Co to jest natłok myśli i jakie są jego przyczyny?
Natłok myśli nazywany bywa również gonitwą myśli. Zalicza się go do zaburzeń procesów myślowych, czyli inaczej toku myślenia. To, że myśli swobodnie przepływają przez ludzki umysł, jest normalne i wynika z fizjologii, zdarza się jednak, że proces ten zostaje zakłócony. Myśli płyną zbyt szybko lub zbyt wolno, stają się chaotyczne i przeskakują pomiędzy dalekimi względem siebie wątkami. Niekiedy uciekają lub nie pojawiają się w ogóle, co potocznie określane jest mianem pustki w głowie.
Co to jest natłok myśli? Opisuje się go jako myśli przebiegające zbyt szybko i chaotycznie. Często mają one charakter nagły lub uporczywy, są niechciane i męczące. Nie jest chorobą samą w sobie, ale może towarzyszyć niektórym zaburzeniom psychicznym, takim jak nerwica, depresja, schizofrenia.
Początek treści sponsorowanej
Zdrowy sen to kluczowy element naszego codziennego funkcjonowania i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli masz trudności z zasypianiem lub często budzisz się w nocy, suplementacja może być jednym z rozwiązań. Suplementy nasenne zawierają zazwyczaj głównie melatoninę, która pomaga regulować rytm dobowy i poprawiać jakość snu, natomiast ważne są także także magnez i witaminy, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowego układu nerwowego. KLIKNIJ TU i sprawdź produkt, który pozwoli Ci odzyskać spokojny sen i poprawi jakość życia.
Koniec treści sponsorowanejGonitwa myśli występuje jednak nie tylko przy schorzeniach psychicznych, ale również u ludzi zdrowych, na skutek zbyt dużej ilości przeżyć emocjonalnych. Wiele osób po położeniu się wieczorem zmaga się z problemami typu „nie mogę zasnąć, bo za dużo myślę” „moje myśli mnie niszczą” – to typowy skutek odbierania zbyt wielu bodźców i wrażeń w ciągu dnia. Przypadłość taka często pojawia się u dzieci, które wiele zdarzeń przeżywają bardziej niż osoby dorosłe, potrafiące sobie lepiej je racjonalizować. Natłok myśli w głowie pojawia się czasem nie tylko przed zaśnięciem, ale i po przebudzeniu, kiedy myśli krążą w podświadomości całą noc.
Gonitwa myśli – jakie są objawy?
Dla natłoku myśli charakterystyczne jest to, że najczęściej pojawia się w nocy lub wieczorem, przed zaśnięciem. Jest to moment, kiedy ilość bodźców zewnętrznych się ogranicza i człowiek zostaje sam na sam ze swoimi myślami, których nic nie rozprasza.
Gonitwa myśli objawia się głównie tym, że pojawia się ich zbyt dużo. Towarzyszą im dręczące i pełne niepokoju rozważania od których ciężko jest się uwolnić. Mogą one powodować lęk, a także uczucie psychicznego wyczerpania.
Co ciekawe, natłok myśli często daje nie tylko objawy psychiczne, ale też somatyczne. Są to przede wszystkim:
- nadmierna potliwość – pot pojawia się przede wszystkim na dłoniach, stopach, szyi, pod pachami,
- kołatanie serca – skurcze serca stają się niemiarowe i są intensywniejsze niż zazwyczaj,
- podwyższone tętno – puls staje się wysoki na skutek przyspieszonej pracy serca,
- napięcie mięśni – często pojawia się sztywność mięśni, ciało nie może się rozluźnić.
TriSen Night Complex – potrójna moc!
- 1 mg melatoniny w każdej saszetce.
- Magnez + witaminy z grupy B (B3, B5, B6, B12).
- Dodatek tryptofanu.
Natłok myśli przed snem i trudności z zasypianiem
Jak już zostało wspomniane – natłok myśli jest częstą przyczyną utrudnionego zasypiania, bez względu na to, czy ma on podłoże chorobowe, czy wynika jedynie z nadmiaru przeżyć w ciągu dnia. Gonitwa myśli przed zaśnięciem powoduje, że człowiek nie może się wyciszyć, a często po jakimś czasie denerwuje się również tym, że nie śpi i będzie brakować mu energii następnego dnia. Takie „pospieszanie się” przed snem lub po wybudzeniu w nocy pogłębia problem i prowadzi niekiedy do bezsenności.
Obecność dręczących myśli i brak snu powodowane są różnymi czynnikami:
- stresem i napięciem emocjonalnym w ciągu dnia,
- lękiem i niepokojami dotyczącymi różnych spraw rodzinnych, zawodowych itd.,
- brakiem wyciszenia wieczornego,
- nieodpowiednią higieną snu,
- niewłaściwym przygotowaniem do spania,
- nieregularnością snu itd.
Reklama
Natłok myśli – jak sobie radzić?
Jak zatrzymać natłok myśli i jak się uspokoić, by wieczorem łatwo zasnąć? Jeśli gonitwa ma podłoże chorobowe, niezbędna jest oczywiście konsultacja z psychiatrą i przyjmowanie odpowiednich leków. Leczenie w przypadku takich schorzeń, jak depresja jest długotrwałe, a ustąpienie objawów bywa zauważalne dopiero po kilku tygodniach od jej rozpoczęcia.
Efektów można oczekiwać szybciej, jeśli gonitwa myśli spowodowana jest przejściowym stresem lub nagromadzeniem wrażeń w ciągu dnia. Jak wówczas radzić sobie z objawami? Natłoku myśli można próbować się pozbyć, stosując rozmaite techniki relaksacyjne. U niektórych sprawdzi się ciepła kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych, u innych – słuchanie uspokajającej muzyki. Sposobem na natłok myśli może być też rozmowa z kimś bliskim.
Jeśli dolegliwość ma negatywny wpływ na zasypianie, bardzo ważne jest, by zadbać o prawidłową higienę snu. Składa się na nią kilka prostych praktyk sprzyjających wyciszeniu. Są to:
- wywietrzenie i zaciemnienie sypialni,
- zadbanie o komfort i wygodę,
- używanie przewiewnej bielizny i pościeli, wykonanej z naturalnych materiałów,
- zapewnienie sobie ciszy,
- unikanie przyjmowania potencjalnie stresogennych bodźców płynąychc z mediów – telewizji, serwisów internetowych.
Reklama
Preparaty na lepsze zasypianie
Jeśli sama higiena snu okaże się niewystarczająca, można sięgnąć po leki ułatwiające zasypianie. Niektóre z nich są dostępne bez recepty. Nie powodują otępienia, nie ograniczają aktywności dnia kolejnego i nie uzależniają.
Są to np. preparaty z melatoniną (hormonem odpowiedzialnym za zapadanie człowieka w sen) i substancjami redukującymi uczucie zmęczenia – np. magnezem, witaminami z grupy B. Składniki te łagodzą także uczucie zmęczenia i znużenia.
Łagodne wejście w sen pozbawione natłoku myśli, a także przespana noc są gwarantem kolejnego, udanego dnia. Zmniejszają także ryzyko pojawienia się skutków nieprzespanej nocy – zmęczenia, problemów z koncentracją.
Należy pamiętać, że środki takie przeznaczone są jedynie dla osób dorosłych i trzeba przyjmować je zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Działają doraźnie i nie nadają się do długotrwałego stosowania.