Masło klarowane to masło pozbawione pochodzących z mleka substancji stałych. To czysty tłuszcz pozbawiony białka i wody. Można rozgrzewać je do wysokich temperatur. Punkt dymienia masła klarowanego to 252° Celsjusza, a więc temperatura wyższa niż w przypadku większości olejów.
Klarowane masło ma najwększą tradycję w kuchni indyjskiej. Właśnie w Indiach masło klarowane jest określane jako "ghee" lub "ghi". W starożytnym Egipcie produkowane było tak zwane masło shea - balsam do nawilżania włosów, który nadawał im jedwabistą miękkość.
Masło klarowane - do kanapek, gotowania i smażenia
Klarowane msło dzięki delikatnemu, słodkawemu i lekko orzechowemu posmakowi masło klarowane wydobywa wspaniały smak ze smażonych na nim potraw. Przekonamy się o tym jedząc zwykłą kanapkę z posmarowanym nim pieczywem lub smażąc na nim jajecznicę.
Ajurweda opisuje, że masło klarowane to jeden z najlepszych tłuszczów do gotowania, ponieważ zwiększa odżywczość potraw oraz poprawia wchłanianie. Można wykorzystywać je do gotowania, smażenia, pieczenia oraz spożywać jako tłuszcz do kanapek.
Reklama
Masło klarowane a zdrowie - właściwości lecznicze
Klarowane masło zarządza tkankami ciała i równoważy gospodarkę hormonalną. Według ajurwedy odpowiednia ilość tego tłuszczu w organizmie zapewnia sprawny umysł i ciało, odporność na choroby i jest niezbędna do osiągnięcia długowieczności.
Masło klarowane wpływa na gojenie się ran i stanów zapalnych żołądka i jelit, takich jak owrzodzenia czy zapalenia okrężnicy. Ponadto zawiera kwasy tłuszczowe o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwnowotworowych.
Reklama
Jak zrobić masło klarowane - przepis
Najlepiej pozyskać masło klarowane od krów hodowanych metodami ekologicznymi. Taki produkt możemy kupić w sklepach ekologicznych lub nieraz w supermarketach, takich jak: Lidl, Biedronka czy Carrefour.
Istnieje również bardzo prosta i mało czasochłonna, domowa metoda uzyskania masła klarowanego, które zrobimy ze zwykłego masła kupowanego w każdym sklepie spożywczym. Sprawdź przepis:
- W rondlu lub na patelni podgrzewaj 2 lub 3 kostki masła (nie solonego), pokrojone na mniejsze kawałki. Powoli doprowadź zawartość do wrzenia, nieustannie mieszając.
- Potem należy zmniejszyć ogień, aby masło tylko lekko bulgotało.
- Kiedy gromadząca się na wierzchu biała piana zacznie gęstnieć i powiększać się, należy ją zebrać.
- Znajdujący się pod spodem tłuszcz o żółtej, przezroczystej barwie, to już nasze masło klarowane. Gdy przestygnie kilka minut, należy je przelać do innego naczynia, najlepiej kamionkowego lub z ciemnego szkła.
- Należy je przelewać należy wolno i ostrożnie – wskazane jest też przecedzanie – tak aby nie wlać znajdującej się na samym dole białej ściętej zawartości.
Tak przygotowane masło, przechowywane w zamknięciu i chłodzie, nie będzie się psuło nawet przez kilka tygodni.