Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Mentol - jakie ma właściwości i zastosowanie?

Mentol zapewnia orzeźwienie, udrażnia nos, łagodzi dolegliwości bólowe. Jakie ma właściwości? Kiedy i w jakiej formie powinien być stosowany? Czy jest bezpieczny? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Liść mięty zawierający metol
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Mentol jest organicznym związkiem chemicznym charakteryzującym się chłodzącym działaniem i miętowym zapachem, masowo wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym.
  • Mentolu nie powinny używać kobiety w ciąży, małe dzieci oraz pacjenci cierpiący na schorzenia żołądka i wątroby.
  • Mentol ma silne działanie miejscowo chłodzące oraz znieczulające.
Spis treści

Co to jest mentol?

Mentol jest organicznym związkiem chemicznym charakteryzującym się chłodzącym działaniem oraz przenikliwym miętowym zapachem.

Najbogatszym źródłem mentolu są różne gatunki mięty, a w szczególności polna (Mentha arvensis L.) oraz pieprzowa (Mentha × piperita L.).

W mniejszych ilościach występuje on również w olejkach eterycznych roślin z rodziny jasnowatych, takich jak szałwia, bazylia czy lawenda.

Na skalę przemysłową związek ten pozyskuje się poprzez krystalizację z olejku miętowego, a także na drodze syntezy laboratoryjnej (na przykład na skutek redukcji tymolu).

Mentol jest znany chemikom od dawna. Po raz pierwszy został wyizolowany w 1771 roku przez niemieckiego naukowca Hieronima Davida Gaubiusa. Przy czym uważa się, że w praktyce był stosowany już wcześniej, tyle że w szerszej formule, pod postacią mięty lub miętowego olejku.

Reklama

Działanie i właściwości mentolu

Właściwości mentolu oraz jego są doskonale znane. Ma on silne działanie miejscowo chłodzące oraz znieczulające, które zawdzięcza oddziaływaniu na zakończenia nerwowe – drażni te, które przewodzą zimną, a także redukuje wrażliwych tych, które są odpowiedzialne za przewodzenie impulsów bólowych.

Dzięki temu może na przykład łagodzić dolegliwości związane z nieżytem gardła.

Ze względu na bardzo silny zapach, jego wdychanie daje uczucie świeżości oraz udrażnia zatkany nos i zatoki, ułatwiając oddychanie. 

Mentol ma też działanie odkażające, które jest wykorzystywane między innymi w stomatologii. Wykazuje również właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne oraz zwiększające miejscowo przepływ krwi – z tego powodu może być używany choćby na skórę głowy, hamując wypadanie włosów.

Z chemicznego punktu widzenia mentol jest alkoholem z grupy terpenów. Występuje w postaci igłowych kryształków bądź krystalicznego proszku. Bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie, natomiast doskonale w rozpuszczalnikach organicznych, takich jak etanol czy tłuste oleje. Jego wzór chemiczny to C10H20O.

Smak oraz zapach mentolu można określić w prosty sposób – są one silnie miętowe. Z tego też powodu mentol i mięta są ze sobą często utożsamiane, co jednak jest dużym uproszczeniem. Alkohol ten jest tylko jednym z wielu składników olejku miętowego.

Tak jak zostało powiedziane wyżej, mentol może być naturalny, jak też syntetyczny. Są one do siebie bardzo podobne, aczkolwiek naukowcy zauważają, że czystość substancji pozyskiwanej z mięty (99,0 – 99,6 procent) jest minimalnie niższa, niż produktów wytwarzanych w laboratoriach (99,8 proc. – dane M. Adaszyńska, M. Swarcewicz)

Reklama

Zastosowanie mentolu. Jak stosować go w domu?

Mentol znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, tytoniowym, będąc składnikiem wielu ogólnie dostępnych produktówMoże też być używany do inhalacji, czy w saunie.

Mentol jest używany do produkcji takich wyrobów, jak:

  • leki, maści, kremy, krople do nosa, plastry i inne wyroby lecznicze przeznaczone do stosowania wewnętrznego, jak też zewnętrznego. Są one stosowane przy takich dolegliwościach, jak grypa i przeziębienie wraz z towarzyszącym im bólem gardła i katarem, zapalenie zatok, bóle reumatyczne, nerwobóle, schorzenia dermatologiczne objawiające się bólem, świądem, pieczeniem (szczegóły poniżej),
  • kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji ciała – odświeżające płyny do kąpieli, szampony etc.,
  • pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej – zapewniające świeży oddech mentol jest jednym z najbardziej klasycznych składników tego typu produktów,
  • preparaty stomatologiczne – mentol zapewnia dodatkowe znieczulenie, a w dodatku odkaża środowisko jamy ustnej,
  • środki czystości, takie jak choćby płyny do zmywania naczyń,
  • spożywcze, w tym zwłaszcza słodycze - mentol znajduje się w składzie m.in. gum do żucia, cukierków, czekoladek,
  • papierosy - od lat dwudziestych XX wieku mentol był dodatkiem urozmaicającym bądź niwelującym czysty smak tytoniu. Wprawdzie od niedawna zakazuje się jego używania do produkcji klasycznych papierosów, wciąż jednak jest popularnym składnikiem e-papierosów (WHO nawołuje, by i tym przypadku było to zakazane).

Oprócz tego można też kupić tzw. mentol krystaliczny, a więc znajdujący się w czystej postaci.

Może on być używany na różne sposoby:

  • do inhalacji - wystarczy kryształki zalać gorąca wodą, a następnie nachylić się nad miską, głęboko wdychając parę,
  • do sauny - kryształki mentolu układa się na kamieniach po uprzednim ich przelaniu chłodną wodą,
  • do produkcji domowych leków i kosmetyków - w tym celu należy kryształki rozpuścić w alkoholu lub tłuszczu. Można do tego celu użyć zwykły spirytus, olej rzepakowy czy oliwę z oliwek.

Należy pamiętać, że mentol praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie. Jest natomiast podatny na działanie wysokiej temperatury.

Maść, krople i inne preparaty z mentolem

Mentol znajduje się w składzie licznych preparatów leczniczych, takich jak między innymi:

  • tabletki do ssania, gdzie razem z innymi składnikami łagodzi ból oraz ogólnie wpływa na funkcjonowanie gardła, a także ułatwia przepływ powietrza przez nos,
  • aerozole, sztyfty do nosa o działaniu orzeźwiającym i udrażniającym,
  • olejki do inhalacji oraz kąpieli,
  • żele i maści przeciwbólowe, przeznaczone między innymi dla osób zmagających się z chorobami reumatycznymi oraz dolegliwościami występującymi po wysiłku fizycznym,
  • żele i pudry na ukąszenie owadów oraz oparzenia, o działaniu przeciwbólowym, kojącym świąd, odkażającym
  • żele pod prysznic i szampony regulujące wydzielanie sebum, zapobiegające nadmiernemu przetłuszczaniu się,
  • kremy, maści i balsamy do pielęgnacji skóry problemowej, przesuszonej, dotkniętej dermatozami.

Reklama

Czy mentol jest szkodliwy? Przeciwwskazania

Substancja ta ma szereg udowodnionych działań leczniczych, a jednak zasadne jest pytanie: czy mentol jest szkodliwy? Odpowiedź jest złożona.

Stosowany w niewielkich ilościach, na przykład jako składnik tabletek na gardło, generalnie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Jest powszechnie uważany za bezpieczny komponent leków, kosmetyków i produktów spożywczych. Należy jednak pamiętać, że w czystej postaci jest o substancją toksyczną.

Dlatego spożycie bardzo dużych dawek lub intensywna ekspozycja skóry na jego działanie może potencjalnie prowadzić do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. W skrajnych przypadkach są one bardzo poważne.

Możliwe są takie reakcje, jak:

  • uczulenie kontaktowe nie mające charakteru alergicznego, wynikające z chemicznego podrażnienia skóry lub błon śluzowych, zwłaszcza przy zastosowaniu większych dawek,
  • alergia IgE-zależna, angażująca przeciwciała układu odpornościowego, występująca jedynie u wybranych osób (reagujących na ten konkretny alergen). Reakcją może być świąd, zaczerwienienie skóry i obrzęk, rzadziej zdarzają się takie objawy, jak katar, kichanie, łzawienie oczu,
  • zatrucie, którego następstwem są tak zróżnicowane problemy zdrowotne, jak bóle brzucha, biegunki, wymioty, stany zapalne skóry i warg, owrzodzenie jamy ustnej, dreszcze, zawroty głowy, obrzęk mózgu, uszkodzenie nerwów wzrokowych, a nawet śpiączka. Należy jednak podkreślić, że mentol staje się toksyczny przy naprawdę dużych dawkach, gdy jego stężenie we krwi przekracza 20 mg/dl. Uważa się, że śmiertelne jest stężenie przekraczające 150 mg/dl.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do używania mentolu, odradza się jego stosowanie przez:

  • małe dzieci, zwłaszcza poniżej pierwszego roku życia – może być zbyt silnie drażniący,
  • kobiety w ciąży oraz okresie laktacji (może przenikać do mleka),
  • osoby mające alergię na tę substancję (albo inne składniki używanych leków lub kosmetyków),
  • pacjentów cierpiących na wrzody żołądka, nadkwaśność, refluks żołądkowo-przełykowy (może zwiększać podrażnienie śluzówek), a także schorzenia wątroby i dróg żółciowych.

Często można się też spotkać z pytaniem, czy mentol uzależnia? Jest ono stawiane przede wszystkim w kontekście papierosów.

Wyniki badań nie są w tej materii jednoznaczne, nie ma pewności czy substancja ta może uzależniać sama w sobie, niewątpliwie jednak jej dodatek jest dla wielu osób tak atrakcyjny, że skłania do palenia i zwiększa szansę uzależnienia od nikotyny.

Reklama

Cena produktów z mentolem. Gdzie kupić?

Mentol krystaliczny w postaci kryształków można kupić w cenie około 25 złotych za 50 gram i 40 złotych za 100 gram. Produkty tego typu są dostępne między innymi w sklepach chemicznych. 

Jeśli natomiast chodzi o produkty zawierające ten składnik, rozrzut cenowy jest siłą rzeczy ogromny. Dostępne w aptekach popularne tabletki na gardło kosztują około 15 złotych.

 Żele i maści przeciwbólowe są dostępne w cenie zarówno kilku złotych, jak też przeszło dwudziestu.  Podobnie jak choćby olejki do inhalacji. Wiele zależy od wielkości opakowania oraz oczywiście zawartości innych składników.

Czytaj również

Bibliografia

  • Michalina Adaszyńska, Maria Swarcewicz, Wybrane substancje chłodzące stosowane w kosmetykach, Wiadomości chemiczne 2012, 66, 5-6
  • Guy P.P. Kamatou, Menthol: A simple monoterpene with remarkable biological properties, Phytochemistry xxx (2013)
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Substancje czynne
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Sól Epsom - jakie właściwości ma sól emska? Działanie uboczne
Kryształki soli Epsom
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny pregabaliny
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial