Dewitalizacja, czyli zatrucie zęba
Dewitalizacja miazgi, nazywana potocznie zatruciem zęba to jedna z metod leczenia endodontycznego. Leczenie kanałowe jest koniecznością w przypadku chorób miazgi i przyzębia okołowierzchołkowego.
Według dr. Mariusza Lipskiego przeprowadzenie takiego leczenia jest konieczne u każdego dorosłego Polaka i średnio dotyczy 1-2 zębów. Leczenie endodontyczne jest traktowane jako ostania deska ratunku przed ekstrakcją zęba.
Obecnie gabinety stomatologiczne są wyposażone w endometry, lupy i mikroskopy zabiegowe. Dzięki tym narzędziom stomatolog jest w stanie ocenić długość kanału oraz ustalić, czy wymaga on opracowania i wypełnienia.
Stomatolodzy w czasie leczenia chorób miazgi i przyzębia mają z reguły dwie możliwości. Mogą zachować żywą miazgę (jeśli stan chorobowy jest odwracalny) lub ją usunąć. Miazgę można usunąć po wcześniejszej dewitalizacji, czyli zatruciu zęba. Jest to metoda polegająca na uśmierceniu miazgi.
Dopiero po skutecznym zatruciu, miazga jest usuwana. Inna metoda to ekstyrpacja, czyli wyłuszczenie miazgi w znieczuleniu.
Czy można zatruć zęba w ciąży? Według lekarzy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Jeśli stan uzębienia ciężarnej wymaga takiego zabiegu, może on być bez problemów przeprowadzony, jednak uprzednio warto skonsultować się ze stomatologiem wykonującym zabieg i lekarzem prowadzącym ciążę.
Reklama
Jak zatruć zęba?
Do zatrucia zęba stosuje się pasty zawierające paraformaldehyd, który uśmierca i mumifikuje miazgę. Aby zatruć ząb, lekarz musi dostać się do jamy zęba, w której znajduje się miazga. Jama składa się z komory i kanałów.
Aby dostać się do miazgi, trzeba wykonać trepanację komory. Zwykle dzieje się to na skutek usuwania zębiny zniszczonej próchnicą. Następnie przemywa ubytek, wkłada preparat z paraformaldehydem i przykrywa go wacikiem.
Kolejny krok to czasowe zamknięcie ubytku, który musi być szczelnie wypełniony, aby pasta dewitalizacyjna nie wydostała się na zewnątrz i nie doprowadziła do martwicy kości lub nie uszkodziła nerwów.
Jak natomiast zatruć zęba w domu? Niestety nie można tego zrobić domowymi sposobami. Wszystkie potrzebne preparaty może posiadać jedynie dentysta.
Ile zatem kosztuje taki zabieg zatrucia zęba? Cena waha się od 100 do 200 złotych i zależna jest od gabinetu, w którym będziemy się leczyć. Samo wypełnianie korzenia natomiast zazwyczaj jest tańsze.
Reklama
Ból zęba po zatruciu
Dlaczego zatruty ząb boli i ile długo trwa ból po zatruciu? Po włożeniu pasty do jamy zęba w większości przypadków pojawia się bardzo silny ból, który może trwać nawet kilkanaście godzin. Dolegliwości bólowe są związane z podrażnieniem miazgi. Dopiero po kilku dniach miazga zostaje uśmiercona.
Ból bywa tak silny, że dostępne w aptekach środki przeciwbólowe nie są w stanie go uśmierzyć, a pacjent wraca do gabinetu stomatologicznego. W takiej sytuacji często lekarze wykonywali znieczulenie miejscowe lub przewodowe i kolejny raz odsłaniali miazgę i zakładali pastę dewitalizacyjną.
Obecnie odchodzi się od dewitalizacji na rzecz ekstyrpacji.
Reklama
Zatruwanie zęba a ekstyrpacja
Współcześnie stomatolodzy coraz rzadziej korzystają z metody mortalnej. Zamiast stosować zatrucie zęba, wyłuszczają miazgę w znieczuleniu. Metoda wyłuszczenia miazgi w znieczuleniu jest nazywana ekstyrpacją. Polega ona na usunięciu miazgi - tylko komorowej lub także z kanału.
Do wyłuszczenia miazgi używa się tzw. miazgociągów, który wprowadza się do kanału, a następnie obraca, by owinąć na nim miazgę. Na koniec kanały przepłukuje się środkami dezynfekującymi i wypełnienia.
Ekstyrpacja pozwala zachować żywe tkanki wokół kanału głównego oraz tkanki przyzębia wierzchołkowego. Przeprowadza się ją w czasie jednej wizyty. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania. U pacjentów chorych na hemofilię i uczulonych na środki znieczulenia nadal przeprowadza się dewitalizację.
Reklama
Skutki uboczne zatrucia zęba
Wielu pacjentów zastanawia się, czy skoro paraformaldehyd jest w stanie uśmiercić miazgę, to czy nie wywołuje innych skutków ubocznych dla organizmu. Z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że paraformaldehyd może przenikać do innych tkanek – m.in. do:
- węzłów chłonnych szyi i głowy,
- wątroby,
- nerek,
- płuc,
- mózgu.
Aby zapobiec przedostaniu się paraformaldehydu do tkanek, stomatolog musi dołożyć wszelkich starań, aby opatrunek tymczasowy był szczelny.