Czym jest nadmiar woskowiny w uchu?
Woskowina to inaczej wosk uszny. Jest to lepka, żółtawa substancja, której funkcją jest oczyszczanie i nawilżanie przewodu słuchowego. Dodatkowo woskowina zapewnia mu ochronę przed bakteriami, urazami mechanicznymi oraz zbyt dużą ilością wody.
Skąd się bierze woskowina w uszach? Woskowinę produkują gruczoły łojowe. Gromadzi się w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Kiedy możemy mówić o nadmiarze woskowiny w uszach, a jaka jej ilość jest prawidłowa?
Woskowina powinna być produkowana w umiarkowanych ilościach i pokrywać wewnętrzną część kanału słuchowego cienką warstwą ochronną. Organizm powinien samodzielnie usuwać nadmiar woskowiny w uchu. Najpierw wysycha, a później wydostaje się na zewnątrz. Najczęściej dzieje się to podczas mówienia lub żucia.
Gdy jest jej za dużo, to może się utworzyć tak zwany korek z woskowiny w uchu. Dzieje się tak, gdy woskowina zalega w przewodzie słuchowym. Korek woskowinowy powoduje uczucie zatkanego ucha i osłabienie słuchu. Bywa bardzo uciążliwy i irytujący, w szczególności dla osób, które nie mają na co dzień problemów ze słuchem.
Reklama
Przyczyny nadmiaru woskowiny w uszach
Skąd się bierze woskowina w uszach? Jakie są przyczyny nadmiaru woskowiny w uszach? Występuje kilka podstawowych przyczyn nadmiaru woskowiny w przewodzie słuchowym. Pierwszym z nich jest budowa kanału słuchowego. Gdy jest on bardzo wąski, to woskowina nie może wydostać się na zewnątrz.
Drugą przyczyną jest uwarunkowanie genetyczne. Po prostu niektórzy ludzie mają tendencję do zbierania się woskowiny w uszach. W takich przypadkach szczególnie ważna jest ich odpowiednia higiena.
Trzecią przyczyną nadmiaru woskowiny w uszach jest praca w zanieczyszczonym środowisku, a czwartą częste noszenie słuchawek. Do tego należy jeszcze dodać regularne czyszczenie przewodu słuchowego za pomocą patyczków higienicznych. To wszystko może prowadzić do mniejszych lub większych problemów ze słuchem w przyszłości.
Do powodów zalegania woskowiny w uszach można jeszcze zaliczyć:
- przebywanie w zadymionych pomieszczeniach,
- częste pływanie w basenie,
- stosowanie aparatów słuchowych.
Większe ryzyko wystąpienia korka woskowinowego występuje u:
- osób starszych,
- chorujących na cukrzycę,
- dzieci (w szczególności tych najmłodszych),
- ludzi z anatomicznymi wadami budowy przewodu słuchowego.
Nadmiar woskowiny w jednym uchu
Co może powodować nadmiar woskowiny w jednym uchu? Najczęściej jest to spowodowane różnicami w budowie anatomicznej uszu. Jedno z nich może mieć bardziej kręty lub węższy kanał słuchowy, to utrudnia usuwanie zalegającej w nim woskowiny.
Dodatkowo to, że masz zbyt dużo woskowiny w jednym uchu może być spowodowane wcześniejszym urazem lub przebytym stanem zapalnym. Przyczyną może być też nadmierna ilość włosów w przewodzie słuchowym.
Reklama
Objawy nadmiaru woskowiny w uszach
Jakie są objawy nadmiaru woskowiny w uszach i jak wygląda czop woskowinowy? Czopy woskowinowe występują u 10% dzieci, 5% dorosłych w dobrym stanie zdrowia i 50% osób w wieku podeszłym.
Co ciekawe, czopy woskowinowe pojawiają się u 35% osób w wieku podeszłym poddawanych hospitalizacji. Aż u 75% pacjentów po usunięciu korka z woskowiny ich słuch zdecydowanie się polepszył.
Czop woskowinowy złożony jest z węglowodorów, diterpenoidów, steroidów (przede wszystkim cholesterolu), oraz złuszczonych komórek nabłonka i włosów znajdujących się w przewodzie słuchowym.
Objawy woskowiny w uszach to:
- dyskomfort;
- zaburzenia słuchu;
- szumy uszne;
- zawroty głowy;
- przewlekły kaszel.
Reklama
Nadmiar woskowiny w uszach u dziecka
U dzieci często zdarza się nadmiar woskowiny w przewodzie słuchowym. Zazwyczaj jest to ciemna woskowina w uchu dziecka. Maluchy często próbują wkładać sobie różne przedmioty do uszu, co powoduje jej zabrudzenie.
Gdy zgromadzi się zbyt dużo woskowiny w uchu u dziecka, to również może ona przybrać ciemniejszy odcień.
Objawy nadmiaru woskowiny u dziecka to:
- niedosłuch (jego nasilenie zależy od stopnia zatkania przewodu),
- szumy uszne,
- uczucie pełności w uchu,
- kłucie w uchu,
- swędzenie,
- ból ucha,
- kaszel i zawroty głowy.
Ze względu na to, że aby usunąć czop woskowinowy u dziecka konieczna jest konsultacja z laryngologiem, który zleci płukanie uszu, to lepiej stosować działania profilaktyczne.
Domowe sposoby, które zahamują gromadzenie się w uszach dziecka nadmiernej ilości woskowiny to:
- stosowanie kropli do uszu usuwających i zmiękczających woskowinę,
- nawilżanie i płukanie uszu,
- unikanie używania patyczków higienicznych,
- odbywanie regularnych wizyt u lekarza.
Reklama
Jak wyczyścić uszy, by usunąć woskowinę?
Jak wyczyścić uszy i usunąć woskowinę? W tym celu można zastosować podane poniżej sposoby.
- Domowe krople do czyszczenia uszu - możesz je przygotować na bazie takich składników jak: olejek dla dzieci, olejek kokosowy, gliceryna, olej mineralny lub oliwa z oliwek. Olejek możesz delikatnie podgrzać i przelać do butelki z zakraplaczem. Pochyl głowę na bok, a następnie wlej kilka kropli do ucha. Nie zmieniaj pozycji przez 5 minut. Czynność powtarzaj 2 razy dziennie. Tego rodzaju gotowy preparat znajdziesz w każdej aptece.
- Podgrzana woda utleniona - wystarczy tylko 10 kropli. Przechyl głowę na bok, wlej płyn i po 3-4 minutach odwróć głowę w drugą stronę. Czynność powtarzaj 2 lub 3 razy w ciągu dnia.
- Soda oczyszczona - rozpuść 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej w 1/4 szklanki ciepłej wody. Następnie przelej przygotowany roztwór do butelki z rozpylaczem. Przechyl głowę na bok i spokojnie wlej od 5 do 10 kropli roztworu do ucha. Zostaw sodę oczyszczoną w uchu na godzinę. Następnie dokładnie wypłucz ucho. Powtarzaj tę czynność raz dziennie, aż pozbędziesz się nadmiaru woskowiny. Maksymalny czas stosowania tego, domowego sposobu to dwa tygodnie.
- Preparaty do czyszczenia uszu - w aptece znajdziesz różnego rodzaju spraye, aerozole i krople.
Lepiej nie próbować czyścić zatkanego ucha za pomocą patyczków higienicznych, ani ich świecować. To tylko może pogorszyć obecny stan, a nawet doprowadzić do uszkodzenia słuchu.
Jeżeli domowe sposoby nie działają, czujesz ból ucha, zawroty głowy lub masz mdłości, to wtedy należy umówić się do laryngologa i podjąć specjalistyczne leczenie.
Reklama
Skutki nadmiaru woskowiny w uszach
O zbyt dużej ilości wosku w uszach świadczy tak zwana czarna woskowina, która hamuje przepływ dźwięków i powoduje uczucie zatkania.
Nadmiar woskowiny w uszach może prowadzić do takich problemów jak:
- pogorszenie słuchu;
- stany zapalne uszu;
- infekcje;
- szumy uszne;
- zawroty głowy;
- problemy z równowagą;
- podrażnienia.
Brak woskowiny w uszach u osób dorosłych również może być niebezpieczny dla zdrowia. Suchy wosk w przewodzie słuchowym może prowadzić do dyskomfortu i swędzenia. Przyczynia się do zwiększanej podatności na grzyby i infekcje. Dlatego tak ważna jest regularna higiena uszu.