Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Melanina - rodzaje i funkcje. Co oznacza niedobór i nadmiar tego pigmentu w organizmie?

Melanina odpowiada za piegi i plamy starcze, ale także wspiera zdrowy słuch i chroni nas przed chorobami. Sprawdź, jak wszechstronne funkcje pełni w organizmie.
Złożone dłonie osoby z białym, czarnym kolorem skóry
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Melanina to kluczowy pigment nadający kolor skórze, włosom i oczom, który pełni również istotną rolę w ochronie przed promieniowaniem UV.
  • Niedobór melaniny jest groźny dla zdrowia.
  • Istnieją zarówno profesjonalne, jak i domowe sposoby wspomagające walkę z hiperpigmentacją i siwieniem włosów.
Spis treści

Czym jest melanina i gdzie się znajduje?

Pytanie, co to jest melanina stawiają sobie osoby badane w kontekście zdrowia skóry i zaburzeń pigmentacyjnych.

Jest to naturalny pigment, który występuje w skórze, włosach i w oku, nadając im kolor. Produkcja melaniny jest regulowana przez hormon melanotropowy (MSH), który jest wydzielany przez przysadkę mózgową.

Co ciekawe, melanina występuje nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt, barwiąc ich futra, pióra i łuski.

Oczywiście najwięcej tego pigmentu znajduje się w skórze, a jego ilość  zależy od ekspozycji na promieniowanie UV oraz czynników genetycznych.

Ciekawostką jest, że osoby pochodzenia afrykańskiego, azjatyckiego czy południowoamerykańskiego mają genetycznie wyższe poziomy melaniny, co skutkuje nie tylko ciemniejszym kolorem skóry, włosów i oczu, ale także zapewnia lepszą ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Rodzaje melaniny

Istnieją 3 podstawowe rodzaje melaniny:

  1. eumelanina (czarna i brązowa) - odpowiada za ciemne kolory włosów i skóry. Wysoki poziom eumelaniny jest charakterystyczny dla osób pochodzenia afrykańskiego i niektórych azjatyckich oraz południowoamerykańskich grup etnicznych. Eumelanina skutecznie absorbuje promieniowanie UV, chroniąc komórki skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce. Osoby z wyższą zawartością eumelaniny wykazują mniejsze ryzyko oparzeń słonecznych i raka skóry;
  2. feomelanina (żółta i czerwona) zawiera więcej siarki niż eumelanina i ma inną strukturę chemiczną. Nie jest tak skuteczna w absorbowaniu promieniowania UV, dlatego osoby rudowłose i piegowate są bardziej podatne na oparzenia słoneczne i mają wyższe ryzyko raka skóry;
  3. neuromelanina, znajduje się w mózgu - głównie w istocie czarnej i locus coeruleus. Neuromelanina chroni neurony przed stresem oksydacyjnym i toksynami. Nowe badania sugerują, że obniżenie poziomu neuromelaniny wiąże się z ryzykiem rozwoju schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona.

Melanina a melatonina

Choć ich nazwy brzmią podobnie, melanina a melatonina to dwa różne związki chemiczne, które pełnią odrębne funkcje w organizmie.

Melanina to pigment występujący w skórze, włosach, oczach oraz mózgu.

Z kolei melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę, który reguluje cykl snu i czuwania. Upraszczając - pomaga zasypiać i utrzymywać zdrowy rytm snu.

Podobne brzmienie tych wyrazów często prowadzi do zamieszania. Warto jednak rozróżniać związki chemiczne, aby nie pomylić się w aptece.

Reklama

Produkcja melaniny

Choć występuje także w oczach i mózgu, melanina, czyli barwnik skóry powstaje głównie w głębszej części naskórka. Dokładnie w warstwie podstawnej, gdzie znajdują się specjalne komórki zwane melanocytami – to tu zachodzi proces produkcji melaniny zwany melanogenezą.

Melanocyty zostają aktywowane, aby wytworzyć więcej melaniny, kiedy skóra jest wystawiona na działanie promieniowania UV.

Melanosomy, czyli małe struktury wewnątrzkomórkowe, odpowiedzialne są za syntezę, magazynowanie i transport melaniny. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa enzym tyrozynaza, który pomaga przekształcać tyrozynę w melaninę.

Melanosomy produkują dwa główne rodzaje melaniny: eumelaninę (czarną i brązową) oraz feomelaninę (żółtą i czerwoną), które nadają skórze, włosom i oczom ich kolor oraz chronią je przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Reklama

Funkcje melaniny. Za co odpowiada?

Nadająca kolor skórze, włosom i oczom melanina pełni istotne funkcje w organizmie, przede wszystkim wspierając ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych podczas opalania.

Melanina jest naturalnym filtrem o niskim faktorze, który pochłania promieniowanie UV i zapobiega uszkodzeniom komórek. Oczywiście nie zastępuje SPF, ale warunkuje, jak silnych kosmetyków musimy użyć – im ciemniejszy odcień skóry, tym większa naturalna ochrona przeciwsłoneczna.

Mało kto wie, że melanina wspomaga też termoregulację organizmu poprzez ułatwienie absorbcji ciepła.

Dodatkowo związek ten działa jako naturalny antyoksydant, pomagając w neutralizacji wolnych rodników powstających w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV i inne czynniki stresu oksydacyjnego.

Np. znajdująca się w uchu wewnętrznym neuromelanina chroni komórki słuchowe przed uszkodzeniami spowodowanymi przez stres oksydacyjny. Można więc powiedzieć, że melanina odpowiada także za dobry słuch.

Ale to nie wszystko – związek ten wspiera układ nerwowy na wielu poziomach, przede wszystkim, jak pisaliśmy wcześniej, przeciwdziałając chorobom neurodegeneracyjnym.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
dr n. med. Katarzyna Kulig
dr n. med. Katarzyna Kulig
specjalistka dermatologii i wenerologii
01
Co powoduje nadmiar melaniny?
Nadmiar melaniny może być spowodowany przez czynniki genetyczne, ekspozycję na promieniowanie UV, zaburzenia hormonalne, a także niektóre schorzenia skóry, takie jak melasma czy ciemne plamy starcze. Również stany zapalne i niektóre leki mogą wpływać na zwiększoną produkcję melaniny.
02
Które pokarmy redukują melaninę?
Pokarmy bogate w witaminę C, takie jak cytrusy, papryka i jagody, mogą pomóc w redukcji melaniny, ponieważ witamina C hamuje enzym tyrozynazę, kluczowy w produkcji melaniny. Dodatkowo, produkty bogate w antyoksydanty, jak zielona herbata i warzywa liściaste, wspierają zdrowie skóry i mogą zmniejszać hiperpigmentację.
03
Jak pobudzić produkcję melaniny?
Produkcję melaniny można pobudzić poprzez umiarkowaną ekspozycję na słońce, ponieważ promieniowanie UV aktywuje melanocyty do produkcji melaniny. Również dieta bogata w tyrozynę (aminokwas niezbędny do syntezy melaniny), znajdująca się w takich produktach jak mięso, ryby, nabiał i orzechy wspiera produkcję melaniny.
04
W jakich owocach jest melanina?
Melanina nie występuje w owocach - jest to pigment obecny w skórze, włosach i oczach. Jednak owoce bogate w witaminy i antyoksydanty, takie jak jagody, cytrusy i kiwi, wpływają na produkcję melaniny i wspierają zdrowy koloryt skóry.
05
Jakie witaminy na melaninę?
a. Witaminy, które wpływają na produkcję melaniny, to głównie zapobiegające uszkodzeniom melanocytów wit. D oraz wit. E. Wykazująca silne właściwości przeciwzapalne witamina E wspomaga ponadto regenerację skóry i gojenie się ran. b. Z kolei witamina C hamuje aktywność tyrozynazy, enzymu który jest kluczowy w procesie produkcji melaniny. W rezultacie może rozjaśniać skórę i zmniejszać hiperpigmentację. c. Osobom zmagającym się z przedwczesnym siwieniem polecam zwiększenie podaży witaminy B12 w diecie– jest ona obecna w mięsie, rybach i nabiale.

Reklama

Niedobór melaniny

Niedobór melaniny może prowadzić do zaburzeń pigmentacji skóry, włosów i oczu, a także do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak utrata słuchu.

Dwa główne schorzenia związane z niedoborem melaniny to bielactwo (białe plamy, które mogą pojawić się na rękach, nogach, korpusie i na twarzy) oraz albinizm (brak pigmentu w skórze, charakterystyczne białe lub bardzo jasne włosy i jasne lub czerwone oczy).

Zarówno osoby z albinizmem, jak i bielactwem są bardziej narażone na ryzyko oparzeń słonecznych i raka skóry z powodu braku ochrony, jaką zapewnia melanina.

Osoby z albinizmem często cierpią także na problemy z widzeniem, takie jak nystagmus (niekontrolowane ruchy gałek ocznych), astygmatyzm, światłowstręt.

O ile albinizm jest bardzo rzadką choroba genetyczną (cierpi na niego około 400 000 osób w skali globu), to wywoływane czynnikami autoimmunologicznymi bielactwo występuje u 1% populacji Ziemi, czyli 70 mln ludzi.

Warto zatem mieć świadomość, że białe plamy na skórze, utrata pigmentu  we włosach na głowie, rzęsach, brwiach i wewnątrz jamy ustnej i nosa to sygnały alarmujące, wskazujące na potrzebę konsultacji medycznej.

Oczywiście niedobór melaniny związany z wiekiem nie ma charakteru chorobowego, ale wiele osób nie jest zadowolonych z wyglądu skóry, na której pojawią się przebarwienia i włosów, tracących naturalny kolor. Na szczęście dziś już mogą oni sięgnąć po kosmetyki rozjaśniające skórę i tabletki z melaniną na siwe włosy.

Jak uzupełnić niedobór melaniny?

Podczas wizyt u dermatologa pacjenci bardzo często pytają, jak uzupełnić melaninę w organizmie, aby przywrócić pigment w skórze.

Poza pacjentami zmagających się z ciężkimi, genetycznymi chorobami skóry, u większości  bardzo dobre rezultaty przynosi zmiana diety i stylu życia.

Aby zwiększyć produkcję melaniny i przywrócić naturalny kolor we włosach, warto:

  1. Wzbogacić jadłospis o związki wspierające produkcję melaniny:
  1. tyrozynę – którą zawierają ryby, mięso, orzechy, nasiona, awokado, banany i nabiał,
  2. miedź - orzechy, nasiona, grzyby, wątroba i zielone warzywa liściaste,
  3. wit., C - cytrusy, papryka, brokuły,
  4. wit. E - orzechy, nasiona, oleje roślinne, zielone warzywa liściaste.
  1. Zrezygnować z używek upośledzających produkcję melaniny:
  1. alkoholu
  2. nikotyny
  1. Stosować odpowiednie kosmetyki:
  1. zawierające składniki wspomagające produkcję melaniny, takie jak niacynamid, kwas kojowy i retinoidy,
  2. filtry przeciwsłoneczne zapobiegające uszkodzeniom skóry i utracie melaniny,
  3. kremy nawilżające, wspierające regenerację skóry i zdrowe funkcjonowanie melanocytów,
  4. produkty do pielęgnacji, które zawierają składniki zwiększające produkcję melaniny we włosach, takie jak biotyna, witaminy B i E, olejek rozmarynowy lub z czarnego bzu.

W niektórych przypadkach, aby pobudzić melaninę, można stosować preparaty doustne.

Jakie są dostępne preparaty z melaniną?

Preparaty z melaniną lub zawierające składniki stymulujące jej produkcję są stosowane w celu poprawy pigmentacji skóry i włosów. Mogą one być pomocne w przypadku schorzeń takich jak bielactwo (vitiligo), jak i związanej z wiekiem utraty pigmentu.

Na rynku dostępne są suplementy zawierające melaninę w tabletkach oraz preparaty z tyrozyną, miedzią i wit. B6, B12, C, E pobudzajace produkcję melaniny.

Po kilku miesiącach stosowania można zauważyć pierwsze efekty: zwiększenie naturalnej pigmentacji, opóźnienie procesu siwienia, poprawę kolorytu skóry.

Osobom z bielactwem często poleca się kremy i maści z melaniną usuwające plamy depigmentacyjne, a w ciężkich przypadkach tej choroby podaje się melaninę w zastrzykach.

Rezultaty są szybsze niż w przypadku tabletek. Metodę tę stosuje się też w przypadku pilnej potrzeby poprawy pigmentacji (np. przed ważnym wydarzeniem).

Ciekawostką są szampony z melaniną – które regularnie stosowane zapewniają stopniowe przyciemnienie włosów, poprawę ich zdrowia i wyglądu.

Reklama

Nadmiar melaniny, czyli melanizm

Nadmiar melaniny, znany również jako hiperpigmentacja, to stan, w którym w skórze, włosach lub oczach występuje zbyt dużo melaniny. Pojawiają się wówczas brązowe lub czarne plamki, ciemne przebarwienia. Szacuje się, że hiperpigmentacja jest jednym z najczęściej diagnozowanych problemów skórnych w dermatologii.

Chociaż dokładne statystyki mogą się różnić w zależności od populacji, szacuje się, że nawet 30% osób dorosłych może doświadczać pewnej formy melanizmu w ciągu swojego życia.

Przyczyną nadprodukcji melaniny jest najczęściej silna ekspozycja na słońce (to właśnie wówczas powstają plamy słoneczne i piegi).

Zaburzenia w produkcji melaniny mogą też wywoływać hormony, zwłaszcza estrogen i progesteron. Popularną formą hiperpigmentacji wywołaną zmianami hormonalnymi w ciąży lub stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest melasma.

Z kolei zapalenie skóry, trądzik i urazy mogą prowadzić do przebarwień znanych jako hiperpigmentacja pozapalna.

Dodatkowo w rzadkich przypadkach hiperpigmentację mogą wywoływać niektóre leki, takie jak antybiotyki, leki przeciwmalaryczne czy chemioterapia.

Osoby z ciężkim nadmiarem melaniny powinny udać  się do dermatologa, aby skorzystać z terapii laserowej lub peelingów chemicznych.

Jak zmniejszyć poziom melaniny w organizmie?

Osoby zmagające się z melasmą, plamami starczymi, piegami czy hiperpigmentacją pozapalną często zastanawiają się, jak zmniejszyć poziom melaniny w organizmie.

To szczególnie ważne, gdy przebarwienia skóry wpływają na samoocenę i komfort psychiczny. Na szczęście istnieją zarówno medyczne, jak i domowe sposoby pozwalające pozbyć się nadmiaru melaniny z organizmu.

Prostą metodą, wartą wypróbowania, jest świeży sok z cytryny. Wystarczy kilka razy w tygodniu nakładać go na przebarwione obszary skóry na 10-15 minut, a następnie spłukać wodą.

Trzeba tylko pamiętać, aby unikać ekspozycji na słońce bezpośrednio po aplikacji, ponieważ sok z cytryny może zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV.

Podobnie skuteczny jest sok z aloesu oraz mieszanka miodu z jogurtem – jednak trzeba je trzymać dłużej, około pół godziny.

Silniejsze działanie wykazuje ocet jabłkowy rozcieńczony wodą (w proporcji 1:1).

Roztwór nakłada się na przebarwione obszary skóry za pomocą wacika, pozostawia na kilka minut, a następnie spłukuje. Wszystkie te metody trzeba powtarzać kilka razy w tygodniu.

Profesjonalne metody obejmują kremy wybielające, peelingi chemiczne i terapię laserową. Dobór metody należy przedyskutować z dermatologiem, uwzględniając nasilenie przebarwień i indywidualne potrzeby skóry.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Cordero R, Casadevall A., Melanin [dostęp z dnia 30.06.24] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32097632/
  • Marczyńska D., Melanocyty – komórki barwnikowe o wielu obliczach, [dostęp z dnia 30.06.24] https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/1116
  • Olszak M., Melaniny [dostęp z dnia 30.06.24] https://e-biotechnologia.pl/artykuly/melaniny/
  • Wiercińska M., Albinizm – objawy, przyczyny, leczenie [dostęp z dnia 30.06.24] https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/167668,albinizm
  • Maciejewska J. Bielactwo – przyczyny i postępowanie [dostęp z dnia 30.06.24] https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/91705,bielactwo-przyczyny-i-postepowanie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Dermatologia
Osutka - co to jest i czym zwalczać? Objawy i rodzaje
Młoda kobieta z osutką na ręce
Pieczenie skóry - w różnych miejscach. Jak złagodzić?
Piecząca skóra przedramienia
Ropień na skórze - objawy i leczenie. Ile trwa?
Ropień na skórze
Podobne artykuły
Kobieta drapie się po plecach
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Wizualizacja gronkowca skórnego
Jak wygląda gronkowiec skórny? Objawy, leczenie i badania
Personel medyczny stosuje antyseptykę i aseptykę
Antyseptyka i aseptyka - jakie są między nimi różnice?
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Gęsia skórka na ręce
Gęsia skórka - o czym świadczy? Przyczyny i miejsca, w których może się pojawić

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!