Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Naturalny tusz do rzęs - składniki i efekt. Jak zrobić?

Naturalny tusz do rzęs to połączenie kolorowego kosmetyku i odżywki. Taka naturalna maskara nie tylko przyciemni, pogrubi i wydłuży rzęsy, ale dodatkowo je odżywi i zregeneruje. Sprawdź, z jakich składników produkuje się naturalne tusze do rzęs oraz jak zrobić maskarę samodzielnie w domu.
Starsza kobieta maluje się naturalnym tuszem do rzęs
źródło:123RF
Spis treści

Naturalny tusz do rzęs 

W Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich, zapanowała moda na naturalne kosmetyki. Polacy stali się świadomymi konsumentami. W trosce o własne zdrowie oraz środowisko naturalne, coraz chętniej czytamy etykiety produktów spożywczych i sprawdzamy skład kosmetyków.

Rezygnujemy bowiem z produktów naszpikowanych substancjami chemicznymi na rzecz tych naturalnych, czyli wyprodukowanych z surowców pochodzenia roślinnego, mineralnego, ewentualnie zwierzęcego. Chcemy używać naturalnych mydeł, szamponów, past do zębów, kremów, a ostatnio także kolorowych kosmetyków. Zaczęło się od naturalnych, mineralnych podkładów do twarzy. Teraz przyszedł czas na naturalne tusze do rzęs

Reklama

Tusz do rzęs naturalny tylko z nazwy 

Modę na kosmetyki naturalne dostrzeli nie tylko ich niszowi wytwórcy, ale także duże koncerny kosmetyczne. W drogeriach możemy znaleźć coraz więcej naturalnych kolorowych kosmetyków. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce nie ma jasnych przepisów co do używania przez producentów kosmetyków określeń „naturalny”, „ekologiczny” czy „bio”. Oznacza to, że kupując w drogerii tusz do rzęs naturalny, możemy tak naprawdę kupić maskarę zawierającą substancje chemiczne.

Żeby się przed tym uchronić, warto sprawdzić, czy produkt otrzymał certyfikat od znanej, niezależnej organizacji kontrolującej skład kosmetyków - m.in. Ecocert czy NaTrue. Tego typu organizacje przyznają certyfikaty jedynie produktom, które zostały wyprodukowane w 90 proc. z naturalnych surowców roślinnych i mineralnych.

Mogą także zawierać surowce pochodzenia zwierzęcego, ale pozyskane bez szkody dla zwierząt. Organizacje prześwietlają także proces produkcji. Na certyfikat mogą liczyć wyroby pozyskiwane w procesie tłoczenia na zimno lub na drodze ekstrakcji.

Reklama

Składniki ekologicznego tuszu do rzęs 

Poza poszukiwaniem logo niezależnej organizacji certyfikującej, sprawdzajmy też skład. Czym się będzie różnił skład naturalnego tuszu do rzęs i tradycyjnej, drogeryjnej maskary. Typowy tusz do rzęs będzie mieszaniną pigmentów, wosków, olejów, silikonów, utwardzaczy oraz konserwantów.

W naturalnym tuszu do rzęs nie znajdziemy natomiast konserwantów, silikonów, syntetycznych barwników, substancji ropopochodnych (parafiny oraz olejów mineralnych) etc. 90 procent składników naturalnego, ekologicznego tuszu do rzęs muszą stanowić surowce pochodzenia roślinnego i mineralnego. Na liście składników powinny znaleźć się przede wszystkim naturalne woski i oleje – m.in. wosk pszczeli, wosk Carnauba, masło Shea, olej arganowy czy olej ze słodkich migdałów. 

Reklama

Jak zrobić naturalny tusz do rzęs? 

Naturalny tusz do rzęs możemy kupić w drogerii lub zrobić w domu. Decydując się samodzielne wyprodukowanie tuszu, będziemy mieć absolutną pewność co do tego, że został wyprodukowany z naturalnych składników. W internecie możemy znaleźć kilka przepisów na domowy tusz do rzęsJeden z najprostszych podaje autorka bloga zielonyzagonek.pl. 

Do wykonania naturalnego tuszu wedle jej przepisu będziemy potrzebować trzech składników: 

  • 2 tabletek węgla aktywowanego, 
  • 1 żółtka kurzego, najlepiej pochodzącego z ekologicznego chowu, 
  • 1 kropli lubionego olejku – możemy wykorzystać olej lawendowy, ze słodkich migdałów lub arganowy. 

Rozkruszone tabletki dodajemy do żółtka jaja i mieszamy. W trakcie mieszania dodajemy kroplę olejku. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji tusz za pomocą pipety lub strzykawki przelewamy do czystego pojemnika na tusz. Pojemnik możemy kupić w sklepie kosmetycznym lub wykorzystać stare opakowanie po tuszu. Ze względu na jajko tusz należy przechowywać w lodówce. Termin przydatności tuszu będzie taki sam jak jajka. 

Reklama

Opinie o naturalnym tuszu do rzęs 

Opinie na temat naturalnych tuszów do rzęs są podzielone. Wśród tych pozytywnych przeważają głosy, że naturalne tusze odżywiają rzęsy. Zawierają bowiem naturalne oleje, które wspomagają regenerację i porost rzęs. Ponadto są wolne od substancji chemicznych, które obciążają rzęsy. Zaletą naturalnego tuszu jest także łatwość w jego usuwaniu. Żeby się go pozbyć nie trzeba używać mleczka do demakijażu czy płynu dwufazowego. Bez problemu zmywa się wodą z mydłem. 

Można się także spotkać z negatywnymi opiniami o naturalnych tuszach. Zarzuca się im, że są zbyt wodniste przez co nie „trzymają się” rzęs. Kolejny zarzut to znacznie szybsze obsypywanie się tuszu naturalnego. Kobiety niezadowolone z naturalnej maskary podkreślają także, że efekt sztucznych rzęs jest niemożliwy do osiągnięcia, dlatego polecają ją jedynie zwolenniczkom naturalnego wyglądu. 

Czytaj również

Bibliografia

  • https://zielonyzagonek.pl/naturalny-tusz-do-rzes-uroda/
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/technologia-tuszy-do-rzes,10934
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Mężczyzna psika się perfumami
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
Kobieta z makijażem na okres Halloween
Makijaż na Halloween - trendy 2024. Łatwe i szybkie pomysły
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Różnokolorowe kosmyki włosów
Szampon koloryzujący do różnych kolorów włosów. Jak zmyć?
Kobiety o różnych kolorach włosów
Jak dobrać kolor włosów do karnacji, koloru oczu i twarzy?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!