Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Miłorząb japoński – roślina o wielu właściwościach leczniczych. Jak działa? Kiedy stosować?

Miłorząb japoński ma właściwości zbawienne dla skóry, ale też wspiera pracę układu krążenia. Herbata z miłorzębu uznawana jest wręcz za napój młodości. Zawarte w miłorzębie flawonoidy mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a laktony terpenowe usprawniają przepływ krwi.
Gatunek drzewa z rodziny miłorzębowatych
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Miłorząb japoński ma silne działanie antyoksydacyjne, dlatego pozytywnie wpływa na pamięć, naczynia krwionośne czy stan skóry.
  • Roślina dostępna jest w postaci gotowych preparatów w formie tabletek czy kropel, a także jako susz do zaparzania.
  • Miłorząb dwuklapowy ma jednak przeciwwskazania i skutki uboczne. Szczególnie powinny na niego uważać osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe oraz kobiety w ciąży.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym jest stres oksydacyjny? Jak sobie z nim radzić?
Spis treści

Czym jest miłorząb japoński?

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba L.) a właściwie dwuklapowy to długowieczne, bo żyjące nawet 2 tysiące lat drzewo, pochodzące z położonych w Chinach terenów górskich, a nie jak się powszechnie uważa z Japonii. Ta tak naprawdę błędna nazwa może wywodzić się z tego, że po raz pierwszy do Europy miłorząb trafił właśnie z Japonii.

Drzewo należy do rodziny miłorzebowatych. Posiada charakterystyczne zielone lub czerwone spłaszczone liście. Dorasta nawet do 30-40 m.

Reklama

Właściwości miłorzębu japońskiego

Miłorząb japoński właściwości leczniczych ma mnóstwo, które są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej od tysięcy lat. Jego najcenniejszą częścią są liście. Znajduje się w nich kilkadziesiąt substancji aktywnych, m.in.:

  • flawonoidy,
  • laktony terpenowe,
  • hydrokwasy,
  • steroidy,
  • biflawony
  • witaminy C i E,
  • selen.

Zawartym w miłorzębie flawonoidom, czyli organicznym związkom chemicznym przypisuje się wiele dobrego, w tym działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a więc chronią one przed niebezpiecznym dla zdrowia nadmiarem wolnych rodników. Ponadto flawonoidy zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, cukrzycy, miażdżycy i udarów mózgu.

Niedobór czy zupełny brak antyoksydantów w diecie nasila procesy starzenia, dlatego miłorząb cenią sobie osoby, które chcą jak najdłużej zachować młody wygląd.

Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:

Reklama

Działanie miłorzębu japońskiego

Miłorząb zmniejsza niedokrwienie mózgu, a więc ożywia jego pracę, a także wpływa na utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu. Jest też wykorzystywany przy zachwianiach emocjonalnych i depresji, migrenie oraz chorobie Alzhaimera. Z kolei zawarte w miłorzębie japońskim laktony terpenowe usprawniają przepływ krwi, hamując agregację (zlepianie) płytek krwi i przeciwdziałając tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów.

Miłorząb dwuklapowy skutecznie wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn, łagodzi stany zapalne, uszczelnia naczynia, a także wzmacnia układ odpornościowy i poprawia pamięć.  

Należy też pamiętać, że sprawdza się również miłorząb na potencję. Jego ekstrakt jest popularnym składnikiem środków wspomagających erekcję i płodność. Jego pozytywne działanie na naczynia krwionośne znajduje odzwierciedlenie także w przypadku odpowiedniego ukrwienia narządów płciowych i tym samym utrzymaniu erekcji.

Reklama

Miłorząb japoński w tabletkach

W aptekach można znaleźć liczne preparaty z wyciągiem z miłorzębu japońskiego. Może być on głównym składnikiem lub dodatkiem. Wybierając suplement warto sprawdzić jego pochodzenie i stężenie substancji aktywnej. Najlepiej skonsultować się w tym aspekcie z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie przy stosowaniu innych leków.

Reklama

Herbata z miłorzębu japońskiego

Herbata z miłorzębu japońskiego ma działanie przeciwzapalne i pomaga usunąć obrzęki, rozszerzyć naczynia krwionośne i zwalcza wolne rodniki. Jej picie zaleca się osobom cierpiącym na bóle głowy, depresję oraz zaburzenia koncentracji i pamięci. Mogą ją spożywać także panie w trakcie menopauzy, bo miłorząb łagodzi jej objawy.

Jak przygotować herbatę z miłorzębu japońskiego?

Aby otrzymać zdrową herbatę z miłorzębu japońskiego należy zalać gorącą wodą łyżkę sproszkowanych liści tej rośliny. Herbatę parzymy ok. 15-20 minut pod przykryciem. Szklankę naparu po przecedzeniu można pić dwa razy dziennie. Można dodać do smaku odrobinę cytryny, miód lub sok malinowy.  

Reklama

Miłorząb japoński w kosmetyce

Wyciąg z miłorzębu japońskiego jest składnikiem kosmetyków, między innymi balsamów do ciała, które redukują cellulit. Znajdziemy go też w kremach do cery z rozszerzającymi się i pękającymi naczynkami, a także do delikatnej skóry wokół oczu. Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów poprawia mikrokrążenie i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych.

Dodatkowo liczne antyoksydanty zawarte w miłorzębie hamują namnażanie wolnych rodników, a tym samym procesy starzenia skóry.

Reklama

Skutki uboczne miłorzębu japońskiego

Preparaty z miłorzębem powinny być przyjmowane z ostrożnością. Przypisuje mu się bowiem działanie prowadzące do niekontrolowanego krwawienia, szczególnie u osób, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe takie jak np. warfaryna, aspiryna.

Osoby cierpiące na choroby krążenia powinny skonsultować stosowanie miłorzębu japońskiego z lekarzem.

Skutki uboczne i działania niepożądane występują stosunkowo rzadko, natomiast mogą pojawić się:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunki,
  • osłabienie,
  • uczucie kołatania serca,
  • zawroty głowy,
  • bóle głowy,
  • wysypki skórne,

Miłorząb japoński w ciąży również jest przeciwwskazany. Trzeba pamiętać, że w tym czasie nie można stosować żadnego środka farmakologicznego bez konsultacji z lekarzem.

Gdzie kupić miłorząb japoński?

Miłorząb japoński można kupić w postaci suszu do zaparzania, tabletek czy płynu – syropu lub kropel. Ceny zależne są od wybranej formy, preparatu, producenta czy też miejsca zakupu. Środki dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych, niektórych sklepach ze zdrową żywnością czy zielarskich.

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Kalisz O. i in., Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) i jego preparaty w terapii zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego, https://www.up.lublin.pl/files/wydawnictwo-czasopisma/annales/Veterinaria/2006/annales_2006_vet_art_02.PDF, [data dostępu:23.09.2021].
  • Nowak A., Ocena właściwości antyoksydacyjnych liści Ginkgo biloba L. po zakończeniu wegetacji, June 2017Pomeranian Journal of Life Sciences 63(1), DOI:10.21164/pomjlifesci.222;
  • Liść miłorzębu japońskiego, EMA/324406/2015 Komitet ds. Produktów Leczniczych Roślinnych (ang. HMPC), https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-summary/ginkgo-leaf-summary-public_pl.pdf [data dostępu: 23.09.2021]
  • Kleijnen J and Knipschild P: “Ginkgo biloba”. Lancet 340, 1136-9, 1992.
  • Miłorząb dwuklapowy, https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%82orz%C4%85b_dwuklapowy [data dostępu:23.09.2021]
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zioła
Przytulia czepna - właściwości i przeciwwskazania. Jak ją pić i stosować?
Białe kwiatki przytulii czepnej
Piołun - wygląd, właściwości i działanie. Jak stosować?
Liście piołunu
Czarnuszka - właściwości i zastosowanie. Ile ziaren dziennie i na co pomaga?
Roślina czarnuszka
Podobne artykuły
Mak lekarski - jak go rozpoznać i gdzie rośnie? Nasiona i uprawa
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Glistnik jaskółcze ziele w moździerzu i domowe leki
Maść z glistnika jaskółcze ziele. Gdzie kupić? Jak działa? Na co pomaga? Przepis
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania
Ziele czystku
Czystek - na co pomaga i jak długo można go pić? Właściwości i działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda