Czy mięso z indyka jest zdrowe? Ile ma kalorii?
Mięso z indyka to doskonałe źródło białka, witamin z grupy B, żelaza i cynku. Jest niskokaloryczne i niskotłuszczowe, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla osób dbających o zdrową dietę. Chude mięsa drobiowe rekomendowane są w Piramidzie Żywienia Człowieka zdrowego w ilości 3-4 porcji tygodniowo. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy mięso z indyka jest zdrowsze od kurczaka? Czy zawiera hormony i antybiotyki?
Mięso z indyka jest nie tylko chudsze, ale również bogatsze w składniki odżywcze niż kurczak. Mięso z piersi zawiera o połowę mniej tłuszczu, a jednocześnie dostarcza równie dużo białka. To doskonała alternatywa dla osób, które chcą zredukować ilość spożywanego tłuszczu, nie rezygnując z wartościowego białka.
Żadne mięso dostępne na rynku nie powinno zawierać w swoim składzie pozostałości antybiotyków ponieważ zabrania tego prawo. Jeżeli dane zwierzę wymaga leczenia antybiotykami to zanim trafi na ubój musi przejść okres karencji.
Zanim sięgniemy po mięso z indyka, warto wiedzieć, jak rozpoznać zepsute mięso z indyka. Dlatego warto wiedzieć jak pachnie mięso z indyka, a w zasadzie warto pamiętać, że świeży produkt nie ma żadnego zapachu.
Zepsute mięso z indyka często wydziela nieprzyjemny zapach, który trudno zignorować. Dlatego, żeby nie marnować żywności mięso z indyka można zamrozić. Jak długo można mrozić mięso z indyka? Zamrożone części z indyka można trzymać podobnie jak inne chude mięsa około 3 miesięcy.
Kalorie w mięsie z indyka
Kaloryczność mięsa z indyka zależała będzie od części z której pochodzi dany kawałek oraz sposobu jego przyrządzenia. Jedną z najchudszych części będzie pierś z indyka kcal: 84 w 100 g/surowego mięsa bez skóry. Mięso z uda indyka kcal: 131 w 100 g, a mięso mielone z indyka kcal: 137 w 100 g. Niestety ciężko jest wskazać, ile ma indyk gotowany kcal ze względu, że każdy z nas przygotuje takie mięso w inny sposób. Oczywiście im więcej tłuszczu dodajemy podczas gotowania, tym więcej będzie miał indyk kcal.
Reklama
Rodzaje mięsa z indyka
Na sklepowych półkach dostępnych jest wiele jadalnych części z indyka, ale też i kości, które nadają się do przygotowania bazy do wielu zup. Mięso z indyka rodzaje:
- pierś z indyka - najchudsza część tuszy indyka, doskonale sprawdza się do pieczenia i potrawek;
- udko z indyka - a w zasadzie udo z indyka to część mięsa, która zachwyca soczystym smakiem. Idealna do pieczenia;
- skrzydełka z indyka - mogą być przyrządzone na wiele sposobów, stanowiąc apetyczną przekąskę lub danie główne. Doskonale sprawdzą się także jako baza rosołu;
- podroby: serce, wątróbka, żołądki z indyka - najbardziej zasobnę w witaminę A i żelazo, stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych mięs.
Reklama
Właściwości i wartości odżywcze mięsa z indyka
Mięso z indyka ma wiele właściwości i doskonale wpisuje się w każdy rodzaj diety, a zwłaszcza w diety redukcyjne i o podwyższonej zawartości białka. To co go wyróżnia na tle na innych mięs drobiowych to wysoka zawartość potasu i fosforu.
Indyk wartości odżywcze:
- białko - 19 g/100 g piersi z indyka bez skóry,
- potas - 460 mg/100 g,
- fosfor - 238 mg/100 g,
- niska zawartość tłuszczów nasyconych.
Ze względu na powyższe indyk właściwości ma wiele. Potas odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, co wpływa na kontrolę ciśnienia krwi. Bierze także udział w przewodnictwie nerwowym, wpływając na skurcze mięśni, w tym mięśnia sercowego.
Z kolei fosfor wraz z wapniem odpowiada za strukturę kości i zębów. Ponadto bierze udział w procesach związanych z przenoszeniem i magazynowaniem energii. Wpływa także na na równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
Reklama
Przepisy z mięsem z indyka. Jak go przyprawić?
Mięso z indyka przez wiele osób jest unikane ze względu mało wyrazisty smak. Jednak prawidłowa obróbka, przyprawy i dodatki mogą zmienić je w wykwintne danie.
Jak przyprawić mięso mielone z indyka? Mięso z indyka doskonale przyjmuje różnorodne przyprawy, pozwalając na dostosowanie smaku potrawy do własnych preferencji. Warto eksperymentować z mieszankami ziół, takimi jak tymianek, rozmaryn, szałwia czy oregano, które dodadzą głębokości smaku.
W zależności od dania, warto również sięgnąć po imbir, czosnek, pieprz czy słodką paprykę, które urozmaicą smak potrawy. Przyrządzając mięso z indyka, należy pamiętać, że ze względu na jego chudość, ważne jest unikanie zbyt długiego gotowania, aby zachować soczystość. Ile gotować mięso z indyka? Czas gotowania zależy od wielkości porcji i rodzaju mięsa.
Pomysłów na dania z mięsem z indyka jest wiele! Tak naprawdę w każdym przepisie gdzie występuje jakiekolwiek mięso możemy spróbować zastąpić je tym indyczym. Można przyrządzić mielone z indyka, mięso mielone z indyka z makaronem, duszone mięso z indyka w formie gulaszu, pierogi z mięsem z indyka lub przygotować mięso mielone z indyka z ryżem.
Mięso to doskonale sprawdzi się jako baza rosołu. Ale co zrobić z gotowanym mięsem z indyka, które pozostanie? Można zaserwować gotowany indyk dla niemowlaka. przygotować z niego potrawkę lub pokroić i wykorzystać zamiast szynki do kanapki.
Z czym można podawać mięso z indyka? Typowy obiad z piersi z indyka można podać w towarzystwie ziemniaków, kaszy lub ryżu oraz surówki czy gotowanych warzyw. Warto eksperymentować w kuchni i przyrządzić dania kuchni azjatyckiej.
Mięso z indyka przepisy na dania obiadowe:
Spaghetti z mięsem mielonym z indyka:
Składniki:
- makaron pełnoziarnisty spaghetti suchy - 60 g,
- indyk, mięso mielone - 180 g,
- pomidory krojone w puszce - 1 szklanka,
- cebula - ½ sztuki,
- oliwa z oliwek - 2 łyżki,
- oregano suszone - 2 szczypty,
- bazylia suszona - 2 szczypty,
- sól,
- pieprz czarny.
Sposób przygotowania:
- Makaron ugotuj al dente w osolonej wodzie.
- Cebulę obierz i posiekaj.
- Na rozgrzanej patelni z tłuszczem zeszklij cebulę, a następnie dodaj mięso i przyprawy. Wszystko razem smaż przez kilka minut.
- Dodaj pokrojone pomidory i duś aż sos zgęstnieje.
- Makaron przełóż na talerz i polej sosem.
Cukinia faszerowana indykiem i pomidorami:
Składniki:
- cukinia - 1 sztuka,
- indyk, mięso mielone - 120 g,
- kasza jaglana sucha - 6 łyżek,
- cebula -½ sztuki,
- czosnek - 1 ząbek,
- ser Parmezan tarty - 1 łyżka,
- pomidor - 1 sztuka,
- pomidor suszony - 4 plastry,
- oliwa z oliwek - 2 łyżki,
- sól,
- pieprz czarny,
- papryka słodka mielona - 1 łyżeczka.
Sposób przygotowania:
- Kaszę gotuj w osolonej wodzie przez około 15 minut.
- Suszone pomidory zalej wrzątkiem, a po kilku minutach odsącz i pokrój na mniejsze kawałki.
- Cukinię umyj i przetnij wzdłuż na pół, wydrąż miąższ uważając, by nie uszkodzić skórki (jeżeli cukinia ma duże pestki należy je usunąć). Miąższ pokrój w kostkę.
- Cebulę oraz czosnek obierz i posiekaj.
- Na rozgrzanej patelni z tłuszczem zeszklij cebulę, dodaj czosnek, mięso mielone i miąższ cukinii, a następnie dopraw i smaż przez kilka minut.
- Pomidory sparz gorącą wodą, następnie zdejmij skórkę, przekrój na cztery części, usuń pestki, a miąższ pokrój w kostkę.
- Pomidory przełóż na patelnię z mięsem i smaż przez 2-3 minuty.
- Podsmażony farsz zdejmij z palnika, dodaj suszone pomidory, ugotowaną kaszę, starty parmezan i wymieszaj.
- Wydrążone cukinie posyp solą i pieprzem.
- Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i włóż do niej wypełnione farszem cukinie.
- Wstaw blachę do nagrzanego piekarnika i piecz cukinię w 180 stopniach (grzanie góra i dół) przez około 35 minut.
* Żeby zniwelować gorzkawy posmak kaszy jaglanej, warto przed ugotowaniem podprażyć ją na suchej patelni, aż do momentu wydzielenia się przyjemnego zapachu, a następnie wypłukać kaszę w zimnej wodzie. Można też zamiast tego wypłukać ją w gorącej, a następnie zimnej wodzie.
Reklama
Ciekawostki na temat mięsa z indyka
Mięso z indyka często zestawiane jest z innymi rodzajami mięs i porównywane pod kątem zawartości antybiotyków, hormonów czy składników odżywczych. Poniżej przedstawiamy kilka informacji. Mięso z indyka ciekawostki:
MIT 1: Mięso z indyka jest mniej smaczne
Panuje przekonanie, że mięso z indyka jest mniej smaczne i suche po przygotowaniu. Dzięki odpowiedniemu przyprawieniu i właściwej obróbce termicznej, mięso z indyka może być równie aromatyczne i soczyste jak inne rodzaje mięsa.
FAKT 1: Mięso z indyka polecane jest przy chorobach układu sercowo-naczyniowego
Mięso z indyka zawiera głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, niewiele cholesterolu i znikome ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Taki skład wpisuje się w dietę na zdrowe serce i regulację cholesterolu.
MIT 2: Można jeść surowe mięso z indyka
Surowe lub niedogotowane mięso z indyka nie nadaje się do spożycia ze względu na ryzyko zatrucia. W mięsie tym mogą znajdować się bakterie wywołujące nudności, wymioty i biegunkę, które giną w wysokiej temperaturze.
FAKT 2: Mięso z indyka polecane jest małym dzieciom
Delikatne mięso indycze jest odpowiednie dla dzieci. Często wykorzystuje się go już do pierwszych miksowanych zupek.
Włączenie przepisów z indykiem do codziennej diety nie musi być trudne. Dobrze zbilansowany plan żywieniowy można uzyskać wykupując abonament w ramach inteligentnej platformy dietetycznej. Uzyskamy nie tylko urozmaicony i smaczny plan posiłków, ale również możliwość wsparcia dietetyka, a także szereg przydatnych funkcjonalności, jak motywator picia wody czy gotowanie dla rodziny.