Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Gonitwa myśli przed snem – jakie są na nią sposoby?

Gonitwa, czy też natłok myśli, to zaburzenie procesów myślowym, będące jedną z częstych przyczyn utrudnionego zasypiania. Myśli kłębiące się i przeskakujące z jednego wątku na drugi powodują, że trudno odzyskać spokój i zapaść w sen. Skąd się biorą i jak poradzić sobie z takim problemem?
Kobieta nie może zasnąć z powodu natłoku myśli
123RF
W skrócie
  • Natłok myśli, nazywany również gonitwą myśli, to zaburzenie procesów myślowych, zachodzących u człowieka. Opisywany jest jako zbyt duża ich ilość i chaotyczne przechodzenie między dalekimi wątkami.
  • Gonitwa myśli najczęściej występuje przed snem, w momencie ograniczenia bodźców zewnętrznych. Utrudnia zasypianie, a niekiedy też powoduje wybudzanie w nocy.
  • Jeżeli problem wynika nie z podłoża chorobowego, ale z nagromadzenia wrażeń emocjonalnych w ciągu dnia, pomóc mogą domowe sposoby, takie jak odpowiednia higiena snu. Organizm można doraźnie wspomóc środkami o łagodnym działaniu nasennym.
Spis treści

Co to jest natłok myśli i jakie są jego przyczyny?

Natłok myśli nazywany bywa również gonitwą myśli. Zalicza się go do zaburzeń procesów myślowych, czyli inaczej toku myślenia. To, że myśli swobodnie przepływają przez ludzki umysł, jest normalne i wynika z fizjologii, zdarza się jednak, że proces ten zostaje zakłócony. Myśli płyną zbyt szybko lub zbyt wolno, stają się chaotyczne i przeskakują pomiędzy dalekimi względem siebie wątkami. Niekiedy uciekają lub nie pojawiają się w ogóle, co potocznie określane jest mianem pustki w głowie.

Co to jest natłok myśli? Opisuje się go jako myśli przebiegające zbyt szybko i chaotycznie. Często mają one charakter nagły lub uporczywy, są niechciane i męczące. Nie jest chorobą samą w sobie, ale może towarzyszyć niektórym zaburzeniom psychicznym, takim jak nerwica, depresja, schizofrenia.

Gonitwa myśli występuje jednak nie tylko przy schorzeniach psychicznych, ale również u ludzi zdrowych, na skutek zbyt dużej ilości przeżyć emocjonalnych. Wiele osób po położeniu się wieczorem zmaga się z problemami typu „nie mogę zasnąć, bo za dużo myślę” „moje myśli mnie niszczą” – to typowy skutek odbierania zbyt wielu bodźców i wrażeń w ciągu dnia. Przypadłość taka często pojawia się u dzieci, które wiele zdarzeń przeżywają bardziej niż osoby dorosłe, potrafiące sobie lepiej je racjonalizować. Natłok myśli w głowie pojawia się czasem nie tylko przed zaśnięciem, ale i po przebudzeniu, kiedy myśli krążą w podświadomości całą noc.

Gonitwa myśli – jakie są objawy?

Dla natłoku myśli charakterystyczne jest to, że najczęściej pojawia się w nocy lub wieczorem, przed zaśnięciem. Jest to moment, kiedy ilość bodźców zewnętrznych się ogranicza i człowiek zostaje sam na sam ze swoimi myślami, których nic nie rozprasza.

Gonitwa myśli objawia się głównie tym, że pojawia się ich zbyt dużo. Towarzyszą im dręczące i pełne niepokoju rozważania od których ciężko jest się uwolnić. Mogą one powodować lęk, a także uczucie psychicznego wyczerpania.

Co ciekawe, natłok myśli często daje nie tylko objawy psychiczne, ale też somatyczne. Są to przede wszystkim:

  • nadmierna potliwość – pot pojawia się przede wszystkim na dłoniach, stopach, szyi, pod pachami,
  • kołatanie serca – skurcze serca stają się niemiarowe i są intensywniejsze niż zazwyczaj,
  • podwyższone tętno – puls staje się wysoki na skutek przyspieszonej pracy serca,
  • napięcie mięśni – często pojawia się sztywność mięśni, ciało nie może się rozluźnić.
                          suplement diety
TriSen Night Complex
TriSen Night Complex to suplement diety opracowany z myślą o osobach pragnących polepszyć swój sen. Zawiera melatoninę ułatwiającą zasypianie oraz witamin z grypy B i magnez, które przyczyniają się do złagodzenia uczucia zmęczenia. Dla Twojej wygody składniki zamknęliśmy w postaci wygodnej saszetki do spożycia 30min przed snem.

TriSen Night Complex – potrójna moc!
  • 1 mg melatoniny w każdej saszetce.
  • Magnez + witaminy z grupy B (B3, B5, B6, B12).
  • Dodatek tryptofanu.
REKLAMA

Natłok myśli przed snem i trudności z zasypianiem

Jak już zostało wspomniane – natłok myśli jest częstą przyczyną utrudnionego zasypiania, bez względu na to, czy ma on podłoże chorobowe, czy wynika jedynie z nadmiaru przeżyć w ciągu dnia. Gonitwa myśli przed zaśnięciem powoduje, że człowiek nie może się wyciszyć, a często po jakimś czasie denerwuje się również tym, że nie śpi i będzie brakować mu energii następnego dnia. Takie „pospieszanie się” przed snem lub po wybudzeniu w nocy pogłębia problem i prowadzi niekiedy do bezsenności.

Obecność dręczących myśli i brak snu powodowane są różnymi czynnikami:

  • stresem i napięciem emocjonalnym w ciągu dnia,
  • lękiem i niepokojami dotyczącymi różnych spraw rodzinnych, zawodowych itd.,
  • brakiem wyciszenia wieczornego,
  • nieodpowiednią higieną snu,
  • niewłaściwym przygotowaniem do spania,
  • nieregularnością snu itd.

Reklama

Natłok myśli – jak sobie radzić?

Jak zatrzymać natłok myśli i jak się uspokoić, by wieczorem łatwo zasnąć? Jeśli gonitwa ma podłoże chorobowe, niezbędna jest oczywiście konsultacja z psychiatrą i przyjmowanie odpowiednich leków. Leczenie w przypadku takich schorzeń, jak depresja jest długotrwałe, a ustąpienie objawów bywa zauważalne dopiero po kilku tygodniach od jej rozpoczęcia.

Efektów można oczekiwać szybciej, jeśli gonitwa myśli spowodowana jest przejściowym stresem lub nagromadzeniem wrażeń w ciągu dnia. Jak wówczas radzić sobie z objawami? Natłoku myśli można próbować się pozbyć, stosując rozmaite techniki relaksacyjne. U niektórych sprawdzi się ciepła kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych, u innych – słuchanie uspokajającej muzyki. Sposobem na natłok myśli może być też rozmowa z kimś bliskim.

Jeśli dolegliwość ma negatywny wpływ na zasypianie, bardzo ważne jest, by zadbać o prawidłową higienę snu. Składa się na nią kilka prostych praktyk sprzyjających wyciszeniu. Są to:

  • wywietrzenie i zaciemnienie sypialni,
  • zadbanie o komfort i wygodę,
  • używanie przewiewnej bielizny i pościeli, wykonanej z naturalnych materiałów,
  • zapewnienie sobie ciszy,
  • unikanie przyjmowania potencjalnie stresogennych bodźców płynąychc z mediów – telewizji, serwisów internetowych.

Reklama

Preparaty na lepsze zasypianie

Jeśli sama higiena snu okaże się niewystarczająca, można sięgnąć po leki ułatwiające zasypianie. Niektóre z nich są dostępne bez recepty. Nie powodują otępienia, nie ograniczają aktywności dnia kolejnego i nie uzależniają.

Są to np. preparaty z melatoniną (hormonem odpowiedzialnym za zapadanie człowieka w sen) i substancjami redukującymi uczucie zmęczenia – np. magnezem, witaminami z grupy B. Składniki te łagodzą także uczucie zmęczenia i znużenia.

Łagodne wejście w sen pozbawione natłoku myśli, a także przespana noc są gwarantem kolejnego, udanego dnia. Zmniejszają także ryzyko pojawienia się skutków nieprzespanej nocy – zmęczenia, problemów z koncentracją.

Należy pamiętać, że środki takie przeznaczone są jedynie dla osób dorosłych i trzeba przyjmować je zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Działają doraźnie i nie nadają się do długotrwałego stosowania.

Czytaj również

Bibliografia

  • K. Świerzy, D. Tatar, A. Leksowska, K. Badura-Brzoza, Paroxysmal rush of intrusive eidetic images – diagnostic doubts. Case report, w: Psychiatria Polska 2024;58(1):201-212
  • A. Wichniak, Higiena snu. Jak zadbać o zdrowy sen?, źródło: Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/69683,higiena-snu-jak-zadbac-o-zdrowy-sen [03.06.2024]
  • D. Kurpas, H. Miturska, M. Kaczmarek (red.), Podstawy psychiatrii dla studentów pielęgniarstwa, Wrocław 2009
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Drzemka to idealny sposób na regenerację. Ile powinna trwać?
Kobieta w opasce do snu trzymająca kubek
Nadrabianie snu w weekendy może uratować Twoje serce. Zobacz, jak to działa
Kobieta leży w łóżku, przed nią budzik wskazujący godzinę 10:00. To nadrabianie snu w weekendy
Jak szybko zregenerować się po nieprzespanej nocy?
Mężćzyzna po nieprzespanej nocy
Podobne artykuły
Kobieta śpi na chmurze
Sen głęboki – czym jest i ile trwa. Co zrobić, żeby go wydłużyć?
Kobieta w łóżku po nocnych potach przed okresem
Nocne poty przed okresem - co oznacza nadmierna potliwość przed miesiączką?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy
Sny o erotycznym zabarwieniu
Sny erotyczne - skąd się biorą i co znaczą?
Mężczyzna obudził się w nocy
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!