Czym jest maść z żyworódki?
Maść z żyworódki jest wytwarzana z rośliny o nazwie żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata). Żyworódka pochodzi z gorących, tropikalnych klimatów, jej ojczyzną jest Madagaskar, jednak rośnie także w innych częściach Afryki oraz w Ameryce Środkowej, Australii i Azji. W Polsce można ją hodować wyłącznie w doniczce, z której to możliwości często korzystały osoby starsze. Na jakiś czas zapomniano o tej roślinie, jednak od kilku lat wraca na parapety, nie tylko kuchenne, ale także salonowe.
Kalanchoe pierzaste należy do rodziny roślin gruboszowatych, z wyglądu przypomina nieco aloes. Posiada małe, mięsiste liście, postrzępione na brzegach. W dogodnych warunkach może osiągnąć nawet metr wysokości. Jednak gatunki do uprawy domowej nie są aż tak ogromne. Warto pokusić się o posadzenie żyworódki na własnym parapecie, ponieważ można ją wykorzystać jako panaceum na różne schorzenia i dolegliwości.
Co takiego szczególnego zawiera w sobie żyworódka? Maść, sok, nalewka i inne preparaty, które pozyskuje się z tej rośliny, zawierają wiele cennych składników, takich jak m.in. witamina C, sole mineralne (m.in. żelazo, wapń, potas, selen, glin, miedź), kwasy tłuszczowe (np. arachidonowy i stearynowy) oraz flawonoidy, takie jak rutyna i kwercetyna.
Reklama
Właściwości maści z żyworódki
Jakie właściwości ma roślina, z której pozyskuje się maść z żyworódki, na co pomaga? Charakteryzuje się ona m.in. właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi, odkażającymi, a także regenerującymi, dlatego chętnie stosuje się ją przy problemach skórnych, takich jak np. egzema, trądzik, liszaje, czy wrzody.
Jakie jeszcze korzyści przynosi stosowanie preparatów takich jak maść z żyworódki? Zastosowanie tego produktu, czy innych preparatów opierających się składowo na żyworódce, jest ogromne. Należy tu wymienić choćby leczenie oparzeń, odleżyn, czy blizn pooperacyjnych.
Co ponadto może sok, czy maść z żyworódki? Właściwości przeciwświądowe, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i zmniejszające zaczerwienienie oraz podrażnienie, znajdujące się w tej roślinie, są pomocne w przeciwdziałaniu swędzących i bolących bąbli po ugryzieniach komarów i innych owadów.
Ponadto żyworódka wspiera układ odpornościowy, dlatego staje się przydatna podczas walki z przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli, czy płuc oraz anginą.
Jakby tego było mało, żyworódką można uśmierzać ból zęba, a także stosować kuracje zwalczające paradontozę i krwawienie dziąseł. Kalanchoe pinnata przyczynia się również do niwelowania bólów głowy, kręgosłupa, a także zgagi, wrzodów żołądka, nieprzyjemnego zapachu z ust, uczucia zmęczonych stóp, czy zapalenia spojówek.
Reklama
Na co pomaga maść z żyworódki?
Jak już wcześniej wspomniano, dużą skuteczność wykazuje maść z żyworódki na trądzik. Rozprawia się ona ze zmianami skórnymi dzięki cechom antybakteryjnym, antyseptycznym, antyalergicznym, ściągającym i wyrównującym produkcję sebum.
Maść z żyworódki na egzemę, ale też na kurzajki, liszaje, czy grzybicę jest także szeroko stosowana przy tych problemach skórnych. Nadaje się ona zarówno do cery suchej, jak i normalnej. Dzięki niej skóra odzyskuje:
- blask,
- gładkość,
- sprężystość,
- właściwe nawilżenie.
Ten rodzaj preparatu z żyworódki pierzastej pomaga przy kłopotach z pękającą skórą na dłoniach oraz rogowaceniem naskórka stóp. Ponadto maść przyspiesza proces gojenia się ran (nawet tych trudno regenerujących się), zmniejsza stany zapalne, łagodzi oparzenia i odleżyny. Poza tym stanowi ona wsparcie dla zmęczonych, a także obolałych, czy nieświeżo pachnących stóp.
Gotowy produkt można kupić w aptece lub sklepie zielarskim, gdzie kosztuje około 27 zł za 150 ml. Można też samemu przygotować taki środek leczniczy, wcześniej jednak powinno się zdobyć wiedzę na temat tego jak zrobić maść z żyworódki.
Reklama
Jak uprawiać żyworódkę w domu?
Warto posadzić na własnym parapecie leczniczą roślinę, z której za jakiś czas będzie można przygotować maść z żyworódki. Działanie – dobroczynne i o bardzo dużym zakresie – powinno pomóc w podjęciu decyzji o uprawie rośliny w domu.
Pielęgnacja Kalanchoe nie jest trudna. By dobrze się chowała, lepiej postawić doniczkę z rośliną na wschodnim parapecie i oszczędnie ją podlewać (wystarczy raz w tygodniu), ponieważ źle znosi przelanie. Po około sześciu tygodniach od posadzenia można zacząć nawozić żyworódkę. Nawóz powinien być ekologiczny, jak najbardziej naturalny, po to by w przyszłości nie pochłaniać wraz z rośliną chemicznych związków, znajdujących się w sztucznych preparatach.
Żyworódkę powinno się umieścić w donicy, do której najpierw wkłada się torf, następnie warstwę piasku, potem – ziemię zmieszaną z rzecznym żwirem i do tak przygotowanego stanowiska wkopuje się roślinkę dociskając podłoże wokół niej. Bezpośrednio po wsadzeniu, żyworódkę należy podlać.
Z dobrodziejstwa rośliny najlepiej korzystać po około dwóch latach od wsadzenia, ponieważ w tym czasie lecznicze walory żyworódki są największe.
Reklama
Przepis na maść z żyworódki
Jak zrobić maść z żyworódki? Przepis nie jest trudny, ale jego wykonanie wymaga kilku dni, by móc zacząć korzystać z własnoręcznie zrobionego „lekarstwa”.
Zanim nastąpi przyrządzanie samej maści, najpierw należy wycisnąć sok z liści roślinki, czyli trzeba zerwać, umyć i osuszyć kilka listków, włożyć je do papierowej torby i umieścić na parę dni w lodówce. Potem liście należy zmiażdżyć (np. w moździerzu) i znowu umieścić w lodówce.
Po 2-3 godzinach proszek z liści żyworódki trzeba przecedzić i zlać otrzymany sok do ciemnej buteleczki. Aby skomponować żyworódkową maść, używa się tylko dwóch łyżek wcześniej przygotowanego soku, dodaje pół szklanki ciepłego, roztopionego oleju kokosowego. Po dokładnym wymieszaniu składników, ciecz odstawia się by ostygła, a następnie umieszcza w lodówce do zgęstnienia.
Po zastygnięciu maść z żyworódki pierzastej stosuje się na chorobowo zmienione miejsca 2-3 razy dziennie lub tak jak zaleci lekarz, zielarz, czy inny specjalista z zakresu ziołolecznictwa.
Oczywiście można też nabyć maść z żyworódki. Gdzie kupić taki środek? M.in. w aptece, sklepie zielarskim, czy punkcie ze zdrową żywnością.
Czytaj też: