Niedobory witaminy B12 są coraz powszechniejsze, uważa się, że nawet 40 procent mieszkańców Europy może mieć z tego powodu dolegliwości. Witamina ta jest niezwykle ważna dla pracy całego naszego systemu życiowego, ponieważ:
- wspomaga proces tworzenia się czerwonych krwinek, które transportują tlen do wszystkich komórek organizmu
- wspomaga pracę systemu nerwowego, prawidłową syntezę DNA i RNA oraz przekaźników nerwowych
- wspomaga utrzymanie prawidłowej gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej oraz wytwarzanie kwasów nukleinowych (DNA)
Witamina B12 w postaci metylokobalaminy
Głównym naturalnym źródłem witaminy B12 jest mięso i produkty zwierzęce, dlatego niedobory tej witaminy często występują u wegetarian, wegan oraz laktowegetarian. Witaminy B12 brakuje także innym osobom, które po prostu ograniczają w swojej diecie mięsne dania, co zresztą jest zgodnej z zaleceniami wielu dietetyków. Dlatego jednym z najlepszych sposobów na uzupełnianie tych niedoborów jest suplementacja, a witamina B12 w postaci metylokobalaminy jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
- Czy wiesz, że: Niedokrwistość powstaje z niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12
Reklama
Co to jest ta tajemnicza metylokobalamina?
Witamina B12 jest jedyną substancją biologiczną, która zawiera śladowy pierwiastek kobaltu. W zależności od tego jakie cząsteczki połączą się z atomem kobaltu, można podzielić witaminę B12 na pięć rodzajów. Cztery występujące naturalnie to:
- metylokobalamina
- adenozylokobalamina
- hydroksykobalamina
- akwakobalamina
Piąta zwana cyjanokobalaminą jest syntetyczną postacią witaminy B12, bardzo popularną w preparatach witaminowych dostępnych w aptekach.
- Czytaj też: Witamina B6 - występowanie i działanie
Reklama
Metylokobalamina - właściwości i zalety
Aktywnymi formami witaminy B12 są jedynie metylokobalamina i adenozylokobalamina. Pozostałe rodzaje tej substancji biologicznej muszą dopiero zostać przekształcone w organizmie w formy czynne, żeby mogły pełnić swoją rolę.
Metylokobalamina, czyli najlepsza witamina B12 jest formą, która występuje w naturze i dzięki temu, że jest połączona z cząsteczką metylową, natychmiast po spożyciu wchłaniana jest przez organizm. Metylokobalamina ma też przewagę nad innymi postaciami witaminy B12, bo dłuższej jest magazynowana w tkankach, a także nie zawiera toksycznego cyjanku, który możemy znaleźć w syntetycznej formie witaminy B12.
Dlaczego warto sięgnąć po metylowaną witaminę B12? Bo zażywanie metylokobalaminy pomoże choremu już w początkowych objawach niedoborów witaminy B12:
- zmniejszy uczucia zmęczenia i znużenia,
- poprawi funkcjonowanie układu odpornościowego,
- poprawi koncentrację,
- ułatwi proces uczenia się i zapamiętywania.
Zobacz też: Poznaj źródła witamin z grupy B
Reklama
B12 metylokobalamina, czyli od tabletki do plastra
Metylokobalamina B12 może występować w formie tabletek, w postaci zastrzyków (zazwyczaj stosuje się u osób, u których witamina ta źle jest absorbowana np. ze względu na kłopoty żołądkowo-jelitowe i anemię, stany po operacjach, u osób starszych), w postaci preparatów podjęzykowych (wchłanianie metylokobalaminy do osocza krwi następuje bezpośrednio przez śluzówkę) oraz plastrów, które przykleja się na skórę i tą drogą metylokobalamina przedostaje się do organizmu.
Sięgając po tabletki z metylokobalaminą warto przeczytać na opakowaniu, czy kapsułki wykonano z celulozy roślinnej, co ma znaczenie dla wegan i wegetarian, a także, czy w składzie nie ma zbędnych dodatków, takich jak barwniki, konserwanty i syntetyczne osłonki.
Czytaj też: