Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Maseczka z jajka na włosy - jak często używać? Efekty i opinie

Maseczka z jajka na włosy to słynny sposób naszych babć na mocne, zdrowe i lśniące kosmyki. Czy warto jednak ją przygotować, skoro sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju specyfików?
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Źródło:123RF
W skrócie
  • Istnieje wiele naturalnych sposobów na poprawienie stanu naszych włosów i jajko jest jednym z nich.
  • Dla wzmocnienia efektu, do maseczki można dodać inne składniki, jak np. awokado, miód czy banan.
  • Maseczka z jajek w zależności od dodatków sprawdzi się lepiej dla różnych rodzajów włosów.
SPRAWDŹ TEŻ: Na czym polega regeneracja włosów?
Spis treści

Reklama

Jak działa maseczka z jajka do włosów?

Czy surowe jajko jest dobre na włosy? Maseczka taka to domowy sposób używany jeszcze w czasach naszych babć. Można stosować na włosy niezależnie od ich rodzaju, każdy bowiem potrzebuje do pielęgnacji białek, które pomagają w odbudowie ich struktury, wypełniając ewentualne luki i przeciwdziałając uszkodzeniom.

Co jeszcze daje maseczka z jajka? Polecana jest zwłaszcza osobom, które borykają się z włosami pozbawionymi blasku, jak również zniszczonymi zabiegami fryzjerskimi czy codziennym suszeniem z użyciem wysokiej temperatury.

Maseczka ta będzie dobra również na porost włosów, ponieważ je wzmocni, dzięki czemu kosmyki będą rosły zdrowe, miękkie, gładkie i lśniące. Stosowana regularnie, pozytywnie wpłynie także na nawilżenie naszych włosów i zapobiegnie powstaniu łupieżu.

Efekty maseczki z jajka do włosów

Mimo dużego wyboru i coraz lepszej dostępności profesjonalnych kosmetyków do włosów, wiele z nas wciąż wykorzystuje do pielęgnacji domowe sposoby. Są one znacznie tańsze i przy tym proste w zastosowaniu, najważniejsze jednak, że są również skuteczne. 

Maseczka z jajka na włosy swoje działanie zawdzięcza zarówno białku, jak i żółtku jaja. Białko zapobiega łamaniu się kosmyków i je wzmacnia, żółtko zaś odpowiada za nawilżenie i wygładzenie włosów. Dzięki zawartości siarki dodatkowo zapobiega pojawieniu się łupieżu. Jajka można nanosić bezpośrednio na skórę głowy lub wykorzystać je jako bazę do maseczki kilkuskładnikowej. 

W zależności od potrzeb naszych włosów, do jajek możemy dodać m.in. miód, olej rycynowy, sok z cytryny, awokado czy banana.

Reklama

Jak zrobić maseczkę z jajka na włosy? 

Do przygotowania najprostszej maseczki z jajka potrzebujemy wyłącznie jajek - jednego lub dwóch, w zależności od długości włosów. Do tych bardzo długich będzie potrzebnych kilka sztuk. Wystarczy umyć je, rozbić i roztrzepać, a następnie nałożyć na włosy. Po upływie 20-30 minut należy spłukać maseczkę i umyć włosy szamponem. 

Ważne, by do spłukania jajek z włosów używać letniej wody - zbyt ciepły strumień może spowodować ścięcie się jajek. Nakładanie odżywki na włosy nie będzie już konieczne, jednak jeśli zechcemy jej użyć, wybierzmy tę o lekkiej formule, bez protein.

Maseczka z jajka może spływać z włosów, dlatego najlepiej po jej nałożeniu wziąć kąpiel lub ubrać się w coś, co będziemy mogli bez żalu zabrudzić. Opcjonalnie na głowę można założyć czepek kąpielowy - wtedy maseczkę wystarczy trzymać na włosach 15-20 minut.

A jak często nakładać ją na włosy? Kurację w postaci maski z jajek stosować można raz na tydzień lub dwa tygodnie.

Reklama

Maseczka z jajka i cytryny na włosy

Maseczka z jajkiem i cytryną będzie idealna dla włosów przetłuszczających się. Unikać należy jej natomiast, gdy końcówki włosów są przesuszone, ponieważ sok z cytryny może dodatkowo je wysuszyć. Aby przygotować maseczkę, do rozbitych dwóch jajek wystarczy dodać łyżkę świeżo wyciśniętego soku i wymieszać. Powstałą mieszankę trzeba rozprowadzić na włosach i odczekać 20-30 minut, po czym spłukać. 

Warto pamiętać, że cytryna działa na włosy delikatnie rozjaśniająco, dlatego jeśli zależy nam na utrzymaniu ciemnego koloru fryzury, lepiej z niej zrezygnować.

Reklama

Odżywcza maseczka z jajka i miodu

Dodatek miodu do maseczki z jajka odżywi i zregeneruje włosy, dlatego ta wersja maseczki jest przeznaczona szczególnie dla osób, które mają zniszczone i łamliwe kosmyki. Do jajka wlewamy pół łyżki miodu (ważne, by był to miód naturalny!) i łyżkę oliwy z oliwek.

Jeśli zależy nam na mocnej regeneracji włosów, warto dodać jeszcze połówkę dojrzałego, rozgniecionego awokado. Jeśli powstała mikstura będzie zbyt gęsta, wystarczy wmieszać w nią dwie łyżki jogurtu naturalnego lub wody. Podobnie jak inne maseczki jajeczne na włosy, tę także pozostawiamy na włosach na około 20-30 minut.

Dodać można w tej wersji także ćwierć kostki drożdży lub łyżkę siemienia lnianego.

Reklama

Maseczka z jajka i oleju rycynowego

Do maseczki z jajka warto dodać kilka kropel oleju rycynowego, jeśli problemem są wypadające włosy. Kupimy go w każdej aptece za dosłownie kilka złotych. Maska nim wzbogacona jeszcze bardziej wzmocni włosy, sprawi że będą rosły szybciej i powstrzyma ich nadmierne wypadanie.

Osoby z przesuszoną skórą głowy nie powinny stosować tej maseczki, albowiem olej rycynowy może dodatkowo ją wysuszyć. Warto natomiast wypróbować jej działanie w przypadku przetłuszczającego się skalpu.

Reklama

Maseczka z jajek na włosy suche czy mokre?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy maseczkę z jajek lepiej nakładać na włosy mokre, czy suche włosy, ponieważ żaden z tych sposobów nie zaszkodzi naszym kosmykom. Istnieje teoria, zgodnie z którą włosy lepiej pochłaniają składniki odżywcze, gdy są suche, a woda stanowi dla nich barierę.

Z drugiej jednak strony ograniczyć wchłanianie mogą również resztki znajdujących się na głowie kosmetyków, łój oraz inne zanieczyszczenia. 

W wilgotnych włosach rozchylą się natomiast łuski, dzięki czemu składniki zawarte w maseczce wnikną głębiej w ich wnętrze. Nakładanie maseczki z jajka na mokre, umyte już włosy wydaje się być zatem lepszym rozwiązaniem.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Stevens L: Egg proteins: what are their functions? Science Progress 1996, 79, 65–87.
  • Barowicz T. (2011). Żywność funkcjonalna – produkty drobiarskie (charakterystyka, trendy i perspektywy). Hod. Drobiu, XVI (7): 110–115.
  • Dolińska B., Woźniak D., Ryszka F. (2009). Białka żółtka jaja kurzego, właściwości i zastosowanie. Farmac. Prz. Nauk., 6: 19–22.
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Szamponetka: kolory a efekty na włosach. Czy niszczy włosy?
Różnokolorowe pasemka po zastosowaniu szamponetki
Podobne artykuły
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial