Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Jak szybko zregenerować się po nieprzespanej nocy?

Pojedyncze nieprzespane noce nie są objawem bezsenności. Jednak nawet jedna zarwana noc może znacząco obniżać koncentrację, być przyczyną senności i znużenia w ciągu dnia. Osoby, których zawód wymaga skupienia i uwagi poszukują szybkiego sposobu na regenerację. Podczas pracy po nieprzespanej nocy warto robić krótkie przerwy i wykorzystać je na ćwiczenia ruchowe usprawniające dotlenienie mózgu. Pomogą też sprawdzone sposoby w postaci kawy i innych napojów zawierających kofeinę.
Mężćzyzna po nieprzespanej nocy
123RF
W skrócie
  • Jedna nieprzespana noc z reguły nie powoduje poważnych skutków zdrowotnych. Negatywnie wpływa jednak na koncentrację, w związku z czym utrudnia normalne funkcjonowanie.
  • Sposobów na regenerację organizmu po zarwanej nocy jest wiele. O tym, który się sprawdzi, decydują indywidualne predyspozycje organizmu oraz rodzaj aktywności podejmowanej w ciągu dnia.
  • Jeśli brak snu wynika ze sporadycznych trudności z zasypianiem, można sięgnąć po doraźne środki o łagodnym działaniu nasennym. Są to np. preparaty z melatoniną lub tryptofanem, regulującym cykl dobowy.
Spis treści

Dlaczego nie przesypiamy nocy?

Nieprzespane noce powszechnie kojarzą się z młodymi rodzicami, stale wybudzanymi przez noworodka lub niemowlę. Problem ma jednak znacznie szerszy zasięg i dotyczy bardzo wielu osób w różnym wieku. Zarwana noc może być wynikiem zbyt wielu obowiązków lub trybu pracy. Niektórzy pracują w trybie zmianowym i z tego względu nocą muszą pozostawać w gotowości. Są osoby, które nakładają na siebie zbyt wiele obowiązków i aktywność decydują się przedłużać do godzin nocnych.

Zarwana noc zdarza się też ludziom młodym, np. studentom godzinami przygotowującym się do egzaminów. Nie zawsze jednak wynika z obowiązków – może być skutkiem wielogodzinnej zabawy, wyjazdów, oddawaniu się pasji.

Niekiedy nieprzespana noc nie wiąże się z żadnymi aktywnościami, ale wynika z utrudnionego zasypiania. Wielu osobom zdarza się kłaść spać, ale z różnych powodów nie móc zapaść w sen. Dlaczego? Przyczyn takiej sporadycznej bezsenności jest wiele – stres i nagromadzenie emocji w ciągu dnia, natłok myśli, dolegliwości bólowe, niektóre choroby przewlekłe, nieodpowiednia higiena snu itd.

Jakie są skutki nieprzespania nocy?

Najbardziej odczuwalnym skutkiem nieprzespanej nocy jest uczucie zmęczenia i rozkojarzenia następnego dnia. Jego objawy to głównie:

  • senność,
  • ból głowy,
  • pieczenie oczu,
  • problemy z koncentracją i trudności z podejmowaniem decyzji
  • tzw. rozbicie, znużenie, zniechęcenie,
  • pogorszenie nastroju i ogólnego samopoczucia.

Czy oprócz wymienionych objawów jedna nieprzespana noc może powodować inne zdrowotne konsekwencje? Zwykle, gdy zarwana noc zdarza się rzeczywiście sporadycznie, nie powoduje ona groźniejszych skutków, należy jednak pamiętać, że brak snu (nawet raz na jakiś czas) wpływa negatywnie na system nerwowy i ogranicza możliwości reagowania na bodźce. Człowiek niewyspany nie powinien z związku z tym prowadzić samochodu lub obsługiwać innych maszyn, a także wykonywać czynności wymagających dużego skupienia uwagi.

Niewyspanie skutkuje u niektórych osób wzmożoną produkcją hormonów stresu (np. kortyzolu), a co za tym idzie – prowadzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Sytuacja taka może być groźna dla pacjentów z nadciśnieniem. Nieprzespane noce stanowią też zagrożenie dla cukrzyków. Odpowiednia ilość snu reguluje gospodarkę glikemiczną organizmu, dlatego jego niedobór może prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi.

Należy także pamiętać, że kilka nieprzespanych nocy z rzędu może być początkiem bezsenności, która towarzyszy wielu poważnym chorobom psychicznym i somatycznym. Problemu nie wolno zatem lekceważyć.

                          suplement diety
TriSen Night Complex
TriSen Night Complex to suplement diety opracowany z myślą o osobach pragnących polepszyć swój sen. Zawiera melatoninę ułatwiającą zasypianie oraz witamin z grypy B i magnez, które przyczyniają się do złagodzenia uczucia zmęczenia. Dla Twojej wygody składniki zamknęliśmy w postaci wygodnej saszetki do spożycia 30min przed snem.

TriSen Night Complex – potrójna moc!
  • 1 mg melatoniny w każdej saszetce.
  • Magnez + witaminy z grupy B (B3, B5, B6, B12).
  • Dodatek tryptofanu.
REKLAMA

Czy jest możliwa szybka regeneracja po nieprzespanej nocy?

Jak się rozbudzić po nieprzespanej nocy, by móc w miarę normalnie funkcjonować w ciągu dnia? Organizm można pobudzić na wiele sposobów.

  • Chłodna kąpiel. Nie musi to być (a wręcz nie powinien) lodowaty prysznic. Delikatnie chłodna woda pobudza krążenie i orzeźwia, w przeciwieństwie do wody gorącej, która dodatkowo wzmaga uczucie senności.
  • Lekkostrawne śniadanie. Ciężki posiłek dodatkowo obciąży zmęczony organizm. Należy z ostrożnością podejść do dużej podaży cukrów prostych. Po ich spożyciu organizm wydziela dużo insuliny, aby obniżyć poziom glukozy we krwi. W rezultacie poziom cukru we krwi może gwałtownie spaść, co może prowadzić do uczucia zmęczenia i senność.
  • Krótka drzemka w ciągu dnia. Drzemka taka najlepiej, gdy trwa 15–20 minut. Dłuższa powoduje, że człowiek osiąga fazę snu głębokiego, z którego później trudno mu się wybudzić. Kilkunastominutowa drzemka natomiast pobudza nawet na kilka kolejnych godzin i jest dobrą odpowiedzią na pytanie, jak zregenerować się bez snu w nocy.
  • Delikatny trening. Aktywność ruchowa także pobudza organizm, a co najważniejsze – wspomaga dotlenienie mózgu i wspiera funkcjonowanie całego układu nerwowego.
  • Odespanie w kolejną noc. Ile spać po nieprzespanej nocy? By zredukować niedobór snu, można spać nieco dłużej niż zwykle, nie więcej jednak niż 2–3 godziny dłużej. Zbyt długie odsypianie rozregulowuje biologiczny zegar organizmu i źle wpływa na ogólne samopoczucie.

Odpowiedź na pytanie, co zrobić po nieprzespanej nocy, zależy od wielu czynników – indywidualnych predyspozycji organizmu, jego zdolności do regeneracji, a także aktywności podejmowanych następnego dnia.

Reklama

Pójście do pracy po nieprzespanej nocy – jak to zrobić?

„Nie spałem całą noc, a muszę iść do pracy” – przed takim problemem staje wielu dorosłych ludzi, przynajmniej raz na jakiś czas. O tym, jak przetrwać dzień po nieprzespanej nocy i przeżyć okrągłą dobę bez snu, decyduje wiele kwestii indywidualnych. Jedną z nich jest rodzaj wykonywanej pracy. Osoby pracujące fizycznie lub wykonujące czynności niewymagające pełnego skupienia mają ułatwione zadanie. Niekiedy wystarczy chłodny prysznic i filiżanka kawy, by stanąć na nogi i funkcjonować wystarczająco sprawnie.

Ci jednak, którzy przez kilka godzin muszą robić coś w pełnym skupieniu, po nocy bez snu mogą napotkać trudności. Koncentrację wynikającą z niedoboru wypoczynku można poprawić właściwym nawodnieniem organizmu, a także lekkostrawnym śniadaniem bogatym w nienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy omega-3 pozytywnie wpływają na pracę mózgu, pamięć i skupienie. Podobne działanie wykazuje magnez oraz witaminy z grupy B, dlatego dobrze, kiedy one też znajdą się w porannym posiłku.

Podczas pracy po nieprzespanej nocy warto robić krótkie przerwy i wykorzystać je na ćwiczenia ruchowe usprawniające dotlenienie mózgu, a także – jeśli to możliwe – uciąć sobie kilkunastominutową drzemkę, pozwalającą organizmowi na szybką i skuteczną regenerację.

Reklama

Co zrobić, żeby nie zarwać nocy?

Aby odpowiednio się wysypiać, warto przede wszystkim zadbać o regularność snu. Sprzyja temu tryb życia, w którym godziny aktywności i godziny spoczynku są stałe i rzadko zaburzane.

Jeżeli problemy ze snem pojawiają się często i wpływają negatywnie na jakość życia, ma charakter przewlekły, należy podjąć odpowiednie leczenie, jeśli jednak występuje sporadycznie, można wspomóc organizm środkami o działaniu wyciszającym i ułatwiającym zasypianie.

Wiele z takich preparatów dostępnych jest bez recepty. Są to tabletki na sen ziołowe, środki z melatoniną czy tryptofanem, regulującym cykl dobowy. Nie powodują one uczucia otępienia i senności w ciągu dnia, ale działając doraźnie, pomagają wyciszyć organizm i zapaść w sen.

Zasypianie można także ułatwiać sobie domowymi metodami, dbając o tzw. higienę snu. Są to proste praktyki wspomagające uspokojenie, rozładowanie napięcia i zdrowy wypoczynek:

  • wywietrzenie, zaciemnienie i wyciszenie sypialni,
  • zadbanie o wygodne miejsce do spania,
  • relaksująca kąpiel przed położeniem się spać,
  • korzystanie z bielizny i pościeli uszytej z przewiewnych, naturalnych materiałów.

Czytaj również

Bibliografia

  • S. Awgul, A. Uździcki, P. Żelazny, A. Pawlik, Farmakologiczne leczenie bezsenności – obecnie dostępne terapie oraz nowe kierunki badań, w: Farmacja Współczesna, 2018; 11
  • P. Szewczyk, A. M. Dziuba, E. Poniewierka, Melatonina – metabolizm i rola hormonu szyszynki, w: Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 2018;8(2):135–139
  • B. Bilska, B. Doktór, E. Pyza, Rytmy biologiczne i mechanizm zegara okołodobowego z mózgu – Nagroda Nobla 2017, w: Wszechświat, t. 119, nr 1–3/2018
  • A. Wichniak, Bezsenność, źródło: Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70349,bezsennosc [04.06.2024]
  • W. Szelenberger, Neurobiologia snu, w: Pneumonologia i Alergologia Polska, 2007, tom 75, supl. 1, strony 3-8
  • A. Wichniak, Higiena snu. Jak zadbać o zdrowy sen?, Poradnia Zaburzeń Snu, Ośrodek
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Hipnoza na sen - jak działa i czy pomaga w walce z bezsennością?
Hipnotyzowanie osoby z problemem bezsenności
Drzemka to idealny sposób na regenerację. Ile powinna trwać?
Kobieta w opasce do snu trzymająca kubek
Co zrobić, jak nie można zasnąć? Sprawdź skuteczne sposoby na szybkie zasypianie
Kobieta w opasce do snu trzymająca poduszkę
Podobne artykuły
Kobieta śpi na chmurze
Sen głęboki – czym jest i ile trwa. Co zrobić, żeby go wydłużyć?
Mężczyzna obudził się w nocy
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
Nocne poty - przyczyny pocenia się w nocy. Kiedy powinno niepokoić?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy
Kobieta w łóżku po nocnych potach przed okresem
Nocne poty przed okresem - co oznacza nadmierna potliwość przed miesiączką?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!