Mrowienie nóg to często trudne do zdefiniowania przez pacjentów uczucie w kończynach. Przyczyny powstawania tzw. parestezji mogą być różne.
Mrowienie nóg od kolan w dół
Nieprzyjemne uczucie mrowienia nóg od kolan w dół mogą wywoływać zwyrodnienia w kręgosłupie. Tego typu dolegliwości to efekt nieprawidłowości w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.
Aby upewnić się, że to właśnie zwyrodnienia kręgosłupa przyczyniają się do mrowienia nóg, lekarz zleci wykonanie prześwietlenia (rtg).
Jeśli potwierdzi ono zwyrodnienia, chory będzie musiał poddać się rehabilitacji.
Pomocne przy tego typu schorzeniach mogą być także zabiegi fizykoterapeutyczne.
Reklama
Przyczyny mrowienia w nogach
Nierzadko dolegliwości nóg, w tym mrowienie łydek, związane są z zespołem niespokojnych nóg. Oprócz ww. objawów chory skarżyć się może na:
- swędzenie kończyn dolnych,
- ciągłą potrzebę poruszania nimi, także w trakcie siedzenia i leżenia,
- mrowienie nóg w nocy.
Dolegliwości, takie jak mrowienie w łydkach, które dopada chorego głównie w godzinach wieczornych i w trakcie snu, może prowadzić nawet do bezsenności. Ogólne złe samopoczucie pacjenta z zespołem niespokojnych nóg może oznaczać problemy z koncentracją, a także wywoływać:
- apatie,
rozdrażnienie, obniżenie aktywności seksualnej, konsekwencji depresję
Reklama
Mrowienie w nogach a zespoł niespokojnych nóg
Choroba ta dotyka nie tylko ludzi dojrzałych, ale też 20-latków oraz kobiety w ciąży. W ramach jej leczenia część pacjentów nie musi przyjmować leków, bo wystarczy, że zrezygnuje z używek i zadba o bogatą w witaminy i żelazo dietę.
Z kolei kobiety w ciąży przyjmować muszą kwas foliowy oraz witaminę C, która pomaga wchłaniać żelazo.
Niektórzy pacjenci muszą przyjmować leki dopaminergiczne lub słabe opioidy. Jeśli chorobę wywołały jakieś medykamenty, bo i takie przypadki się zdarzają, zalecane jest ich odstawienie i zastosowanie innych leków.
Reklama
Mrowienie w stopach i łydkach
Bardzo niebezpieczną chorobą, wywołującą mrowienie w stopach i łydkach, jest miażdżyca. Odkładanie się tak zwanej blaszki miażdżycowej to bowiem nie tylko zmiany w obrębie tętnic wieńcowych serca, arterii szyjnych, ale też naczyń, które odpowiadają za ukrwienie nóg.
Zajęte blaszką zwężają się, co utrudnia swobodny dopływ krwi, potrzebnej im do prawidłowego funkcjonowania.
Na początku miażdżyca nie wywołuje odczuwalnych objawów, a jeśli pacjent w porę nie zostanie prawidłowo zdiagnozowany, może dojść do ostrego niedokrwienia kończyny dolnej. Stan ten może doprowadzić do rozległej martwicy tkanek, która może oznaczać konieczność wykonania amputacji.
Reklama
Mrowienie nóg a choroby neurologiczne
Przyczyna mrowienia w nogach może być też błaha i zupełnie niegroźna. Dolegliwości w obrębie łydek czy stóp mogą być spowodowane utrzymywaniem kończyn dolnych w jednej pozycji przez dłuższy czas.
Za mrowieniem, drętwieniem, a nawet brakiem czucia w stopach stać mogą też uszkodzenia układu nerwowego, spowodowane cukrzycą lub chorobą alkoholową, jak również przebytą chemioterapią.
Inną przyczyną pojawienia się pieczenia i mrowienia w nogach mogą być również odmrożenia.