Wydawałoby się, że niedrożność jelit można usunąć w łatwy sposób podając środki przeczyszczające. Nic bardziej mylnego, dolegliwość ta może mieć różne przyczyny, dlatego przed konsultacją z lekarzem nie można na własna rękę stosować ani tabletek i herbatek przeczyszczających, leków przeciwbólowych i okładów rozgrzewających na brzuch.
Niedrożności jelit nie można lekceważyć, bo przedłużający się stan stopniowo uszkadza ściany jelita i prowadzi do zatrucia organizmu, ostatecznie może spowodować martwicę ściany jelita i jej przedziurawienia. W skrajnych wypadkach w kilka godzin może nawet dojść do posocznicy i śmierci pacjenta. Dlatego każdy, kto podejrzewa u siebie niedrożność przewodu pokarmowego powinien jak najszybciej poszukać pomocy lekarskiej, najlepiej na szpitalnym oddziale ratunkowym lub pogotowiu.
Niedrożność jelit objawy
Niedrożność objawia się nagle narastającymi bólami brzucha, zaparciami, kolką, zatrzymaniem gazów, wzdęciami brzucha, nudnościami i wymiotami. Najczęściej niedrożności towarzyszy spadek stężeń sodu, potasu, wapnia i magnezu we krwi. Pacjent nie ma apetytu, jest apatyczny, gdy pojawia się u niego gorączka, to sygnał, że bakterie ze światła jelita dostały się do krwioobiegu.
Gdy dochodzi do niedrożności jelita cienkiego (to tzw. niedrożność wysoka) pacjent ma nagły napad coraz silniejszej kolki w środkowej części brzucha. Przy dużej niedrożności pacjent przez 24 godziny wymiotuje treścią pokarmową, potem żółcią, która przybiera barwę i zapach kału. Bardzo często wymiotom towarzyszy czkawka.
Niedrożność jelita grubego (to tzw. niedrożność niska) początkowo objawia złym samopoczuciem, wzdęciami i rozproszonymi bólami brzucha, zaparciami i zatrzymaniem gazów.
Reklama
Niedrożność jelit przyczyny
Przyczyny niedrożności jelit można podzielić na mechaniczne i neuromięśniowe. Najczęściej u pacjentów występuje niedrożność mechaniczna, pod wpływem jakiejś przeszkody we wnętrzu jelita gromadzi się stopniowo coraz większa ilość płynnej treści jelitowej i gazów, które nie mogą przechodzić dalej w kierunku odbytu. Zaburzenia w pracy jelita mogą wystąpić u pacjentów z uszkodzeniami otrzewnej, przy zrostach powstałych przy operacjach, stanach zapalnych. Najczęściej do niedrożności jelit dochodzi:
- po operacjach jamy brzusznej
- przy chorobach w obrębie klatki piersiowej
- przy zawale serca
- przy zatruciach metalami ciężkimi
- przy porażeniu jelita
- przy zadzierzgnięciu jelita
- przy skręcie pętli jelita
- przy zamknięciem jelita grubego spowodowanego nowotworem
Gdy zahamowana zostaje prawidłowa czynność całych jelit mamy do czynienia z tzw. niedrożnością porażenną jelit. Wpływ na nią mają niektóre choroby, takie, jak: mocznica i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Przyczyny neuromieśniowej niedrożności jelit to zapalenie okrężnicy i uszkodzenie układu nerwowego jelit. Zdarza się, że wpływ na niedrożność mają także czynniki o podłożu psychicznym pacjenta.
Reklama
Niedrożność jelit u dzieci
Niedrożność może wystąpić także u dzieci, zazwyczaj między 6. a 24. miesiącem życia. Przyczyną choroby jest wgłobienie jelit – wrodzone anomalie w budowie przewodu pokarmowego (część jelita cienkiego wsuwa się pod inną część jelita). Dziecko ma silne kolkowe bóle brzucha, często dochodzą do tego wymioty, kłopoty z oddawaniem stolca, dziecko jest osłabione, apatyczne. Rozpoznanie schorzenia jest możliwe podczas badania USG i innych badań obrazowych.
Reklama
Niedrożność jelit leczenie
Bardzo często nagła niedrożność jelit wymaga interwencji chirurgicznej, podczas której lekarz usuwa mechaniczną przeszkodę, a także opróżnia jelita z zalegającej treści. Jeśli przyczyną niedrożności jest guz na jelicie konieczne jest wycięcie tej części okrężnicy.
W przypadku niedrożnościu niektórych pacjentów można podjąć próbę zachowawczego leczenia (doodbytniczy wlew z zawiesiny barytowej, doodbytnicze podanie powietrza, doodbytniczy wlew z soli fizjologicznej). Jeśli jednak niedrożność jest stwierdzona późno i istnieje ryzyko wystąpienia perforacji przewodu pokarmowego lub zapalenia otrzewnej, konieczna jest operacja.
Czytaj też: