim osuszające (dlatego tę samą substancję czynną stosuje się między innymi w terapii trądziku).
W związku z tym pastę cynkową używać powinno się w zaawansowanej fazie choroby, po wytworzeniu sączących nadżerek. Nie powinno się jej nakładać, kiedy skóra w kącikach ust jest silnie przesuszona – efektem byłoby pogłębienie problemu. Należy też pamiętać, by maść aplikować jedynie punktowo, na miejsca najsilniej zmienione chorobowo, dbając o ty, by mazią nie zabrudzić zdrowej skóry wokół.
Podobnie jak w przypadku witaminy B2, niezbędna może okazać się także suplementacja tego składnika, jako dodatku do codziennej diety.
Reklama
Maść na zajady u dziecka
Zajady najczęściej pojawiają się u osób dorosłych, w przedziale wiekowym 30-60 lat, nie oznacza to jednak, że nie występują u dzieci. Nie ma w tym przypadku żadnej granicy wiekowej, na bolesne nadżerki narażone są nawet niemowlęta. Jak pielęgnować i leczyć kąciki ust w takim przypadku?
Co na zajady u dziecka? Wymienić w tym kontekście można większość wspomnianych wyżej substancji, aczkolwiek w każdym przypadku należy sprawdzić minimalny dopuszczalny wiek dziecka. Warto wiedzieć, że nystatyna jest antybiotykiem, który może być stosowany już u niemowląt. Nie ma też przeciwwskazań, by jako maść na zajady dla dzieci stosować preparaty z witaminą B2 lub cynkiem.
Pamiętać należy, że leczenie zajadów powinno mieć charakter kompleksowy – często w pełni skuteczna okazuje się dopiero terapia łączona: antybiotyk plus maści do stosowania miejscowego plus leczenie schorzeń i zaburzeń współistniejących.
Czytaj też: