Co to jest potas?
Potas to główny pierwiastek płynu wewnątrzkomórkowego. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i pracy mięśni, w tym także serca. Pierwiastek odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów i białek, jak również w wydzielaniu insuliny.
Poza tym oddziałuje na równowagę kwasowo-zasadową organizmu oraz reguluje ciśnienie osmatyczne w obrębie komórek. Jeśli poziom potasu w osoczu wynosi ponad 5,5 mmol/l to możemy mówić o hiperkaliemii. Poziom przekraczający 7,0 mmol/l świadczy o zaawansowaniu schorzenia i może już stanowić zagrożenie dla życia.
Reklama
Źródła potasu
Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość potasu, w naszym jadłospisie powinny znajdować się:
- banany,
- ziemniaki,
- cielęcina,
- kasza gryczana,
- pomarańcze,
- pomidory i sok pomidorowy,
- jabłka,
- groszek
- suszone owoce.
Ze względu na zbyt małe spożycie warzyw i owoców więcej osób cierpi raczej na niedobór potasu. Jego ewentualny nadmiar powinien być wydalany z organizmu wraz z moczem, kałem i potem. Czasem ten proces nie przebiega jednak prawidłowo. To właśnie wtedy możemy mówić o hiperkaliemii.
Reklama
Objawy nadmiaru potasu
Objawy hiperkaliemii są niecharakterystyczne, co oznacza, że podobne problemy mogą towarzyszyć także innym schorzeniom. Główne skutki uboczne nadmiaru potasu w organizmie to:
- zawroty głowy,
- zaburzenia równowagi,
- uczucie mrowienia i bóle w mięśniach,
- skurcze,
- przemęczenie, osłabienie,
- senność,
- apatia,
- drętwienie w kończynach,
- drgawki,
- zaburzenia pracy serca.
Reklama
Przyczyny nadmiaru potasu
Nadmiar potasu z organizmu powinien być usuwany samoistnie. Jest więc właściwie niemożliwym, żeby dostarczyć sobie nadmiar tego pierwiastka z żywności. Hiperkaliemii możemy nabawić się za to przyjmując zbyt dużą ilość suplementów diety zawierających potas.
Do tego stanu mogą przyczynić się także choroby nerek, krwotoki czy przyjmowanie niektórych leków. Problemy pojawią się również, kiedy trzustka wydziela zbyt dużo insuliny lub kiedy dochodzi do krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego, co może być związane m.in. z wrzodami żołądka.
Reklama
Leczenie przy nadmiarze potasu
Leczenie hiperkaliemii zależy od stopnia zaawansowania choroby. Nie ma też jednej uniwersalnej metody leczenia. Często wystarczy po prostu zaprzestać przyjmowania wywołującą ją leków czy suplementów diety. Lekarz z pewnością zaleci też przyjmowanie środków zmniejszających stężenie potasu w surowicy krwi.
Wśród nich znajdują się m.in. glukoza z insuliną, wapń czy leki przeczyszczające. Ważna będzie także dieta, która ograniczy przyjmowanie pierwiastka z pożywieniem.
W przypadku ciężkiej hiperkaliemii (kiedy poziom potasu w osoczu wynosi ponad 7,0 mmol/l) pierwszym krokiem będzie stabilizacja błon komórkowych mięśnia sercowego. Potas jak najszybciej należy przemieścić do przestrzeni międzykomórkowej, a jego nadmiar usunąć z organizmu. Pacjenci z niewydolnością nerek zostaną poddani dializie.