Zapalenie ucha środkowego
Zapalenie ucha środkowego jest to bardzo częste schorzenie laryngologiczne, charakterystyczne dla wieku dziecięcego. Początkowo może mieć charakter wirusowy, by następnie przejść w zakażenie bakteryjne. Przeobraża się w postać ostrą lub przewlekłą, a nawet doprowadza do rozwoju guza zwanego perlakiem.
Do objawów zapalenia zalicza się nagle pogorszenie słuchu i silny ból ucha, nudności oraz wysoką gorączkę. Dochodzi również do zapalenia bębenka usznego, które może przeobrazić się w zapalenie ropne. Ryzyko zachorowania jest wysokie zwłaszcza w okresie wiosennym. Zapalenie ucha środkowego towarzyszy często innym schorzeniom. Leczenie polega na podawaniu środków przeciwbólowych, a przy ostrych zapaleniach - antybiotyków.
Reklama
Perlak ucha
To schorzenie, które wynika z rozwoju zapalenia i przybiera postać guza zapalnego znajdującego się w uchu środkowym. Guz rozrasta się i w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia kości w jamie bębenkowej. W zaawansowanym stadium należy mówić natomiast o przewlekłym perlakowym zapaleniu ucha środkowego.
Schorzenie początkowo nie daje żadnych objawów. Mogą mu towarzyszyć problemy ze słuchem, a także wyciekanie ropnego płynu o nieprzyjemnym zapachu. Rozwój perlaka wiąże się z wieloma powikłaniami, których objawami są: bóle i zawroty głowy, dreszcze, ból ucha oraz gorączka. Po zdiagnozowaniu perlaka należy poddać się leczeniu operacyjnemu.
Reklama
Otoskleroza
Otoskleroza to z reguły dziedziczna choroba, która dotyka kosteczek ucha środkowego. Narażone na nią są głównie kobiety, a czynnik ryzyka wzrasta w czasie ciąży. Zachorowanie jest również możliwe w przypadku wystąpienia odry lub spadku odporności.
Doprowadza do stopniowej utraty słuchu wskutek uszkodzenia strzemiączka, które odpowiedzialne jest za przekazywanie bodźców słuchowych.
Pierwsze symptomy mogą dotyczyć problemów z odbieraniem dźwięków z otoczenia. Przy otosklerozie pojawia się również szum w uszach i zawroty głowy, które mogą przybierać na sile. Chory miewa problemy z utrzymaniem równowagi, natomiast ciche dźwięki są przez niego odbierane znacznie gorzej. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie operacji.
Reklama
Zapalenie ucha zewnętrznego
Do zapalenia ucha zewnętrznego może dojść w wyniku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Często bywa wynikiem urazu mechanicznego, wynikającego z uszkodzenia patyczkiem kosmetycznym bądź zakażeniem wirusem opryszczki. Zapalenie atakuje kanał słuchowy, przeobrażając się w silny obrzęk ucha.
Zapaleniu towarzyszy uczucie swędzenia oraz bólu w okolicy kanału słuchowego. Następnie pojawia się dość bolesny obrzęk, który doprowadza do problemów ze słuchem. Chory odczuwa bóle i zawroty głowy. W wyniku rozwoju choroby może dojść do częściowego paraliżu twarzy w okolicy zapalenia. Do poważnych powikłań może dojść u osób z problemami immunologicznymi lub chorujących na cukrzycę.
Reklama
Grzybicze zakażenie przewodu słuchowego
Na grzybicze zapalenie ucha środkowego narażone są osoby przebywające w wilgotnych i ciepłych warunkach oraz narażone na pracę w pomieszczeniach o wysokim zapyleniu. Do zakażenia dochodzi również w wyniku urazu mechanicznego czy długotrwałego zatkania ucha wodą.
Zakażenia grzybicze objawia się w początkowych fazach swędzeniem i bólem ucha, a następnie wystąpieniem ropnej cieczy. Objawom tym towarzyszą problemy ze słuchem oraz uczucie ucisku w uchu. W leczeniu konieczne może okazać się stosowanie leków przeciwgrzybiczych lub środków do czyszczenia kanału słuchowego.