Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Pozycje do karmienia dziecka - klasyczne, na leżąco i spod pachy. Jaką wybrać?

Pozycje do karmienia dziecka to nie tylko sposób na to, by je nakarmić, ale również, by budować z nim naturalną bliskość. Zobacz, jak komfortowo można przystawiać malucha do piersi. Poznaj wskazówki podawania piersi po cesarskim cięciu.
Kobieta w naturalenj pozycji do karmienia piersią
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Karmienie piersią to czynność, która nie tylko służy do podania dziecku pokarmu, ale również wspomaga budowanie więzi z matką.
  • Najlepsza pozycja do karmienia to ta, która jest najbardziej komfortowa dla mamy i dziecka.
  • Pozycja na wilczycę, pozycja na wznak czy pozycja klasyczna to popularne sposoby na to, by podać pierś swojemu dziecku. Jakie są jeszcze?
Spis treści

Jakie są pozycje do karmienia piersią?

Każda mama, która zdecydowała się na karmienie piersią, zastanawia się, co może zrobić, by dla niej i dla maluszka ta czynność przebiegała w komfortowy sposób.

Jak karmić piersią? Mamy odpowiedź na to pytanie: przede wszystkim należy przyjąć odpowiednią pozycję do karmienia dziecka, która będzie wygodna zarówno dla mamy, jak i jej pociechy.

To przecież nie tylko czas, gdy matka podaje dziecku pokarm, ale również moment, gdy można budować więź pomiędzy rodzicem a maluchem. Ta naturalna bliskość może w pozytywny sposób wpłynąć na rozwój dziecka.

Każda z omówionych poniżej pozycji do karmienia powinna być wygodna dla obu stron. Mama może leżeć lub siedzieć, ręce i ramiona musi wykorzystać do podtrzymywania główki i plecków dziecka. Aby dodatkowo zwiększyć komfort podczas tej czynności, można zastosować pod kolana i stopy podparcie, a pod plecy poduszkę.

Prawidłowa pozycja do karmienia wymaga właściwej postawy - głowa, ramiona i tułów malca muszą znajdować się w jednej linii. Z kolei twarz dziecka powinna być zwrócona w stronę piersi bez konieczności skręcania szyi. Trzeba zadbać o to, by ciało maluszka w pełni przylegało do ciała mamy, ale dziecko musi mieć również możliwość odchylenia piersi od głowy.

Teraz można zdecydować się na jedną z pozycji do karmienia piersią. Oto kilka propozycji:

  • pozycja klasyczna - gdy dziecko przytula się brzuszkiem do brzucha mamy. Główka malucha spoczywa na ramieniu mamy, a jej dłoń podtrzymuje pośladki. Druga ręka podaje dziecku pierś,
  • pozycja spod pachy - zwana także futbolową, która polega na takim ułożeniu dziecka, że jego nóżki znajdują się pod pachą mamy,
  • pozycja krzyżowa - gdy główka dziecka jest obejmowana dłonią strony przeciwnej do strony piersi, którą mama karmi, np. prawa ręka - lewa pierś,
  • pozycja leżąca boczna - w takim położeniu mama leży bokiem i przyciąga maluszka do siebie,
  • pozycja leżąca na plecach - mama może położyć się na plecach, a maluszek jest układany wzdłuż ciała lub skośnie,
  • pozycja biologiczna do karmienia - zalecana do pierwszego kontaktu matki z dzieckiem. Polega na tym, że mama leży lub jest w ustawieniu półleżącym. Maluszka kładzie się brzuszkiem do brzucha mamy, a jego głowa musi leżeć tuż przy piersi. Dziecko instynktownie samodzielnie znajduje brodawkę i je.

Pamiętaj o tym, by właściwie przystawić pierś do ust dziecka. Możesz to zrobić na dwa sposoby - układając swoją dłoń w kształt litery „C” lub obejmując pierś od dołu i tworząc kształt litery „U”.

Bardzo istotne jest również prawidłowe uchwycenie brodawki przez dziecko. O tym, że maluch w odpowiedni sposób ją uchwycił, świadczy m.in. to, że górna i dolna warga dziecka po rozchyleniu tworzy szeroki kąt, nos i broda maluszka dotykają brodawki.

Co więcej, należy skontrolować, czy maluch uchwycił całą brodawkę i większą część jej otoczki, a jego policzki są wypełnione. Brodawka po dobrze przeprowadzonym karmieniu, nie jest spłaszczona. To jeden z wyznaczników, że wszystko wyszło pomyślnie.

Karmienie piersią nie może boleć. Jeżeli odczuwasz ból to znak, że jest coś nie w porządku. Wówczas możesz włożyć maluchowi czysty palec do buzi i w ten sposób przerwać podawanie pokarmu w celu poprawienia pozycji.

To, w jakiej pozycji karmić noworodka czy starsze dziecko, zależy od Ciebie, ale też od Twojego stanu zdrowia. Są takie pozycje, które sprawdzą się lepiej np. po cesarskim cięciu.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Pozycja klasyczna do karmienia

(Numer 1 na infografice)

Jak twierdzi pediatra, Willi Bruhn, pozycja klasyczna to najpopularniejsza pozycja do karmienia noworodka. To pozycja szczególnie polecana mamom, dla których karmienie może wydawać się trudne.

W takim ułożeniu główka dziecka znajduje się na zgięciu łokciowym mamy. Jej dłoń podtrzymuje pośladki, a przedramię - plecy. Dziecko przytula się brzuszkiem do brzucha mamy. Chcąc nieco odciążyć rękę podczas karmienia w pozycji klasycznej, można na kolanach umieścić poduszkę lub koc. Innym rozwiązaniem, które umożliwi matce odprężenie, jest postawienie swoich nóg wyżej.

Karmienie w pozycji klasycznej warto stosować naprzemiennie - raz z wykorzystaniem jednej, raz drugiej piersi. Dzięki temu ramię mamy nie będzie zanadto obciążone.

Reklama

Pozycja krzyżowa do karmienia

(Numer 2 na infografice)

Tę pozycję wykorzystuje się w przypadku maluchów słabo ssących, a także u dzieci, u których występuje osłabione napięcie mięśniowe. Mamy wcześniaków często uczą się karmić swoje pociechy właśnie w pozycji krzyżowej z uwagi na to, że daje ona duży komfort zarówno matce, jak i dziecku.

Karmienie w pozycji krzyżowej jest również polecane mamom maluszków ze słabym odruchem szukania piersi. Kobieta przytrzymująca główkę nakierowuje dziecko na pierś, co jest ewidentną zaletą tej formy karmienia.

Taka pozycja krzyżowa do karmienia może wiązać się ze znacznym obciążeniem rąk mamy, dlatego w przypadku większych dzieci, lepiej stosować inne ułożenie do karmienia.

Poniżej prezentujemy wskazówki, które pomogą Ci przyjąć w prawidłowy sposób pozycję krzyżową podczas karmienia piersią:

  • Kobieta powinna usiąść.
  • Maluch powinien być przytulony swoim brzuszkiem do brzucha mamy.
  • Główka musi być podtrzymywana ręką przeciwną do piersi, którą dziecko będzie karmione.
  • Główka dziecka powinna być podparta dłonią, a plecy przedramieniem.

Reklama

Karmienie spod pachy

(Numer 3 na infografice)

Pozycja do karmienia spod pachy określana jest również jako pozycja futbolowa do karmienia. Jest to metoda na nakarmienie starszego dziecka z uwagi na to, że nie wymaga takiego obciążenia ramion jak np. pozycja klasyczna. To też sposób na podanie jedzenia bliźniętom, ponieważ w jednym czasie można wygodnie dwoje dzieci przyłożyć do piersi.

Taka pozycja do karmienia sprawdzi się też u dzieci z problemem ssania. Zaleca się jej stosowanie w przypadku mam, które mają duże piersi, a ich brodawki są trudno uchwytne. Tę pozycję mogą przyjąć również kobiety po cesarskim cięciu.

Karmienie w pozycji spod pachy polega na takim ułożeniu dziecka, by jego nóżki znalazły się pod pachą mamy. Brzuszek maluszka powinien być przytulony do Twojego boku. Główka powinna być  podtrzymywana dłonią, a jego plecy - Twoim przedramieniem. Podpórka na nóżki dziecka powinna być stabilna.

Reklama

Pozycja leżąca do karmienia

(Numer 4a na infografice)

Zastanawiasz się, czy można karmić dziecko na leżąco? Jak najbardziej! Co więcej, można zrobić to na wiele sposobów - znana jest klasyczna pozycja do karmienia na wznak, pozycja półleżąca czy boczna pozycja do karmienia. W zasadzie ile kobiet, tyle sposobów na to, by nakarmić swoją pociechę.

Zacznijmy od klasycznej pozycji leżącej do karmienia piersią. Jest ona polecana w szczególności kobietom po cesarskim cięciu, które po operacji nie mogą podnosić wyżej głowy.

Polega ona na umiejscowieniu brzuszka dziecka w taki sposób, by stykał się z brzuchem matki. Gdy buzia dziecka znajdzie się na wysokości piersi, można rozpocząć karmienie dziecka. Taką pozycję łatwo uzyskać kładąc się na plecach i umieszczając dziecko na sobie.

Oprócz tego, że pozycja karmienia na leżąco sprawdza się w przypadku cesarskiego cięcia, jest również polecana w przypadkach, gdy niemowlę boryka się z częstym odbijaniem czy ulewaniem.

Takie ustawienie sprawia, że mleko wolniej wypływa, przez co malec spokojniej je pije, co zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki jelitowej.

Pozycja półleżąca do karmienia

(Numer 4b na infografice)

Przez pierwsze kilka dni po porodzie, mama może mieć trudności z siedzeniem. Dlatego najwygodniejszą pozycją może być wówczas pozycja półleżąca. W takim ułożeniu kobieta leży lekko wsparta na podniesionych poduszkach. Maluch natomiast jest umieszczony na jej brzuchu.

Nierzadko określana jest również jako pozycja do karmienia pod górkę. Aby ją uzyskać należy podeprzeć głowę poduszkami i ugiąć nogi w kolanach. Dziecko można ułożyć w poprzek lub wzdłuż brzucha. Główka dziecka musi znajdować się nad piersią. Maluch w naturalny sposób może zacząć poszukiwać piersi.

Dodatkowo siła grawitacji pomoże mu bez większego wysiłku złapać brodawkę, co w pozycjach, gdy dziecko znajdowało się na plecach było nieco utrudnione. Taką pozycję warto wykorzystać, gdy maluch ma problem ze ssaniem piersi.

Pozycja boczna do karmienia

(Numer 4c na infografice)

Kiedy mama chce nieco się zrelaksować albo karmić swoje dziecko w nocy bez konieczności wstawania, może zdecydować się na pozycję do karmienia na boku.

W takiej konfiguracji matka i maluszek leżą na boku i są zwróceni do siebie brzuchami. Usta dziecka powinny znajdować się na poziomie brodawki. Wówczas dziecko będzie mogło znacznie łatwiej ją złapać.

Co istotne, taka pozycja leżąca na boku do karmienia nie wymaga, by maluch był oparty na ramieniu mamy. Aby dodatkowo zwiększyć komfort tej pozycji można pod plecy podstawić poduszkę lub ręcznik.

Jest to wygodna pozycja do karmienia piersią, która pozwala na karmienie połączone z szybkim usypianiem dziecka.

Reklama

Pozycja wyprostowana do karmienia (uchwyt koala)

(Numer 5 na infografice)

Pozycję klasyczną czy pozycję futbolową, o których wspomnieliśmy już na początku artykułu, można przyjąć na siedząco.

Siedząc możesz też ułożyć dziecko w tzw. pozycji pionowej do karmienia. Polega ona na tym, że dziecko siedzi okrakiem na biodrze albo udzie mamy. Jego kręgosłup jest wyprostowany w trakcie karmienia.

Taki uchwyt koala, bo też tym określeniem nazywa się wskazaną pozycję, daje wygodę podczas karmienia starszych dzieci. Jednakże, jeżeli mama w odpowiedni sposób podeprze malucha, może tak karmić nawet noworodka.

Tego rodzaju pozycja polecana jest wtedy, gdy dziecko ma np. refluks, zmniejszone napięcie mięśniowe lub z uwagi na inne czynniki, preferuje takie ustawienie. Pozycja zapewnia dziecku i matce uczucie bliskości.

Reklama

Pozycja karmienia na wilczycę

(Numer 6 na infografice)

W przypadku, gdy kanaliki mleczne są przyblokowane, pomóc może grawitacja. Warto wówczas wypróbować karmienie w zwisie.

Dziecko leży na plecach, natomiast mama pochyla się nad nim, kierując brodawkę do jego ust. Zaletą tej pozycji jest również to, że brodawki nie są w niej zanadto podrażnione. Dlatego polecana jest też tym kobietom, które mają wrażliwe na ból piersi. Sprawdzi się zarówno u mniejszych, jak i większych dzieci.

Jeżeli maluch ma problem z tym, by utrzymać się przy piersi albo ma zmniejszone napięcie mięśniowe, co np. jest charakterystyczne dla dzieci z Zespołem Downa, można zastosować tzw. chwyt tancerza.

Polega on na tym, że należy chwycić pierś od spodu tak, by ukształtowała się w literę „U” i wysunąć kciuk oraz palec wskazujący. Buzię dziecka należy umieścić na stworzonym w taki sposób wgłębieniu i podtrzymywać palcami jego policzki.

Pozycja do karmienia z rogalem

Aby ułatwić podawanie pokarmu dziecku, niektóre mamy sięgają po rogal do karmienia. Jest to po prostu poduszka, którą owija się wokół ciała matki, dzięki czemu maluch może przyjąć wygodną pozycję podczas jedzenia.

Takie rozwiązanie zmniejsza również obciążenie ramion i pleców mamy. Jest szczególnie przydatne w pierwszych miesiącach życia dziecka, gdy nie potrafi jeszcze samodzielnie podnosić główki, ale można z niego korzystać również w późniejszym okresie.

Oczywiście, zamiast tego rodzaju specjalistycznej poduszki rogal do karmienia, możesz zdecydować się na zwykłą poduszkę.

Jak używać rogala do karmienia? Poduszkę wystarczy położyć na kolanach, wewnętrzną stroną w kierunku brzucha. Zwykle ma ona również zapięcie w tyle, dzięki czemu możesz spiąć ją w talii.

Zapobiega to przesuwaniu się jej podczas karmienia dziecka.

Karmienie w chuście

Podawanie piersi nosząc dziecko w chuście zwiększa poczucie bezpieczeństwa malucha. Co więcej, bliskość z dzieckiem, jaką daje chusta, może sprzyjać wydzielaniu się oksytocyny, co w efekcie może przełożyć się na lepszą laktację.

Dodatkowo karmienie noworodka w chuście wspiera utrzymanie dziecka w pozycji pionowej, co ułatwia maluchowi odbijanie się po posiłku.

Badania przeprowadzone przez Hunziker i Barr wykazały, że dzieci noszone w chuście częściej jedzą, a przy tym mniej płaczą.

Karmienie w chuście kółkowej jest komfortowe, jednak należy pamiętać o tym, by poluzować materiał podczas podawania piersi, a także dbać o to, by utrzymać pozycję, gdy brzuszek malucha jest skierowany do brzucha matki.

Pozycje do karmienia bliźniąt

(Numer 7 na infografice)

Wychowanie bliźniąt to nie lada wyzwanie. Nierzadko dzieci w tym samym momencie wykazują chęć zjedzenia posiłku. Wówczas wiele mam decyduje się na jednoczesne karmienie piersią bliźniąt. W takich sytuacjach sprawdza się pozycja spod pachy.

Oczywiście podawanie jedzenia w tym samym czasie może być trudne, dlatego wiele mam wykonuje ten krok dopiero, gdy nauczy się dobrze karmić jedną piersią.

Jednak, gdy mama opanuje karmienie bliźniąt równocześnie, nie należy ograniczać się tylko do tej formy karmienia. Warto poświęcić maluchom trochę czasu na osobności i czasem karmić je również oddzielnie.

Zupełnie inaczej wygląda karmienie bliźniąt butelką, kiedy to obie ręce są zajęte. W jednej trzymane jest dziecko, a w drugiej butelka.

Wówczas podawanie obojgu maluchom naraz jedzenia to raczej karkołomne do zrealizowania zadanie. Znacznie wygodniejsze byłoby podzielenie się karmieniem np. z partnerem.

Pozycje karmienia piersią po cesarce

W pierwszych godzinach i dniach po cesarskim cięciu, organizm kobiety jest bardzo obciążony. Cesarskie cięcie to poważna operacja i jak każda wymaga czasu, by kobieta doszła do siebie.

Gdy cesarskie cięcie przeprowadzono w znieczuleniu przewodowym, a dolna część ciała mamy jest jeszcze bezwładna, można zastosować karmienie w pozycji leżącej na wznak.

Przyjmując pozycję do karmienia po CC kobieta musi pamiętać o tym, że po tej operacji przez kilka godzin, nie wolno jej podnosić głowy.

Dlatego w takiej pozycji będzie niezbędne wsparcie innej osoby, np. położnej. Dziecko powinno zostać ułożone na matce - skośnie lub wzdłuż jej ciała. Głowa noworodka powinna znajdować się na wysokości piersi.

W późniejszym czasie, gdy kobieta będzie mogła m.in. podnosić głowę, karmienie po cesarce może odbywać się w pozycji półleżącej. Dziecko powinno być wówczas ułożone na dużej poduszce, która zabezpieczy ranę pooperacyjną przed naciskiem malucha.

Przyjazne pozycje do karmienia piersią po cesarskim cięciu to również:

  • pozycja leżąca na boku,
  • pozycja futbolowa,
  • pozycja klasyczna.

Karmienie piersią bliźniąt po cesarce jest jak najbardziej wskazane. Można wówczas przyjąć pozycję leżącą, która nie będzie nadwyrężać mięśni brzucha i rany.

Pozycje do karmienia przy małych i dużych piersiach

Każda pozycja, w której kobieta i malec czują się komfortowo podczas karmienia, jest właściwa. Aby jednak nieco ułatwić sobie podanie pokarmu dziecku, warto wiedzieć, że wygodną pozycją do karmienia przy dużych piersiach jest np. pozycja futbolowa. Umożliwia łatwe utrzymanie właściwego ułożenia dziecka przy piersi i ułatwia kontrolę w trakcie podawania jedzenia.

To także komfortowa pozycja do karmienia przy małych piersiach. Mamy powinny zadbać o to, by podnieść dziecko na wysokość piersi.

Wygodną pozycją przy mniejszym biuście jest tzw. pozycja naturalna, inaczej biologiczna. W takim ułożeniu mama kładzie się w pozycji półleżącej, a następnie umieszcza dziecko brzuszkiem na swoim brzuchu tuż przy piersi.

Malec instynktownie szuka brodawki i zaczyna jeść.

Pozycje do karmienia dziecka butelką. Czy różnią się od karmienia piersią?

Mama, która karmi dziecko butelką, ma zajęte obie dłonie. W jednej trzyma malucha, a w drugiej dziecko, co może stanowić dla niej spore utrudnienie. Dlatego dla własnej wygody można przyjąć leżącą boczną pozycję do karmienia noworodka butelką.

Wystarczy umieścić dziecko na łóżku bokiem z nieco podniesioną główką i położyć się na obok, podając malcowi pożywienie. Nie należy kłaść dziecka na wznak i karmić butelką w pozycji pionowej, bo może to grozić zakrztuszeniem się malucha.

Jeżeli chodzi o pozycję do karmienia noworodka butelką sprawdzi się tu również ta klasyczna, gdzie główka dziecka umieszczona jest na zgięciu łokciowym mamy.

Karmienie noworodka butelką daje również możliwość, o której nie ma mowy podczas karmienia piersią - a mianowicie jedzenie może podać także inna osoba, nie tylko mama.

Mamy karmiące piersią mogą, np. odciągnąć pokarm i umieścić go w butelce. Wówczas np. tata może nakarmić swoje dziecko naturalnym mlekiem matki.

Karmienie dziecka piersią może na początku wydawać się naprawdę trudnym zadaniem. Jednak z czasem kobieta uczy się, jaka pozycja jest dla niej i malucha najbardziej właściwa, co przekłada się na prawdziwy komfort podczas karmienia piersią dla obu stron.

Zdanie eksperta

Wiele kobiet już podczas ciąży decyduje się na karmienie piersią. Warto się do tego dobrze przygotować. Jak? Na przykład ćwicząc pozycje do karmienia piersią. Po porodzie pierwsze karmienia mogą trwać dość długo, ponieważ zarówno mama jak i dziecko się tego uczą, dlatego należy zadbać o wygodę obojga.

- W przypadku udanego karmienia piersią najważniejsza jest pozycja wyjściowa zarówno mamy jak i dziecka. Mama nie może przybierać niewygodnej pozycji, w której boli ją kręgosłup. Nie może też nachylać się nad dzieckiem, ponieważ nie wytrzyma zbyt długo. Pamiętajmy, żeby przystawiać dziecko do piersi, a nie na odwrót - mówi Elżbieta Jochman, położna. - Do karmienia, zwłaszcza na początku, kiedy trwa długo, mama powinna usiąść wygodnie, zadbać o podparcie pleców i łokci. Oprócz pozycji klasycznej, może wybrać pozycję krzyżową, futbolową, czyli spod pachy albo karmić piersią w pozycji leżącej. Po cesarskim cięciu zalecana jest pozycja, w której dziecko do piersi przystawia się od góry, kładąc je na brzuchu mamy.

Podczas karmienia piersią ważna jest nie tylko wygodna pozycja mamy, ale także odpowiednie ułożenie dziecka. Inaczej karmienie będzie nieefektywne. Na co zwrócić uwagę?

- Twarz dziecka powinna być zwróconą w stronę piersi i brzucha mamy. Ucho, ramię i biodro dziecka muszą znajdować się w linii prostej. Brzuszek dziecka przylega do brzuszka mamy - mówi Elżbieta Jochman. - W trakcie karmienia dziecko powinno mieć szeroko rozwarte usta. Wewnątrz praktycznie w całości powinna znajdować się brodawka i otoczka sutkowa. Zwróćmy uwagę, żeby policzki były wypełnione, a zamiast odgłosów cmokania pojawiły się odgłosy połykania.

Dziecko przy piersi powinno być spokojne.

- Jeśli płacze, warto je najpierw uspokoić, a dopiero po tym rozpocząć karmienie. W przeciwnym razie uchwycenie piersi może być nieprawidłowe, a ssanie nieefektywne. Taka sytuacka skończy się zdenerwowaniem mamy i dziecka - mówi Elżbieta Jochman. - Po udanym karmieniu dziecko powinno być spokojne i zadowolone.

Czytaj również

Bibliografia

  • mgr J. Kołodziej, mgr A. Plaskota–Gładosz, mgr A. Sołek, dr n. med. J. Witalis, dr B. Piekło, Karmienie piersią, Poradnik Ministerstwa Zdrowia, wydanie II, grudzień 2018, Fundacja Pro Familia.
  • W. Bruhn, Poradnik na temat karmienia piersią, https://www.nuk.pl/fileadmin/local/PL/help_and_advice/downloads/booklets/PoradnikNUK_karmienie_piersia.pdf, [dostęp: 27.10.2022].
  • dr n. o zdr. E. Łodykowska, mgr S. Bieńkowska, Poradnik laktacyjny, Szpital Madalińskiego, 2017, https://szpitalmadalinskiego.pl/attachments/article/838/Poradnik_Laktacyjny_2017.pdf, [dostęp: 27.10.2022].
  • Z. Kołacz-Kordzińska, Początki karmienia piersią. Jak dobrze zacząć?, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, https://copernicus.gda.pl/gallery/9c9aeaeaf05d49d6e3dd2d1d47024119/Poradnik%20Laktacyjny.pdf, [dostęp: 27.10.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Karmienie piersią
Jak prawidłowo stosować kapturki do karmienia?
Kobieta karmiąca dziecko piersią
Zastój pokarmu – co robić? Masaż piersi czy pomoc lekarza?
Kobieta karmi niemowlę piersią 
Zastój w piersiach – objawy i przyczyny. Ile trwa?
Kobieta karmi dziecka piersią 
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży z bolącymi brodawkami
Sutki w ciąży - od kiedy brodawki są bolące i swędzące?
Kobieta w naturalenj pozycji do karmienia piersią
Pozycje do karmienia dziecka - klasyczne, na leżąco i spod pachy. Jaką wybrać?
Danie dla matki karmiącej piersią
Dieta matki karmiącej - pomysły na lekkostrawny obiad
Kobieta karmiąca piersią dziecko
Miesiączka a karmienie piersią - co powinnaś wiedzieć?
Kobieta prezentuje laktator do pobudzania laktacji
Jak zwiększyć laktację laktatorem, dietą: co na pobudzenie?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!