Rodzaje mięsa
Mięso dzieli się na białe oraz czerwone. W podziale tym zasadniczą rolę odgrywa jednak nie kolor, ale zawartość tłuszczu w mięsie. Mięso białe jest znacznie mniej tłuste niż mięso czerwone, dzięki czemu jest znacznie zdrowsze. Mięso czerwone zawiera natomiast więcej białka oraz żelaza. Stąd pytanie – jedzenie którego z mięs jest korzystniejsze dla zdrowia?
Reklama
Mięso białe - rodzaje i przykłady
Do mięs białych, a zatem tych z mniejszą zawartością tłuszczu, zalicza się:
- mięso kurczaka,
- indyka,
- królika,
- cielęcinę.
Białe mięso dostarcza organizmowi niezbędnej porcji białka, nie stanowiąc zagrożenia dla osób z problemami układu krążenia – zawiera mniej cholesterolu, jest więc znacznie zdrowsze.
Reklama
Czerwone mięso - rodzaje i przykłady
Do mięs czerwonych zalicza się te mięsa, które zawierają znacznie więcej tłuszczu. Danie przyrządzone z mięsa czerwonego jest bardziej kaloryczne. Do mięs czerwonych zalicza się:
- wieprzowinę,
- wołowinę,
- baraninę,
- dziczyznę,
- koninę,
- kaczki
- gęsi.
Mięso czerwone, z racji dużej zawartości tłuszczu, jest jednak pożywniejsze niż białe i dostarcza organizmowi więcej żelaza.
Reklama
Mięso a zdrowie - które wybrać: białe czy czerwone?
Pod względem kaloryczności zdrowsze jest mięso białe. Można je jeść nawet kilka razy w tygodniu, dostarczając organizmowi odpowiednią ilość białka. Zarazem jest ono mniej pożywne, a zatem nie syci tak, jak mięso czerwone. Z drugiej strony zawiera mniej żelaza niż czerwone mięsa.
Białe mięso powinny wybierać dzieci, osoby otyłe oraz te, które mają problemy z sercem. W takim przypadku nie należy sięgać po mięso czerwone, które z powodu wysokiej zawartości tłuszczu podwyższa cholesterol, pogłębiając problemy miażdżycowe.
Po mięso czerwone należy zatem sięgać dość rzadko, do kilku razy w ciągu miesiąca. Nie można jednak z niego zupełnie rezygnować. Mięso czerwone zawdzięcza swój kolor strukturze, która jest bardziej zwarta, niż w mięsie białym. Zawiera więcej żelaza oraz białka, dzięki czemu jest pożywniejsze.
Reklama
Zamienniki mięsa - co jeść zamiast mięsa?
Oczywiście wartościowe białko oraz żelazo można znaleźć również w innych produktach, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Zamiast mięsa ssaków lub ptaków można wybrać ryby morskie – ich białe mięso jest najmniej tłuste spośród produktów zwierzęcych, bogate na dodatek w wartościowe kwasy omega-3.
Bogate w białko są również warzywa, które są dobrą alternatywą dla mięs. Warto sięgać po rośliny strączkowe, takie jak groch, fasola, ryż, soja oraz soczewica, które mają sporo białka, ale także warzywa – dynię, ziemniaki, brokuły. Dostarczają przy tym wielu innych wartościowych składników, takich jak magnez, wapń czy potas.