Zapominanie
Zaburzenia pamięci przypisuje się wielu schorzeniom – od przemęczenia, przez depresję, po początki choroby Alzheimera. W każdym z tych przypadków problemy z pamięcią są początkowo niewielkie.
Z czasem zakres spraw, które przychodzą do głowy z trudnością, znacznie się poszerza. Lukom w pamięci towarzyszyć może ból głowy, uczucie zagubienia, duszności, stres. Mogą pojawić się w każdym wieku. Ich rodzaj zależy również od tego, jaki tryb życia prowadzimy.
Reklama
Problemy z pamięcią w młodym wieku
Problemy z pamięcią niepokoją zarówno starsze, jak i młodsze osoby. W przypadku drugiej grupy zaburzenia koncentracji wywołane są najczęściej działaniem czynników zewnętrznych oraz nieodpowiednim stylem życia.
Stresująca praca, nadmierne tempo, niezdrowa dieta i brak ruchu – wszystko to ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale również kondycję psychiczną. Problemy z pamięcią pojawiają się, gdy umysł jest przeciążony. Praca do późna czy wytężająca nauka mogą skutkować brakami w pamięci.
Reklama
Problemy z pamięcią i koncentracją
Problemy z pamięcią mogą również towarzyszyć zmianom miażdżycowym, które w konsekwencji doprowadzają do sklerozy – schorzenia spowodowanego odkładaniem się złogów cholesterolowo-wapniowych w ścianach tętnic. Dochodzi wówczas do obumarcia komórek nerwowych, czyli neuronów.
U osób ze sklerozą pojawiają się poważniejsze zaburzenia pamięci oraz koncentracji - zapominają o istotnych informacjach, nie pamiętają o rzeczach, z którymi wcześniej nie miały większych problemów, niezbyt odległych wydarzeń.
Reklama
Zaniki pamięci u osób starszych
U osób starszych przyczyny problemów z pamięcią związane są ze starzeniem się mózgu oraz rozwojem chorób, które doprowadzają do demencji. Stopniowo dochodzi do zapominania ważniejszych informacji, na przykład imion, numerów telefonów, adresu zamieszkania. To z kolei wywołuje niepokój i niepewność, które mogą potęgować ilość luk w pamięci.
Problemy z koncentracją pojawiają się u osób z chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, otępieniem, guzami mózgu, padaczką, stwardnieniem rozsianym czy chorobami tarczycy.
Reklama
Objawy zaburzeń pamięci
Problemy, które mogą sygnalizować zaburzenia pamięci:
- zapominasz o rutynowych czynnościach
- czujesz się wyraźnie zaniepokojony tym, że o czymś zapomniałeś
- często gubisz przedmioty
- zapominasz imiona oraz nazwiska znajomych
- nie możesz się skoncentrować na czynnościach wymagających więcej uwagi
- zapominasz trudne słowa i nie możesz odszukać ich w pamięcią
- nie potrafisz podjąć decyzji i często zmieniasz zdanie
- w trakcie rozmowy zapominasz wątku lub zaczynasz mówić nie na temat
- kilka razy sprawdzasz, czy o czymś nie zapomniałeś
- problemy z pamięcią są widoczne nie tylko dla ciebie, ale także osób z twojego nabliższego otoczenia