Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚
Poznaj najlepsze zamienniki jajek w kuchni. Kliknij i sprawdź 👈🥚

Medme.pl wspiera edukację o historii medycyny – zostaliśmy patronem książki „Jak dawniej leczono”

Z przyjemnością informujemy, że portal medme.pl został patronem medialnym książki „Jak dawniej leczono" autorstwa Nathana Belofsky'ego. Jako portal dedykowany zdrowiu przez duże „Z", którego misją jest edukacja i dostarczanie rzetelnej wiedzy, z zainteresowaniem sięgamy po publikacje, które pozwalają lepiej zrozumieć ewolucję medycyny.
Medme patronem książki
Źródło: własne

Zgodnie z naszym mottem „Dla Ciebie, na zdrowie!" nieustannie poszukujemy wartościowych treści, które uświadamiają i edukują naszych czytelników. Historia medycyny, szczególnie przedstawiona w tak fascynujący sposób jak w książce Belofsky'ego, doskonale wpisuje się w naszą misję pokazywania, jak ważna jest współczesna, oparta na dowodach naukowa opieka zdrowotna.

Książka zabiera czytelników w podróż przez wieki rozwoju medycyny, od starożytnej Grecji aż po XIX wiek, kiedy to, jak zauważa autor, leczenie często przynosiło więcej szkody niż pożytku. Porównanie dawnych praktyk z dzisiejszą medycyną pokazuje, jak ogromny postęp dokonał się w dziedzinie ochrony zdrowia.

Nathan Belofsky z charakterystycznym dla siebie czarnym humorem i anegdotycznym zacięciem opisuje najbardziej osobliwe przypadki eksperymentów medycznych. Wśród przytoczonych przykładów znajdziemy średniowiecznych dentystów palących świece w ustach pacjentów, by zwalczyć niewidzialne robaki zębowe, czy praktyki doktora Waltera Freemana z Yale, który wbijał drewnianymi młotkami szpikulce do lodu w oczy swoich pacjentów.

Belofsky, z zawodu prawnik, hobbystycznie pisze książki o absurdach prawnych z całego świata oraz dziwactwach historii medycyny na przestrzeni wieków.

Poniżej prezentujemy fragment książki:

ROZDZIAŁ 2

MEDYCYNA ŚREDNIOWIECZNA, s. 23-24

Wyobraźmy sobie czasy wieków średnich – pomyślmy o chłopach pańszczyźnianych, wyprawach krzyżowych i wszechobecnej śmierci w wyniku plag. Tymczasem na elitarnych uniwersytetach tamtej epoki zadbani medycy w purpurowych szatach spędzali całe dnie na kontemplacjach i debatowali po łacinie nad niejasnymi zagadnieniami filozofii.

Średniowieczni lekarze wielkim szacunkiem darzyli książki oraz dawną medycynę. Szczególnie wielbili Hipokratesa i Galena, których dzieła, jak sądzili, zawierają wszelkie informacje na temat uzdrawiania, jakie każdy lekarz po wsze czasy znać powinien. Myśl medyczna utknęła w miejscu. Lekarze z tej epoki zupełnie lekceważyli czynności praktyczne. Ich zadaniem było rozmawianie z pacjentem, a nie przeprowadzanie zabiegów leczniczych. Dotykania ciała chorego należało unikać jak zarazy.

Medycy tego okresu byli dobrzy w mówieniu. Jan z Salisbury, który tworzył w XII wieku, napisał: „Kiedy ich słucham, jak kadzą, jestem oczarowany i niemal przekonuję sam siebie, że potrafią wskrzesić zmarłego. Jedno tylko mnie zastanawia: ich teorie wykluczają się nawzajem".

Medycy patrzyli z pogardą na zajmujących się przeprowadzaniem badań chirurgów, takich jak Henri de Mondeville, oraz felczerów. Tego rodzaju rzemieślnicy składali kości, wyrywali zęby i wykonywali różne operacje. I tak, poniekąd z braku prawdziwej konkurencji, stali się prawdziwymi lekarzami wieków średnich.

Zapisane w gwiazdach

W 1348 roku król Francji Filip VI, którego poddani umierali masowo w wyniku epidemii dżumy, czyli tzw. czarnej śmierci, poprosił profesorów medycyny z Sorbony o wyjaśnienie przyczyny tych wydarzeń. Ci, po dokładnym zbadaniu sprawy, wydali oficjalny raport. Stwierdzili, że wielka epidemia dżumy rozpoczęła się 20 marca 1345 roku o godzinie pierwszej po południu. Trzy większe planety w znaku Wodnika ustawiły się wtedy w jednej linii, skażając powietrze:

Koniunkcja Saturna z Jowiszem przynosi ludziom śmierć. Koniunkcja Marsa z Jowiszem powoduje wielkie skażenie powietrza. Jowisz, planeta ciepła i wilgotna, wyciąga diabelskie opary z ziemi i wody, a Mars, wyjątkowo gorący i suchy, wznieca w nich ogień.

Oczywiście w obliczu takiej przesądzonej z góry katastrofy nie można było oczekiwać, by eksperci medyczni w rodzaju owych uczonych z Sorbony powstrzymali rozprzestrzenianie się zarazy.

Pod koniec średniowiecza astrologia (zarówno teoretyczna, jak i praktyczna) znajdowała się w programach wiodących europejskich akademii medycznych. Pojawiły się przepisy wymagające od lekarzy noszenia aktualnych wykresów astrologicznych i horoskopów w torbach na przybory medyczne.

Orzeczenia lekarzy wydawane były na chybił trafił, natomiast za pomocą astrologii można było przewidzieć z niemal idealną dokładnością porę, w jakiej pacjent powinien być leczony, lub też określić procedurę, którą należało przeprowadzić. Na przykład migrenę najlepiej leczyło się 3 kwietnia, a ślepotę 11 kwietnia.

Zachęcamy do lektury tej publikacji, która pokazuje, jak daleko zaszliśmy w rozwoju medycyny opartej na dowodach naukowych.

W medme.pl stawiamy na informacje dotyczące zdrowia. Historia medycyny uczy nas, jak ważne jest nieustanne doskonalenie wiedzy i praktyk medycznych.

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wiadomości
Jak zmarła Whitney Houston?
Rząd Wielkiej Brytanii zakazuje sprzedaży jednorazowych e-papierosów
Kobieca dłoń trzymająca jednorazowy e-papieros.
Gruźlica: Ciche zagrożenie większe niż COVID-19
Zdjęcie przedstawia obraz rentgenowski płuc, co sugeruje diagnostykę chorób układu oddechowego, takich jak gruźlica.
Podobne artykuły
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Minimalistyczne i symboliczne przedstawienie sztucznej inteligencji w medycynie. Centralna część obrazu to ludzka sylwetka nakładająca się z cyfrowymi obwodami i ikonami związanymi z AI, takimi jak sieci neuronowe, punkty danych i wzorce algorytmów. Tło j
Sztuczna inteligencja w medycynie: gdzie AI już się stosuje, gdzie jeszcze może być wdrożona?
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Zdjęcie przedstawia naukowca w laboratorium, analizującego próbki wody w kontekście badań nad mikroplastikiem w ludzkim mózgu.
Mikroplastik w ludzkim mózgu - najnowsze odkrycia i skutki zdrowotne

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Na jakie cechy preparatu na blizny zwracasz największą uwagę?
Contractubex