Czym jest miłorząb japoński?
Miłorząb japoński (Ginkgo biloba L.) a właściwie dwuklapowy to długowieczne, bo żyjące nawet 2 tysiące lat drzewo, pochodzące z położonych w Chinach terenów górskich, a nie jak się powszechnie uważa z Japonii. Ta tak naprawdę błędna nazwa może wywodzić się z tego, że po raz pierwszy do Europy miłorząb trafił właśnie z Japonii.
Drzewo należy do rodziny miłorzebowatych. Posiada charakterystyczne zielone lub czerwone spłaszczone liście. Dorasta nawet do 30-40 m.
Reklama
Właściwości miłorzębu japońskiego
Miłorząb japoński właściwości leczniczych ma mnóstwo, które są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej od tysięcy lat. Jego najcenniejszą częścią są liście. Znajduje się w nich kilkadziesiąt substancji aktywnych, m.in.:
- flawonoidy,
- laktony terpenowe,
- hydrokwasy,
- steroidy,
- biflawony
- witaminy C i E,
- selen.
Zawartym w miłorzębie flawonoidom, czyli organicznym związkom chemicznym przypisuje się wiele dobrego, w tym działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a więc chronią one przed niebezpiecznym dla zdrowia nadmiarem wolnych rodników. Ponadto flawonoidy zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, cukrzycy, miażdżycy i udarów mózgu.
Niedobór czy zupełny brak antyoksydantów w diecie nasila procesy starzenia, dlatego miłorząb cenią sobie osoby, które chcą jak najdłużej zachować młody wygląd.
Jak działa ozonator żywności? Zobacz nasz test redakcyjny:
Reklama
Działanie miłorzębu japońskiego
Miłorząb zmniejsza niedokrwienie mózgu, a więc ożywia jego pracę, a także wpływa na utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu. Jest też wykorzystywany przy zachwianiach emocjonalnych i depresji, migrenie oraz chorobie Alzhaimera. Z kolei zawarte w miłorzębie japońskim laktony terpenowe usprawniają przepływ krwi, hamując agregację (zlepianie) płytek krwi i przeciwdziałając tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów.
Miłorząb dwuklapowy skutecznie wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn, łagodzi stany zapalne, uszczelnia naczynia, a także wzmacnia układ odpornościowy i poprawia pamięć.
Należy też pamiętać, że sprawdza się również miłorząb na potencję. Jego ekstrakt jest popularnym składnikiem środków wspomagających erekcję i płodność. Jego pozytywne działanie na naczynia krwionośne znajduje odzwierciedlenie także w przypadku odpowiedniego ukrwienia narządów płciowych i tym samym utrzymaniu erekcji.
Reklama
Miłorząb japoński w tabletkach
W aptekach można znaleźć liczne preparaty z wyciągiem z miłorzębu japońskiego. Może być on głównym składnikiem lub dodatkiem. Wybierając suplement warto sprawdzić jego pochodzenie i stężenie substancji aktywnej. Najlepiej skonsultować się w tym aspekcie z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie przy stosowaniu innych leków.
Reklama
Herbata z miłorzębu japońskiego
Herbata z miłorzębu japońskiego ma działanie przeciwzapalne i pomaga usunąć obrzęki, rozszerzyć naczynia krwionośne i zwalcza wolne rodniki. Jej picie zaleca się osobom cierpiącym na bóle głowy, depresję oraz zaburzenia koncentracji i pamięci. Mogą ją spożywać także panie w trakcie menopauzy, bo miłorząb łagodzi jej objawy.
Jak przygotować herbatę z miłorzębu japońskiego?
Aby otrzymać zdrową herbatę z miłorzębu japońskiego należy zalać gorącą wodą łyżkę sproszkowanych liści tej rośliny. Herbatę parzymy ok. 15-20 minut pod przykryciem. Szklankę naparu po przecedzeniu można pić dwa razy dziennie. Można dodać do smaku odrobinę cytryny, miód lub sok malinowy.
Reklama
Miłorząb japoński w kosmetyce
Wyciąg z miłorzębu japońskiego jest składnikiem kosmetyków, między innymi balsamów do ciała, które redukują cellulit. Znajdziemy go też w kremach do cery z rozszerzającymi się i pękającymi naczynkami, a także do delikatnej skóry wokół oczu. Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów poprawia mikrokrążenie i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych.
Dodatkowo liczne antyoksydanty zawarte w miłorzębie hamują namnażanie wolnych rodników, a tym samym procesy starzenia skóry.
Reklama
Skutki uboczne miłorzębu japońskiego
Preparaty z miłorzębem powinny być przyjmowane z ostrożnością. Przypisuje mu się bowiem działanie prowadzące do niekontrolowanego krwawienia, szczególnie u osób, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe takie jak np. warfaryna, aspiryna.
Osoby cierpiące na choroby krążenia powinny skonsultować stosowanie miłorzębu japońskiego z lekarzem.
Skutki uboczne i działania niepożądane występują stosunkowo rzadko, natomiast mogą pojawić się:
- nudności,
- wymioty,
- biegunki,
- osłabienie,
- uczucie kołatania serca,
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- wysypki skórne,
Miłorząb japoński w ciąży również jest przeciwwskazany. Trzeba pamiętać, że w tym czasie nie można stosować żadnego środka farmakologicznego bez konsultacji z lekarzem.
Gdzie kupić miłorząb japoński?
Miłorząb japoński można kupić w postaci suszu do zaparzania, tabletek czy płynu – syropu lub kropel. Ceny zależne są od wybranej formy, preparatu, producenta czy też miejsca zakupu. Środki dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych, niektórych sklepach ze zdrową żywnością czy zielarskich.