Uczulenie na pianki i żele
Z pozoru nic trudnego – golarka, krem, balsam – i można zabrać się za golenie twarzy. Skóra może jednak różnie reagować na stosowane kosmetyki. Częstą przypadłością jest uczulenie na jeden ze składników znajdujących się w składzie kremu bądź żelu do golenia.
Dlatego wybieraj takie kosmetyki, w których skład nie wchodzi alkohol lub sięgnij po kosmetyki dla cery wrażliwej. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj i nie drap powstałych podrażnień.
Reklama
Zła maszynka do golenia
Podrażnienia i zaczerwienienia mogą wystąpić wówczas, gdy stosujesz nieodpowiednią maszynkę. Jeśli używasz jednorazowych maszynek do golenia, dostosuj się do ich przeznaczenia – tępe ostrza powodują podrażnienia. Po goleniu używaj natomiast balsamów, które złagodzą zaczerwienienie skóry.
Podrażnienia występują najczęściej przy specyficznym typie cery. Jeśli skóra jest delikatna i podatna na podrażnienia – należy stosować olejki lub peelingi. Jeśli jednak cera jest zbyt sucha, ratunkiem dla niej będą wszelkie kremy nawilżające, które stosowane regularnie zmiękczą skórę. Nie należy stosować wówczas zwykłych mydeł do twarzy, które wysuszają naskórek.
Reklama
Trądzik
Częstą przypadłością skórną, zwłaszcza u młodych mężczyzn, jest trądzik. Uniemożliwia precyzyjne golenie. Dlatego ważne jest jak najlepsze zmiękczenie naskórka. Skuteczne będą olejki lub nawilżające kremy do twarzy.
Po goleniu należy stosować należy balsamy łagodzące. Gdy cierpisz na trądzik pamiętaj o tym, by do golenia używać ciepłej wody. Przyda się także sporo cierpliwości oraz ostrożności, którą warto sobie wyćwiczyć.
Reklama
Wrastanie włosków
Wrastanie włosków ma miejsce wówczas, gdy złamane włosy wrastają w skórę, dając wrażenie niedokładnego golenia. By usnąć wrośnięte włoski, należy przyłożyć gorący okład i poczekać, aż skóra zmięknie. Wówczas delikatnie wyciągnij pęsetą włosek, a skórę w tym miejscu przetrzyj środkiem z kwasem salicylowym.
Reklama
Zapalenie mieszka włosowego
Zapalenie mieszka włosowego jest nieco poważniejszą dolegliwością. To wynik z zarażenia gronkowcem. Polega na pojawianiu się po goleniu bolesnych, nieestetycznych krost wypełnionych ropą. Ich rozdrapywanie oraz wyduszanie pogarsza tylko stan i rozprowadza krosty po skórze twarzy oraz szyi.
By poradzić sobie z zapaleniem mieszka włosowego, należy przez każdym goleniem stosować peeling, natomiast po goleniu używać kosmetyków, w których skład nie wchodzą barwniki oraz konserwanty. Skuteczne będą także środki, które zawierają w sobie mocznik. Przemywaj ostrza maszynki lub golarki wodą utlenioną oraz pozwól skórze odpocząć, nie goląc jej przez kilka następnych dni.
Jeśli objawy nie znikną lub staną się uciążliwe, należy udać się do dermatologa. Może on zastosować kurację antybiotykową lub przepisać maść nakładaną miejscowo na zmiany skórne.