Co to jest maść propolisowa?
Propolis to tzw. pszczeli kit. Produkowany jest przez pszczoły w trakcie budowy ula. Wykorzystują go do uszczelniania ula, a także zabezpieczają wnętrze ula przed rozwojem bakterii, grzybów czy wirusów, propolis dzięki antyseptycznym właściwościom świetnie się do tego sprawdza. Propolis to ciemnożółta, lepka, żywiczna substancja o wielu prozdrowotnych substancjach.
Maść propolisowa to substancja opierająca swój skład przede wszystkim na propolisie. Propolis uważany jest za naturalny antybiotyk, który nie wywołuje niebezpiecznych skutków ubocznych. Dodatkowo substancjami pomocniczymi maści propolisowa są m.in. olejki eteryczne, witaminy i wazelina. Propolis stanowi najczęściej około 10% maści.
Maść propolisowa dostępna jest w każdej aptece. W zależności od producenta i pojemności może różnić się ceną, lecz jej koszt to około 15-30 zł. Wybierając odpowiedni produkt należy zwrócić uwagę na skład, aby składniki były tylko pochodzenia naturalnego.
Reklama
Działanie maści propolisowej
Propolis jest bogaty m.in. w witaminy, flawonoidy, mikroelementy, związki fenolowe, białka, sterole i kwasy roślinne. Dzięki tej szerokiej gamie składników roślinnych maść propolisowa ma działanie:
- antybakteryjne,
- przeciwwirusowe,
- przeciwgrzybicze,
- przeciwpasożytnicze,
- przeciwzakrzepowe,
- przeciwnowotworowe.
Aby propolis zachował swoje pełne działanie należy wybierać ten, który pochodzi z pasiek z dala od zanieczyszczeń.
Reklama
Zastosowanie maści propolisowej
Maść propolisowa ze względu na lecznicze właściwości znajduje szerokie zastosowanie w terapii wielu schorzeń.
Najczęściej stosowana jest:
- Maść propolisowa na trądzik – właściwości antyseptyczne zapobiegają namnażaniu się bakterii, przyśpieszają gojenie, a wypryski nie pozostawiają nieestetycznych śladów.
- Maść propolisowa na hemoroidy – propolis uszczelnia naczynia krwionośne.
- Maść propolisowa na grzybicę – ma działanie przeciwgrzybicze.
- Maść propolisowa na łuszczycę – działanie przeciwzapalne pomaga zwalczyć nawet zaognione stany chorobowe.
- Maść propolisowa na rany – przyspiesza gojenie i zapobiega powstawaniu blizn.
- Maść propolisowa na oparzenia i odmrożenia – wspomaga regenerację tkanek.
- Maść propolisowa na opryszczkę – działa antywirusowo i przyśpiesza gojenie.
- Maść propolisowa na blizny – przyspiesza regenerację skóry.
- Maść propolisowa na zmiany w jamie ustnej – pomaga zwalczać pleśniawki, nadżerki i afty
- Maść propolisowa na infekcje ginekologiczne – skutecznie zwalcza infekcje grzybicze i bakteryjne. Można również dodatkowo stosować globulki z propolisem po konsultacji lekarskiej.
Zmienione chorobowo miejsca należy smarować 1-3 razy dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb. Należy także pamiętać, aby przed pierwszym użyciem wykonać test alergiczny – posmarować niewielki obszar zdrowego ciała i odczekać kilka godzin. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików, gdyż może wystąpić reakcja alergiczna u osób uczulonych na produkty pszczele.
Reklama
Jak zrobić maść propolisową?
Maść propolisowa jest dostępna niemalże w każdej aptece. Jednak warto wykonać ją samodzielnie, aby mieć pewność naturalnego pochodzenia wszystkich składników. Czysty propolis dostępny jest w postaci grudek lub proszku.
Wykonanie maści propolisowej jest bardzo proste. Wystarczy zaopatrzyć się w:
- propolis,
- wazelinę kosmetyczną,
- garnek z wodą,
- naczynie do kąpieli wodnej,
- pojemnik na maść,
Propolis i wazelinę rozpuszcza się powoli w kąpieli wodnej (około 10 min), aż do uzyskania jednolitej substancji. Po rozpuszczeniu warto przecedzić płyn przez sito, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń i grudek. Należy pamiętać, aby stężenie propolisu nie przekraczało 30%. Maść można wzbogacić także o lanolinę.
Reklama
Przepis na maść propolisową z alkoholem
Przepis na maść propolisową z alkoholem jest zdecydowanie bardziej czasochłonny. Potrzebny jest:
- spirytus 70% - nie może przekraczać tej wartości, gdyż mocniejszy alkohol destrukcyjnie wpływa na właściwości propolisu,
- propolis,
- wazelina kosmetyczna,
- słoik,
- garnek z wodą,
- naczynie do kąpieli wodnej,
- pojemnik na maść.
Należy rozpocząć od przygotowania ekstraktu propolisowego. 50 g rozkruszonego propolisu należy zalać 500 ml spirytusu i odstawić na 14 dni w ciemne miejsce. Codziennie wstrząsnąć słoikiem. Po dwóch tygodniach należy wstawić miksturę do lodówki na 24 godziny. Następnie przecedzić i przechowywać w temperaturze pokojowej.
Do przygotowania maści będzie potrzebne około 100 ml ekstraktu i 100 g wazeliny. Rozpuszcza się te składniki w kąpieli wodnej, a następnie przelewa do pojemnika. Po zastygnięciu maść jest gotowa do użytkowania.
Reklama
Maść propolisowa w ciąży
Propolis należy do nielicznych antybiotyków pochodzeia narualnego, które z powodzeniem mogą być stosowane w ciąży.
Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania maści propolisowej w ciąży, a także w trakcie karmienia piersią.
Jest to naturalna i bezpieczna substancja, która pozwala skutecznie zwalczać hemoroidy w ciąży oraz niedoskonałości skórne wywołane zmianami hormonalnymi.
Jednak w razie wątpliwości przed zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, szczególnie jeśli występują alergie na produkty pszczele.