Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Nawracające zapalenie zatok – jakie daje objawy i czym je leczyć?

Nawracające zapalenie zatok to dolegliwość, która może skutecznie wyłączyć z codziennego funkcjonowania. Uporczywe dolegliwości obejmują uczucie zatkanego nosa, ból głowy nasilający się przy pochylaniu, uczucie rozpierania w obrębie twarzy. Oprócz wdrożenia diagnostyki w przypadku powtarzających się infekcji, konieczne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Część preparatów można nabyć w aptece bez recepty.
Kobietę bolą zatoki
123RF
W skrócie
  • Stan zapalny zatok nawraca częściej u pacjentów z predyspozycjami anatomicznymi, np. ze skrzywieniem przegrody nosa.
  • Do typowych objawów zatkanych zatok często dołączają inne – ból głowy, utrata węchu.
  • Leczenie może obejmować antybiotykoterapię, sterydoterapię i stosowanie leków miejscowo obkurczających śluzówkę.
Spis treści

Czym jest nawracające zapalenie zatok i czym różni się od przewlekłego?

Pacjent, który w okresie jednego roku zmagał się z powtarzającymi epizodami ostrego stanu zapalnego błony śluzowej zatok, które trwały powyżej 10 dni każdy, boryka się z nawracającym zapaleniem zatok.

Prócz tego problemu zdrowotnego wymienić można także przewlekłe zapalenie zatok. Tym odróżnia się od nawracającego zapalenia zatok, że jego objawy trwają powyżej 12 tygodni, a leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatu. Podział zapalenia zatok opiera się więc m.in. na kryterium czasowym.

W podziale zaproponowanym przez Lunda z 1995 roku wymienione jest nawracające ostre zapalenie zatok – „ostre” do momentu, gdy kolejne pojawiające się po sobie zakażenia nadają się do leczenia i przemijają, nie pozostawiając zmian w budowie błony śluzowej.

W przypadku, gdy choroba często nawraca, a objawy pojawiają się częściej niż cztery razy w roku, dodatkowo leczenie przestaje być skuteczne, wówczas lekarz może zdiagnozować przewlekły stan zapalny.

Częste pojawiania się objawów choroby może dotyczyć różnych obszarów zatok. W tym kontekście wymienić można nawracające zapalenie zatok:

  • sitowych,
  • klinowych,
  • czołowych,
  • szczękowych,
  • przynosowych.

Taki podział uwzględnia pojawienie się zapalenia w konkretnym miejscu, w obszarze zatok.

Reklama

Przyczyny nawracającego zapalenia zatok

Zazwyczaj dolegliwość to powikłanie po nieleczonym lub leczonym w niewłaściwy sposób ostrym zapaleniu zatok. Za pojawienie się choroby zatok zwykle odpowiadają infekcje wirusowe, jednakże, gdy choroba nie zostanie powstrzymana w odpowiednim momencie, wówczas w układzie oddechowym zaczynają pojawiać się dodatkowe bakterie oraz grzyby, co przekłada się na rozwój wielu nieprzyjemnych schorzeń.

Niewykryta lub nieodpowiednio leczona alergia także sprzyja nawracaniu zapalenia zatok.

Inne przyczyny zapalenia zatok to:

  • skrzywiona przegroda nosa,
  • wpływ środowiska (np. zanieczyszczenie powietrza i/lub narażenie w miejscu pracy na czynniki drażniące),
  • nadużywanie kropli do nosa,
  • procesy zapalne w obrębie zatok wywołane przez choroby zębów,
  • niewłaściwe leczenie stomatologiczne.

Tzw. nawracające zatoki to problem, który niejednokrotnie ma związek z przebywaniem w suchym i klimatyzowanym pomieszczeniu.

Reklama

Jakie są objawy nawracającego zapalenia zatok?

Co powinno zwrócić uwagę przy podejrzeniu nawrotów zapalenia zatok? Ten problem zdrowotny wywołuje szereg utrudniających funkcjonowanie objawów. Są to:

  • pojawienie się wydzieliny z nosa, w tym ropy, która może ściekać po gardle (nawracające ropne zapalenie zatok) albo nawracającego kataru zatokowego;
  • zapalenie błony śluzowej nosa,
  • ból zatok,
  • ból twarzy,
  • anosmia, czyli utrata węchu,
  • brak smaku.

Objawy stanu zapalengo to również ból twarzy i uczucie pełnych zatok, ból głowy przypochylaniu, uczucie rozpierania. Choroba może przybrać bardziej zaawansowaną formę i trwać przy każdym epizodzie dłużej. Wówczas pojawia się nawracające przewlekłe zapalenie zatok. Objawom często towarzyszy również ogólne osłabienie, gorączka i rozbicie. Nierzadko nawracające stany zapalne można pomylić z klasycznym przeziębieniem, któremu zresztą też towarzyszyć mogą wskazane tu symptomy.

Reklama

Nawracające zapalenie zatok u dzieci. Jakie są jego rodzaje?

Klasycznymi dolegliwościami występującymi przy nawracającym zapaleniu zatok u dorosłych jest:

Jednakże, gdy choruje dziecko, nie zawsze dorosły może szybko zorientować się, co mu dolega. Wówczas warto zwracać uwagę na zachowanie malucha. Pociecha, która ma problemy z zatokami, zazwyczaj staje się markotna, płaczliwa.

Niepokojącym objawem powinien być również brak apetytu, a także zmiana barwy głosu u dziecka. Na zapalenie zatok mogą wskazywać problemy związane z upośledzeniem węchu, a więc trudnościami z wyczuwaniem zapachów. Dziecko może też skarżyć się na ogólne złe samopoczucie.

Zapalenie zatok szczękowych nierzadko mylone jest z bólem lub zapaleniem zęba. Z kolei zapalenie zatok przynosowych objawia się poprzez uporczywy katar, łzawienie czy uczucie zatkanego nosa. Zapalenie zatok czołowych zazwyczaj ma związek z rozpierającym bólem głowy oraz gorączką.

Ogólnym rodzajem problemów z zatokami u dziecka jest sitowe zapalenie zatok. To infekcja która zazwyczaj nie dotyczy osób dorosłych, jednak może zdarzyć się u dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych w wieku od 6 do 24 miesięcy. Najczęściej jej przyczyną jest przeniesienie infekcji wirusowej zatok szczękowych na sitowe, a w dalszej kolejności bakteryjne zakażenie wydzieliny przez pałeczki hemofilne typu B. Najczęstsze powikłania tej dolegliwości mają związek z:

  • zapaleniem tkanek miękkich,
  • obrzękiem powiek,
  • zakrzepowym zapaleniem zatoki jamistej mózgu,
  • ropniem podkostnym,
  • ropniem oczodołu.

Na uwagę zasługuje ropne zapalenie zatok u dzieci, wówczas pociecha zmaga się z cieknącym katarem i ropą spływającą po gardle.

Leczenie zatok u dziecka jest niezbędne, ponieważ stan zapalny zatok u dziecka może być przyczyną poszerzenia się spektrum objawów i wystąpieniach dodatkowych i infekcji na przykład zapalenia oskrzeli czy płuc.

Reklama

Leczenie nawracającego zapalenia zatok

Zanim lekarz wskaże sposoby leczenia zapalenia zatok, najpierw wykona badania diagnostyczne. Aby rozpoznać nawracające zapalenie zatok, jak również zidentyfikować jego przyczyny wykonuje się zazwyczaj rynoskopię (wziernikowanie), tomografię komputerową zatok przynosowych, a także badanie endoskopowe jam nosa. Aby badanie było w pełni wiarygodne, należy zrealizować je w okresie wyciszenia objawów.

Sposoby, które są wykorzystywane do zachowawczego leczenia nawracającego zapalenia zatok to:

  • antybiotykoterapia,
  • leki mukolityczne,
  • leki przeciwzapalne, w tym sterydy,
  • leki obkurczające błony śluzową.

Warto pamiętać o domowych sposobach na zapalenie zatok. Jedynym z nich jest płukanie, czyli irygacja.

Co w sytuacji, gdy zaproponowane leczenie zatok przynosowych nie przynosi rezultatu? Wówczas rozwiązaniem może okazać się leczenie chirurgiczne. Jego celem jest usunięcie zmienionej chorobowo błony śluzowej oraz przywrócenie właściwego drenażu zatok.

Ile trwa leczenie nawracającego zapalenia zatok?

Zapalenie zatok rzadko ustępuje samoistnie, dlatego w wielu przypadkach niezbędne okazuje się podawanie tabletek, kropli czy też syropu. Jednocześnie przy długo utrzymujących się objawach podjęcie leczenia jest konieczne, by uniknąć ewentualnych powikłań i przeniesienia się stanu zapalnego na kolejne obszary.

Czas leczenia trwa z reguły do 10 dni, jednak zakażenie wirusowe może trwać dłużej i ulegać stopniowemu łagodzeniu przez kolejne tygodnie. Zwykle nawracające ostre zapalenie zatok trwa do 10 tygodni, natomiast, gdy zapalenie zatok jest dłuższe niż 12 tygodni i wówczas można mówić o nawracającym przewlekłym zapaleniu zatok.

Proces leczenia zależy od zaawansowania stanu zapalnego oraz obszaru, w którym się rozwinął. Zapalenie zatok to uciążliwa choroba, którą trzeba doleczyć, by uniknąć powikłań związanych z nawracaniem tego problemu.

Czytaj również

Bibliografia

  • P. Wardas, J. Markowski, Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, vol 8, no 4, 159–168, 2014 Via Medica ISSN 1897–3590.
  • C. Hopkins i inni, Zapalenie zatok przynosowych. Wytyczne 2020, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/otolaryngologia/zalecenia/254529,zapalenie-zatok-przynosowych-i-polipy-nosa-wytyczne-europejskie-epos-2020-cz-1, [dostęp: 11.03.2024].
  • S. Krupa, D. Ozga, E Cielec, Assessment of the quality of life of patients after endoscopic sinus surgery
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
Kichanie - jakie są przyczyny podrażnionej błony śluzowej nosa? Sprawdź, czy powinny niepokoić
Kobieta kicha z powodu przeziębienia
Flegma w gardle - skąd się bierze i jak sobie z nią radzić? Leki i domowe sposoby
Mężczyzna ma flegmę w gardle
Podobne artykuły
Czerwone ucho
Co oznaczają czerwone uszy?
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!