Potas to jeden z najważniejszych elektrolitów odpowiedzialnych za prawidłowe reakcje całego ciała. Pierwiastek ten odpowiada za przekazywanie impulsów między komórkami, co oznacza, że reguluje pracę wszystkich mięśni, w tym także mięśnia sercowego; jest niezbędny w procesie wzrostu masy mięśniowej.
Spełnia ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi oraz gospodarki wodnej. Jego obecność wpływa korzystnie na układ nerwowy i pracę mózgu. Prawidłowe stężenie potasu we krwi wynosi 3,5 - 5,.5 mmol/l. Bardzo duże niedobory potasu są określane jako hipokaliemia.
Pragniemy zaznaczyć, że niedobór pierwiastków w organizmie czyli marko- i mikroelementów, powoduje zaburzenie pracy wszystkich organów i poważne problemy zdrowotne. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie poszerzonej morfologii w celu monitorowania stanu zdrowia.
Jest to szczególnie istotne obecnie, w czasach, gdy każdy żyje w pośpiechu i stresie. Warto pamiętać o tym, że niedobór jednego pierwiastka wiąże się z niedoborami innego - każdy jest zależny w mniejszym lub większym stopniu od innych marko- i mikroelementów.
Objawy i skutki niedobóru potasu
Niedobór potasu jest związany z niedoborem magnezu. W momencie, gdy w organizmie zaczyna brakować potasu, zmniejsza się automatycznie stężenie magnezu we krwi - nie jest on tak dobrze wchłaniany.
Magnez powinien być przyjmowany w dawkach 300-400 mg na dobę, wraz z pożywieniem. Pierwiastek ten, podobnie jak potas, utrzymuje komórki w dobrej kondycji. Ma korzystny wpływ na układ nerwowy, reguluje pracę tarczycy, wspomaga pracę układu odpornościowego oraz mózgu, a razem z wapniem i witaminą D buduje masę kostną.
Jego występowanie jest ściśle powiązane nie tylko ze wspomnianym wcześniej wapniem, ale także z potasem. Spadek ilości magnezu we krwi to hipomagnezemia (poziom poniżej 0,7 mmol/).
Niedobór potasu i magnezu przekłada się na pogorszenie kondycji całego organizmu. Wszystkie narządy “odczuwają” brak elektrolitów.
Objawy niedobóru potasu i magnezu:
- drżenie mięśni,
- częste i silne skurcze mięśni,
- opuchnięcia kończyn,
- zaburzenia pracy serca (kołatanie),
- podwyższone ciśnienie krwi,
- zawroty głowy (niedobór potasu zawroty głowy),
- zagęszczenie moczu,
- senność,
- apatia,
- ogólne osłabienie,
- spadek nastroju,
- rozdrażnienie,
- wypadanie włosów,
- łamliwość paznokci,
- drętwienie lub mrowienie dłoni, stóp,
- częste, silne migreny,
- bolesne miesiączki.
Objawy skórne niedoboru potasu :
- trądzik,
- wysypka,
- sucha, szorstka skóra,
- znaczne pogorszenie wyglądu cery.
Niedobór potasu objawy - raz jeszcze podkreślamy: jeśli zauważysz u siebie objawy niedoboru potasu, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Nieleczona hipokaliemia (czyli znacznie obniżona zawartość potasu we krwi), prowadzi do poważnych konsekwencji, między innymi takich jak:
- upośledzenie funkcji jelit i nerek,
- arytmia,
- rabdomioliza, czyli rozpad tkanki mięśniowej,
- poważne zaburzenia układu nerwowego.
Reklama
Przyczyny niedobóru potasu
Niedobór potasu w organizmie może być wynikiem przebytej choroby natury gastrycznej, nieodpowiedniego trybu życia lub okresu wzmożonego wysiłku fizycznego oraz stresu. Trudno jest wskazać co powoduje niedobór potasu, ponieważ czynników może być naprawdę wiele.
Całkowicie niemożliwe jest to bez wykonania szczegółowych badań oraz wywiadu z pacjentem. Po zaobserwowaniu u siebie objawów niedoboru potasu, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednią diagnostykę.
W ten sposób niedobór potasu we krwi zostanie wykryty, a dzięki rozmowie i odpowiednim badaniom znaleziona zostanie jego przyczyna. Celem leczenia będzie uzupełnienie braków i przywrócenie organizmowi równowagi.
Na niedobór potasu najczęściej ma wpływ:
- stosowanie środków moczopędnych,
- przyjmowanie leków przeczyszczających,
- biegunka/ wymioty (np. w wyniku grypy jelitowej lub zatrucia pokarmowego).
Reklama
Niedobór potasu w ciąży
Potas to ważny pierwiastek, którego stężenie trzeba uważnie obserwować szczególnie w czasie ciąży. Aby organizm kobiet prawidłowo funkcjonował, potrzebuje w tym okresie optymalnych ilości potasu.
Niedobór potasu w ciąży zazwyczaj jest spowodowany wymiotami występującymi u części kobiet w pierwszych miesiącach rozwoju płodu. Na szczęście zazwyczaj są to niewielkie niedobory, które można szybko uzupełnić odpowiednią dietą lub suplementacją. Produkty bogate w potas, które można bezpiecznie spożywać w czasie ciąży, to m. in.: ziemniaki, fasolka, suszone pomidory, suszone owoce (figi, morele, brzoskwinie) i banany, itd.
Typowe objawy zbyt niskiego stężenia potasu u ciężarnej kobiety to skurcze mięśni, drętwienie i mrowienie kończyn, słabość, zmęczenie i zawroty głowy, depresja, nieprawidłowy rytm serca, niskie ciśnienie krwi, suchość skóry, zaparcia oraz obrzęk całego ciała.
Duży niedobór potasu w ciąży może nieść ze sobą poważne i przykre konsekwencje dla płodu. Nadciśnienie związane z niedoborem potasu, które nie zostanie uregulowane, może powodować zaburzenia rozwoju płodu, jego niedotlenienie lub nawet przedwczesny poród. Zaawansowana hipokaliemia może prowadzić do śmierci płodu w łonie matki.
Reklama
Leczenie niedobóru potasu
Leczenie niedoborów potasu polega przede wszystkim na jego suplementacji w celu uzupełnienia braków. W przypadku zaawansowanej hipokaliemii jest to proces trudny i długotrwały. Zazwyczaj jednak niedobory potasu nie osiągają aż tak ekstremalnych poziomów i wystarczy zmiana diety oraz przyjmowanie odpowiednich leków.
Warto pamiętać o skonsultowaniu z lekarzem suplementu, który będzie zawierał dodatkowo magnez oraz inne pierwiastki ułatwiające wchłanianie potasu. Warto sięgać również po napoje bogate w elektrolity oraz zwiększyć spożycie produktów bogatych w potas, takich jak np.: soja i mąka sojowa pełnotłusta, kakao (proszek), banany i morele suszone, nasiona fasoli, otręby pszenne, pistacje, koncentraty pomidorowe, zarodki pszenne, figi suszone, groch, soczewica, rodzynki, daktyle, jabłka, śliwki suszone, pestki dyni, liście pietruszki, orzechy laskowe, czekolada, awokado, itd.