Neutrofile - co to takiego?
Neutrofile we krwi inaczej granulocyty obojętnochłonne stanowią największą liczbę leukocytów (białych krwinek). Mają średnicę wielkości od 10 do 65 µm. Często składają się z segmentów w liczbie od 2 do 4, które połączone są przewężeniami, a w ich cytoplazmie występują liczne ziarnistości azurofilne, przeważnie lizosomy, zawierające wiele enzymów uczestniczących w rozkładzie sfagocytowanych cząstek – proteazy, lipazy, DNA-azy, RNA-azy, itp.
Pełnią nadrzędną rolę w odpowiedzi odpornościowej przeciwko bakteriom, ale ich działanie ma również wpływ na inne patogeny. Ich znaczenie wynika z szybkości reakcji na obce dla organizmu substancje.
Neutrofile wykazują znaczną zdolność do ruchu pełzakowatego i fagocytozy. Dzięki ruchom pełzakowatym mają zdolność przechodzenia przez naczynia włosowate i żyłki do tkanek, gromadząc się w miejscach zapalnych. Fagocytują tam bakterie i powodują powstanie ropy – mętnego płynu zawierającego leukocyty, bakterie i szczątki obumarłej tkanki.
Neutrofile wykazujące właściwości żerne, określane są jako mikrofagi. Aktywność bakteriobójcza granulocytów polega na wytwarzaniu białek kationowych, lizozymu i aktywnych rodników nadtlenkowych, które zabijają bakterie. Granulocyty ulegają aktywacji pod wpływem różnych cytokin, takich jak: interferony, Iα-1, Iα-4, Iα-8 czy TNF. Neutrofile ponadto posiadają zdolność wytwarzania cytokiny pobudzającej aktywność limfocytów B.
Wzrost liczby neutrofili we krwi obserwuje się w przebiegu ostrych chorobach zakaźnych, w pierwszym okresie każdego zapalenia oraz przy szybko rozwijających się nowotworach.
Żyją od 2 do 4 dni, a następnie ulegają rozkładowi i są fagocytowane przez komórki z tzw. układu siateczkowo-śródbłonkowego.
Reklama
NEUT morfologia (NEU) – neutrofile w badaniu krwi
Neutrofile (NEUT) oznaczane są w morfologii NEU. Wykonanie badania poziomu neutrofili we krwi wymaga pobrania próbki krwi od pacjenta (u dorosłych przeważnie z żyły łokciowej, u niemowlaków z palca).
Następnie z próbki krwi wykonuje się rozmaz. Badaniu należy poddać się na czczo, najlepiej rano.
Reklama
Norma neutrofili
Poziom neutrofili we krwi obliczany jest w oparciu o całkowitą ilość białych krwinek, oznacza się je łącznie z badaniem innych frakcji granulocytów. Norma dla neutrofilów mieści się w przedziale 1800–8000/µl. W oznaczeniach procentowych norma dla granulocytów obojętnochłonnych stanowi około 60-70% wszystkich białych krwinek. Jeśli badania krwi wykazują neutrofile poniżej normy, bądź podwyższone neutrofile, należy skonsultować się z lekarzem, który dokładnie przeanalizuje wyniki i przeprowadzi dalszą diagnostykę. Z pewnością nie należy lekceważyć odchyleń wartości NEUT od normy, bowiem mogą one wskazywać na szereg poważnych chorób, w tym zmian nowotworowych.
Reklama
Neutrofile poniżej normy
Neutrofile poniżej normy (poniżej 1500/µl) prowadzą do stanu zwanego neutropenią. Niski poziom granulocytów obojętnochłonnych może wskazywać na:
- białaczkę;
- choroby autoimmunologiczne, np. RZS;
- niedoczynność tarczycy;
- niedokrwistość złośliwą lub aplastyczną;
- zakaźną chorobę wątroby, czy inne choroby wątroby;
- infekcję bakteryjną lub wirusową;
- akromegalię;
- niedobór witaminy B12 i folianów;
- hipersplenizm;
- choroba Kostmanna.
Obniżone neutrofile występują również u pacjentów po chemio- i radioterapii. Powodem niskiego poziomu neutrofilów może być także przyjmowanie niektórych leków oraz zatrucie metalami ciężkimi.
Reklama
Neutrofile powyżej normy
Neutrofile powyżej normy oznaczaj neutrofilię (powyżej 8000 komórek/µl). Podwyższony poziom granulocytów obojętnochłonnych może towarzyszyć:
- białaczce szpikowej;
- dnie moczanowej;
- infekcjom bakteryjnych;
- reumatoidalnemu zapaleniu stawów;
- mocznicy;
- niedokrwistości hemolitycznej;
- martwicy tkanek;
- nadczynności kory nadnerczy;
- zespołowi Cushinga
- chorobom szpiku kostnego.
Podwyższony poziom neutrofilów wiąże się również z długotrwałym przyjmowaniem niektórych leków (np. kortykosteroidów), w okresie wzmożonego stresu, czy w stanie pourazowym. Podwyższone granulocyty obojętnochłonne pojawiają się także u kobiet w ciąży. Ponadto nadmiar neutrofilów można zaobserwować przy zatruciu substancjami chemicznymi, metalami ciężkimi oraz u osób palących tytoń.
Reklama
Neutrofile w ciąży
Wartości neutrofilów u kobiet w ciąży, podobnie jak innych parametrów widocznych w wynikach morfologii krwi, mogą wykazywać odchylenia od ogólnie przyjętych norm, co nie musi od razu oznaczać choroby. Wynika to przede wszystkim ze zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Jednak jakakolwiek anomalia pojawiająca się w wynikach badań nie powinna być lekceważona i niezwłocznie skonsultowana z lekarzem.
Podwyższone neutrofile w ciąży mogą się zatem wiązać z fizjologicznym wzrostem ich stężenia u ciężarnych (szczególnie w trzecim trymestrze ciąży), ale również przyczyna takiego stanu rzeczy może tkwić w infekcjach wirusowych, bakteryjnych, czy grzybiczych, w długotrwałych stanach stresowych, w przemęczeniu bądź stosowani niektórych leków. Neutrofilia w ciąży diagnozowana jest przy wynikach powyżej 8 x 10⁹/ l. W takim przypadku podwyższone neutrofile mogą oznaczać:
- ostrą niewydolność nerek;
- dnę moczanową;
- urazy;
- nadczynność kory nadnerczy,
- stan przedrzucawkowy,
- procesy nowotworowe.
Zbyt niski poziom neutrofilów w ciąży może z kolei oznaczać:
- niedobory kwasu foliowego lub witaminy B12,
- przebycie ostrej infekcji;
- niedokrwistość aplastyczną;
- RZS;
- nadczynność tarczycy;
- niektóre choroby wątroby;
- białaczkę.
Reklama
Neutrofile u dziecka
Normy neutrofilów u dzieci mogą być inne niż u dorosłych, a ich interpretacja jest uzależniona między innymi od wieku pacjenta. Oznaczanie poziomu neutrofilów u dziecka wykonywane jest na podstawie badań krwi, a szczegółowej analizy dokonuje się w oparciu o pełen obraz morfologii krwi, często uzupełniony o rozmaz krwi. Zatem sama wartość NEUT/NEU w wynikach morfologii nie jest do końca miarodajna, a o faktycznym, podwyższonym bądź obniżonym poziomie neutrofilów u dziecka, decyduje szersza analiza specjalisty.
Neutrofile poniżej normy u dziecka najczęściej oznaczają przebyte infekcje wirusowe. W poważniejszych przypadkach spadek granulocytów obojętnochłonnych u dzieci może świadczyć o nadczynności tarczycy, białaczce, zakażeniu bakteryjnym, czy chorobie autoimmunologicznej. Obniżenie neutrofilów mogą spowodować wspomniane wcześniej: zatrucie metalami ciężkimi, czy długotrwałe stosowanie niektórych leków.
Podwyższone neutrofile u dziecka mogą zwiastować nadchodzący stan zapalny, bądź być wynikiem stresu czy wzmożonego wysiłku fizycznego. Wzrost NEUT może mieć związek również z chorobami autoimmunologicznymi, krwotokiem, zespołem Cushinga, czy niedokrwistością hemolityczną. Podwyższony poziom granulocytów obojętnochłonnych występuje również po napadach padaczkowych oraz w przypadku zatrucia chemikaliami bądź lekami.