Czym jest masło shea?
Legenda głosi, że egipska królowa Neferetiti swoje niespotykane piękno zawdzięczała tajemniczemu balsamowi, który był używany przez etniczne afrykańskie plemiona do nawilżenia włosów i zapewnienia wiecznej młodości skórze.
Tym niezwykłym preparatem miało być właśnie masło shea, zwane również masłem galam. Jego inna nazwa to masło karite, co po francusku oznacza: życie. Ciekawa jest również wymowa zwrotu masło shea. Określenie “shea” wypowiada się na różne sposoby. Spotykane wersje to: masło “szi”, masło “szea”.
Z czego powstaje masło shea? Okazuje się, że otrzymuje się je z orzeszków drzewa shea, inaczej drzewa masłowego Butyrospermum parkii, które naturalnie rośnie w Afryce.
Zbierane orzechy shea charakteryzują się dużą zawartością tłuszczu roślinnego. Aby jednak uzyskać olej shea trzeba poczekać kilkadziesiąt lat. Okazuje się, że drzewo owocuje dopiero po 30 latach, a najobficiej po pół wieku. Nic więc dziwnego, że prawdziwy tłuszcz roślinny shea jest dość drogim surowcem.
Istnieje kilka metod uzyskania masła shea: tradycyjna, częściowo zmechanizowana i w pełni zmechanizowana. Jak wskazują Kenan Pecker i Patrick M. I. Mannikuu na łamach “Journal of Biology, Agriculture and Healthcare”, pierwsza z wymienionych jest najpopularniejsza z uwagi na to, że koszty mechanizacji są zwykle poza zasięgiem większości małych przetwórców orzechów.
Zwykle z 1 kg orzechów można uzyskać 0,4 kg masła. W przypadku metod półzmechanizowanych, nowoczesne technologie wykorzystywane są na etapie rozdrabniania i ugniatania orzechów.
Jakie masło shea wybrać?
Czy wiesz, że masło shea można kupić w jednej z dwóch wersji: rafinowanej oraz nierafinowanej. Jaka jest różnica pomiędzy masłem shea nierafinowanym a rafinowanym? Jakie masło shea wybrać?
Pierwszym elementem, na który można zwrócić uwagę są aspekty wizualne. Masło shea nierafinowane ma żółty kolor, z kolei rafinowane jest jasne czy wręcz białe. Jednak nie kwestie związane z wyglądem mają istotne znaczenie w kontekście działania tego środka.
Podstawową różnicą między masłem shea nierafinowanym a rafinowanym jest fakt, iż masło shea nierafinowane zawiera dużo więcej naturalnych składników. W przeciwieństwie do nierafinowanego, masło rafinowane poddaje się procesowi oczyszczania, przez co nie tylko zmienia swój kolor, ale również staje się niemal bezzapachowe.
Zaletą rafinowania jest przedłużenie terminu przydatności masła shea, jednak w tym zestawieniu wygrywa nierafinowane masło shea, które ma zdecydowanie więcej walorów zdrowotnych.
Reklama
Właściwości masła shea
Nierafinowane masło shea wyróżnia się przyjemnym, lekko orzechowym zapachem. Traci go - jak już wspomnieliśmy - pod wpływem rafinowania. Zmienia wówczas także swój żółty kolor na biały, a przy tym traci część wartościowych składników.
Warto wskazać na temperaturę topnienia masła shea. Okazuje się, że topi się ono dopiero w temperaturze od 35 do 42 st. Celsjusza, a przy tym jest źródłem wartościowych substancji. To one mają wpływ na właściwości kosmetyczne masła shea. Wystarczy zwrócić uwagę na jego skład.
Podstawowe składniki to kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy, palmitynowy, linolenowy czy też stearynowy. Dzięki ich obecności masło shea ma działanie:
- nawilżające,
- zmiękczające,
- wygładzające skórę i włosy.
Jest źródłem fitosteroli, witaminy E, a także witaminy A. Masło shea nie powinno być zbyt intensywnie podgrzewane z uwagi na to, że w ten sposób można zniszczyć część jego dobroczynnych składników.
Uważa się, że masło shea to naturalny filtr, chroniący przed działaniem promieni słonecznych. Ta ochrona nie jest jednak zbyt wysoka i wynosi około 3-4 SPF. Tego typu właściwości wykazuje zawarty w maśle karite kwas cynamonowy, będący jednocześnie środkiem przeciwzapalnym.
Nie można pominąć faktu, iż naturalne masło shea to źródło katechin, które wykazują właściwości przeciwutleniające, antybakteryjne oraz przeciwwirusowe.
Istotną kwestią jest również komedogenność masła shea, a więc odpowiedź na pytanie: czy masło shea zatyka pory. Okazuje się, że pomimo dużej zawartości nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wosków, masło shea nie działa zapychająco. Co więcej, jego współczynnik komedogenności w skali 0-5 wynosi 0.
Czyste masło shea ma twardą postać. W kontakcie ze skórą zmienia formułę na półpłynną. Zapach masła shea nierafinowanego jest lekko orzechowy. Z kolei masło shea rafinowane nie ma zapachu.
Reklama
Zastosowanie masła shea
Swoje zastosowanie masło shea w kosmetyce zawdzięcza właściwościom pielęgnacyjnym. Dzięki temu, że świetnie nawilża i natłuszcza znakomicie nadaje się do masażu.
Substancje w nim zawarte przyśpieszają proces gojenia się ran, podrażnień czy posłonecznych poparzeń. Z tego względu masło shea można używać w przypadku tego rodzaju problemów:
- skóry atopowej - masło shea zatrzymuje wodę w naskórku, a jednocześnie odbudowuje barierę lipidowo-naskórkową. Tym samym, masło shea zmniejsza intensywność odczuwanego świądu. Pozytywny wpływ masła shea na ezgemę rozpoznała w badaniu Stephanie J Nisbet. Po 4 tygodniach stosowania 74 proc. badanych pacjentów określiła stan swojej skóry jako bardzo dobry lub dobry. Znacząco zmniejszył się u nich świąd i podniósł subiektywny wskaźnik jakości życia;
- na oparzenia słoneczne i rany - dzięki obecności alantoiny gojenie się ran wywołanych przez słońce lub innych zadrapań jest znacznie szybsze. Co więcej, z uwagi na to, że jednym ze składników masła shea jest kwas cynamonowy, kosmetyk wykazuje właściwości antybakteryjne, tworząc na ranie barierę ochronną przed drobnoustrojami;
- na trądzik - wykorzystane są tu m.in. antybakteryjne i przeciwzapalne możliwości masła karite;
- na rozstępy - pomaga w walce z tego rodzaju zmianami, można je aplikować np. na brzuch ciążowy;
- na cellulit - dzięki nawilżającym i ujędrniającym właściwościom masła shea, cellulit jest mniej widoczny;
- na zajady - masło shea wspiera procesy gojenia, a także pozwala na uzupełnienie braków witaminowych, które mogą być źródłem tego rodzaju deficytów;
- na blizny - masło shea zawiera witaminę E i witaminę K, które sprawiają, że blizny stają się mniej widoczne niż w przypadku ich klasycznego leczenia;
- na łuszczycę - dużą rolę odgrywają tu naturalne kwasy tłuszczowe, takie jak: kwas linolenowy, oleinowy, stearynowy i palmitynowy. Są one prawie identyczne jak te kwasy tłuszczowe, które zawarte są w rogowej warstwie naskórka ludzkiego.
Warto również pamiętać o tym, jak działa masło shea na mróz. To jeden z tych preparatów, które są polecane w sezonowej pielęgnacji, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Masło karite tworzy odpowiednią warstwę lipidową, przez co skóra jest zabezpieczona przed działaniem zimna. To także naturalny filtr UV o współczynniku około 5SPF.
Masło shea może spowalniać procesy starzenia. Jak twierdzi Loden ve Anderssona, masło shea pobudza produkcję kolagenu, co pozytywnie wpływa na stan skóry. W połączeniu z działaniem przeciwsłonecznym, masło galam minimalizuje m.in. skutki fotostarzenia.
Można stosować je także jako kosmetyk do łagodzenia podrażnień po goleniu. Co ciekawe, masło shea może przedłużyć trwałość perfum. Wystarczy nałożyć krem na miejsce, które zostanie następnie spryskane perfumami.
Jak używać masła shea? Niewielką ilość można wmasować w ciało albo wykorzystać je do kąpieli. Wystarczy, aby wcześniej rozpuścić masło w ciepłej wodzie.
Czy masło shea można jeść?
Okazuje się, że masło karite jest tak uniwersalne, że nadaje się nie tylko do stosowania zewnętrznego, do pielęgnacji ciała. Można zastosować masło shea w kuchni, ponieważ ten produkt jest jadalny.
To źródło kwasów nienasyconych i nasyconych, a także związków fenolowych i fitosteroli. Masło shea do jedzenia może obniżać poziom cholesterolu we krwi, a przy tym chronić przed powstawaniem zakrzepów.
Afrykańczycy wykorzystują olej shea do jedzenia go z brązową fasolą. Tradycyjnym daniem jest np. masło shea z dodatkiem wody, mąki jaglanej oraz warzyw.
Reklama
Jakie są kosmetyki z masłem shea?
Z uwagi na to, że masło shea nie powoduje alergii, a jednocześnie skutecznie nawilża i przyspiesza różne procesy regeneracyjne w organizmie, jest częstym składnikiem wielu kosmetyków.
To produkt uniwersalny, który może być stosowany również przez osoby z tłustą skórą, ponieważ nie powoduje on zaczopowania ujść mieszków włosowych.
Masło shea znajdziesz w:
- balsamie do ciała,
- kremie do rąk,
- olejku,
- kremie do twarzy,
- szamponie,
- odżywce do włosów lub masce na włosy.
Masło shea w połączeniu np. z cukrem może stanowić także skuteczny peeling.
Reklama
Masło shea na włosy
Znany jest także pozytywny wpływ masła shea na włosy. Substancja z jednej strony ogranicza wpływ wolnych rodników z powietrza i wody, a z drugiej strony zabezpiecza strukturę włosa przed działaniem wysokich temperatur.
Co ciekawe, jak twierdzą Kenan Pecker i Patrick M. I. Mannikuu, używając masła shea do włosów przed kąpielą, można je zabezpieczyć przed ewentualnym działaniem chloru i soli.
Masło karite - z uwagi na jego zdolność zmiękczania i rewitalizacji - jest szczególnie polecane do włosów zniszczonych i łamliwych. Zdaniem Nahma masło shea na skórę głowy działa znakomicie, skutecznie ją nawilżając.
Ze względu na właściwości zmiękczające masło galam dobrze radzi sobie z włosami kręconymi. Olejowanie włosów tym produktem może pomóc przywrócić im utraconą wilgoć w wyniku zabiegów związanych np. z prostowaniem czy kręceniem.
Jako, że to jeden z cięższych olei tworzący wyraźny filtr na powierzchni włosów, a przy tym potrzebujący wyższej temperatury, by się rozpuścić masło shea nadaje się najbardziej na włosy wysokoporowate.
Reklama
Masło shea na twarz
Stosowanie masła shea do twarzy w pozytywny sposób wpływa na cerę oraz na owal buzi. Skóra zyskuje lepszą gęstość i elastyczność. Staje się również bardziej wygładzona, nawilżona i pełna blasku.
Masło shea może być stosowane do każdego typu cery. Utrzymuje optymalny poziom nawilżenia zarówno suchej skóry, jak i przetłuszczonej skóry ze skłonnością do zapychania porów.
Masło shea pod oczy to dobre rozwiązanie z uwagi na to, że odpowiednio nawilża cienką skórę wokół oczu, jednocześnie jej nie podrażniając. Co ciekawe, połączenie masła shea z odrobiną cukru może stanowić skuteczny peeling do ust, które staną się niezwykle miękkie oraz gładkie.
Masło karite w połączeniu z woskiem pszczelim i olejem kokosowym może stanowić świetny rozwiązanie do demakijażu.
Reklama
Masło shea do ciała
Bezpieczna i relaksująca pielęgnacja ciała może opierać się na wykorzystaniu masła shea. Kosmetyki zawierające ten składnik doskonale nawilżają, a także zmiękczają skórę.
Masło karite tworzy barierę lipidową, która zabezpiecza przed utratą wody. Tym samym wykazuje dodatkowe właściwości nawilżające. Masło shea do ciała to prawdziwy must have w kosmetyczce osoby z przesuszoną skórą.
Tę substancję można nakładać na ekstremalnie wysuszone partie ciała, np. na na stopy, łokcie czy kolana.
Po masło galam warto sięgnąć tuż po kąpieli i pozwolić na wchłonięcie się tej substancji. Nie należy kłaść się od razu spać.
Masło shea na paznokcie
Masło shea nie tylko pozytywnie wpływa na kondycję paznokci, ale również skórek wokół nich. Intensywnie je nawilża oraz zmiękcza. Aby poprawić stan paznokci dobrze jest wetrzeć ten produkt w płytkę.
Warto wiedzieć, jak odpowiednio stosować masło shea do paznokci. W sieci można znaleźć wskazówki związane z przeprowadzeniem tzw. manicure japońskiego wykorzystującego masło karite.
Okazuje się, że taki zabieg opiera się na wmasowaniu masła shea za pomocą polerki. Taką czynność wykonuje się dwukrotnie.
Z uwagi na to, że paznokcie po zabiegu będą mocno natłuszczone, nie zaleca się ich malowania lakierem czy odżywką przez kolejne 2 dni.
Masło shea w ciąży
Masło shea - wymienia w swojej publikacji Katarzyna Urtnowska-Joppek z Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - jest jedną z najpopularniejszych substancji do pielęgnacji skóry stosowanych przez ciężarne.
Inne, równie popularne to olej arganowy, olej ze słodkich migdałów czy też olej kokosowy. Autorka docenia walory natłuszczające i ujędrniające tego rodzaju składników.
Wskazuje jednak, że ich zapach, np. masła shea nierafinowanego w ciąży, może przeszkadzać niektórym ciężarnym.
Masło shea działa nie tylko na rozstępy w ciąży, ale może być też stosowane do pielęgnacji biustu czy brodawek sutkowych w okresie poporodowym, nie wymagając przy tym zmywania przed karmieniem.
Masło karite na brzuch w ciąży to preparat bezpieczny, który nie powinien wywoływać skutków ubocznych zarówno dla mamy, jak i dziecka.
Masło shea dla dzieci
Substancja, o której mowa w tym artykule może być stosowana u dzieci już od pierwszych chwil życia. Masło shea dla noworodka to źródło bezpiecznego nawilżenia i metoda na to, by zapobiec przesuszeniu się skóry.
Aplikacja masła galam dla niemowląt może być sposobem na to, by złagodzić objawy związane z ciemieniuchą.
Co ciekawe, produkt ten może być stosowany w leczeniu różnych innych problemów skórnych u maluchów. Masło shea dla dzieci z AZS jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych.
Rekomendowaną mieszanką do bezpiecznej terapii dziecka jest połączenie masła shea z olejkiem arganowym. Inna opcja to np. łączenie masła galam z olejem z czarnuszki.
Masło shea nadaje się także do stosowania w metodzie mokrych opatrunków, czyli Wet Wrapping.
Efekty stosowania masła shea
Pierwsze efekty związane z nawilżeniem skóry, pojawiają się już po aplikacji masła karite. Opinie o maśle shea dostępne w Internecie są raczej pozytywne. Użytkownicy doceniają jego właściwości pielęgnacyjne, dotyczące m.in. wpływu masła shea na rozstępy, pod oczy czy na kondycję włosów.
Choć masło shea natychmiast wygładza skórę i przynosi ulgę tej zbyt suchej, aby zobaczyć efekty jego stosowania pod oczy warto stosować do systematycznie.
Emolient ten koi podrażnienia, działa antybakteryjnie i zmniejsza m.in. trądzik. Jest także skuteczną ochroną przed działaniem promieniowania UV.
Jak zrobić balsam z masłem shea?
Masło shea to doskonały składnik domowych kosmetyków. Przepisy z tym składnikiem są dość łatwe w przygotowaniu. Wystarczy połączyć masło shea z dowolnym olejkiem i podgrzać je w ciepłej wodzie, by zmieniły strukturę, a na koniec ubić mikserem.
Masła shea nie jesteś w stanie przygotować samodzielnie. Jednak jeżeli dysponujesz tym składnikiem, możesz go połączyć z innymi substancjami i olejami.
Balsam uzyskasz mieszając masło shea np. z olejkiem lawendowym.
Receptury z masłem shea:
- domowy krem do twarzy - połącz masło shea z wybranym olejkiem;
- domowy antyperspirant - aby go przygotować wystarczy połączyć takie składniki jak: 1 łyżka masła shea, 2 łyżki skrobi ziemniaczanej, 1 łyżka oleju kokosowego, 1 łyżka sody oraz 10 kropli olejku eukaliptusowego. Po wymieszaniu można nałożyć uzyskany krem na wybrane miejsca
Zwykle masło shea psuje się po około 2 latach od wyprodukowania. Jego przechowywanie nie wymaga trzymania w lodówce. Jednak w ciepłym miejscu szybciej ulegnie rozkładowi, a składniki stracą swoje właściwości.
W przypadku gotowych kremów i balsamów ich przydatność do spożycia kończy się po okresie 1-2 miesięcy.
Z czym mieszać masło shea?
Do domowych mieszanek wykorzystujących masło shea jako surowiec kosmetyczny można dodać szereg substancji, które podniosą walory pielęgnacyjne takich kosmetyków.
Z czym łączyć masło shea? Ciekawe połączenia to np. masło shea:
- i olejek arganowy do dogłębnego nawilżenia,
- z olejkiem ze słodkich migdałów idealne na mróz,
- kakao i olejek macadamia na rozstępy,
- i oliwa z oliwek oraz wosk pszczeli do ust,
- z kwasem hialuronowym działające przeciwzmarszczkowo.
Oczywiście, to tylko niektóre propozycje przepisów z wykorzystaniem masła shea. Substancja ta jest tak uniwersalna, że można ją łączyć z wieloma innymi produktami.
Gdzie kupić masło shea i ile kosztuje?
Naturalny emolient można zakupić w drogeriach stacjonarnych i internetowych. Miejsce, gdzie można je nabyć to także mydlarnie. Nierafinowane masło jest także dostępne w wielu aptekach.
Cena masła shea zależy m.in. miejsca, gdzie dokonujesz zakupów, ale także od składu takiego produktu. Im wyższej jakości masło shea, tym jego koszt może być wyższy.
Przeciwwskazania do stosowania masła shea
Masło karite jest niezwykle bezpiecznym produktem. Zastanawiasz się, czy masło shea może uczulać? Okazuje się, że masło shea nie powoduje uczulenia. Jest hipoalergiczne i zwykle nie powoduje alergii.
Masło shea jest bezpieczne dla kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci. Masło nierafinowane nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Nie należy jednak stosować zjełczałego masła shea.