Nietrzymanie moczu a ludzka psychika
Nietrzymanie moczu, czyli zaburzenie bezwiednego popuszczanie moczu, może mieć różne stopnia nasilenia. Wyróżniamy: lekkie, średnie i ciężkie nietrzymanie moczu, gdzie w ostatnim przypadku osoba cierpiąca na popuszczanie moczu ma ten problem, np. w czasie leżenia, siedzenia lub spania. Brak kontroli trzymania moczu znacząco wpływa na sam komfort psychiczny takiej osoby, która z każdym dniem czuje się coraz bardziej bezradna.
Wskutek zaburzenia codziennego funkcjonowania, pacjent może cierpieć na problemy o podłożu psychicznym:
Badania lekarzy pokazują, że około 20 proc. pacjentów z nietrzymaniem moczu ma problemy związanych z zaburzeniami psychicznymi. Problem głównie dotyka kobiety w średnim wieku.
Reklama
Popuszczanie moczu a depresja - objawy
Badania pacjentów z nietrzymaniem moczu wskazują, że aż 80 proc. osób z ciężką formą inkontynencji ma objawy depresji. W przypadku lekkiej formy nietrzymania moczu w 40 proc. takie objawy wykazuje 40 proc. pacjentów. Inne badania dowodzą, iż na depresję związaną z nietrzymaniem moczu cierpią głównie młode kobiety. Starsze kobiety, które ukończyły 65. rok życia zwykle łatwiej dostosowują się do nowych okoliczności.
Spośród innych objawów depresyjnych w inkontynencji są:
- spadek samooceny,
- izolacja społeczna,
- poczucie osamotnienia,
- brak apetytu i trudności ze snem,
- niechęć do kontaktów towarzyskich,
- spadek aktywności seksualnej,
- słaba motywacja do pracy i aktywności zawodowej, często prowadząca do rezygnacji z pracy.
Reklama
Jak leczyć depresję przy nietrzymaniu moczu?
Rozpoczęcie leczenia objawów depresyjnych musi być uświadomioną decyzją pacjenta. Warto powiedzieć najbliższym osobom o swoich problemach i stanie psychicznym. Bardzo ważne jest, aby najbliższe grono: rodzina czy przyjaciele, postarali się zrozumieć chorego i wspierali go w walce z dolegliwościami.
Kolejnym krokiem jest kontakt z psychologiem lub psychiatrą. Specjalista po wywiadzie z pacjentem, będzie mógł zaproponować odpowiednią ścieżkę i środki leczenia. Dodatkowo trzeba przystąpić do leczenia samego schorzenia nietrzymania moczu. W tym przypadku pomocny będzie lekarz urolog, ginekolog czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Równie ważna jest sama profilaktyka higieniczna. Pacjent z nietrzymaniem moczu, powinien mieć ze sobą drugi komplet bielizny, ubrania, wkładki urologiczne czy pieluchomajtki.