Nietypowe objawy menopauzy
Nietypowe objawy menopauzy to temat interesujący wiele kobiet, które skończyły 45 lat. Niektóre panie w oczekiwaniu na pojawienie się pierwszych symptomów menopauzy, obserwują swoje ciało i każdą dolegliwość, której wcześniej nie odczuwały, postrzegają jako objaw zbliżającego się klimakterium.
W okresie przekwitania zachodzi bowiem wiele zmian hormonalnych w ciele kobiety. Wraz z tymi zmianami pojawiają się różne objawy, zarówno neurowegetatywne, jak i psychoemocjonalne. Mnogość symptomów sprawia, że niemal każdy odczuwany przez kobietę objaw może być postrzegany jako przejaw przekwitania.
Jak rozpoznać, że kobieta wchodzi w tzw. okres okołomenopauzalny i czy można łagodzić jej objawy? Czy istnieje, np. dieta w menopauzie?
Reklama
Objawy klimakterium
Zaburzenia miesiączkowania, uderzenia gorąca, zimne poty oraz drażliwość – to klasyczne objawy klimakterium. Pojawienie się wymienionych symptomów większość kobiet od razu skojarzy z menopauzą.
Do typowych objawów przekwitania zaliczyć można także:
- zawroty i bóle głowy
- duszność
- omdlenia
- zaburzenia rytmu serca
- zmęczenie
- bezsenność
- nerwowość
- trudność w radzeniu sobie ze stresem
- płaczliwość
- obniżony nastrój
- problemy z koncentracją i pamięcią
- depresja
- spadek libido
- bóle mięśniowo-stawowe.
Reklama
Nietypowe objawy zbliżającej się menopauzy
O ile większość kobiet przechodzących menopauzę zgłasza lekarzowi pojawienie się wyżej wymienionych objawów, to warto wiedzieć, że nie zawsze klimakterium przebiega tak samo. Niektóre panie zamiast objawów klasycznych mogą odczuwać dolegliwości, których nie powiązałyby z wygasaniem czynności jajników.
Do nietypowych objawów menopauzy można zaliczyć parestezje, czyli mrowienia lub drętwienia kończyn, będące efektem utraty kolagenu w skórze. Poza parestezjami skutkiem zaniku kolagenu w skórze jest wypadanie włosów oraz ścieńczenie skóry, które z czasem doprowadzi do pojawienia się pierwszych zmarszczek.
Z kolei do nietypowych objawów menopauzy, ale występujących znacznie później (zwykle po upływie roku od ostatniej miesiączki), zalicza się atrofię urogenitalną. Pod pojęciem atrofii urogenitalnej kryje się zespół objawów, związanych z zanikiem błony śluzowej pochwy, takich jak:
- suchość w pochwie,
- świąd,
- pieczenie,
- parcie na mocz,
- nawracające infekcje dróg moczowych,
- wypadanie narządów rodnych,
- nietrzymanie moczu.
Reklama
Dziwne objawy przekwitania
Do dziwnych objawów przekwitania zaliczyć można także:
- szumy uszne,
- ataki lęku i paniki,
- tkliwość piersi,
- obrzęki kończyn,
- choroby serca i naczyń,
- dyslipidemię,
- insulinooporność,
- otyłość brzuszna,
- miażdżycę,
- nadciśnienie tętnicze,
- zespół suchego oka,
- osteopenię,
- osteoporozę.
Reklama
Najdziwniejsze dolegliwości przed menopauzą
Na miano najdziwniejszej dolegliwości przed menopauzą zasługują szumy uszne. Wiele pacjentek zastanawia się, w jaki sposób wygasanie czynności hormonalnych jajników może przekładać się na dolegliwości uszne. Zależność tkwi w gospodarce hormonalnej organizmu. Hormony mają bowiem wpływ na funkcjonowanie niemal każdego układu w ciele człowieka.
Czym są szumy uszne? To różnego rodzaju piszczenie, dudnienie, pukanie czy szeleszczenie słyszane przez pacjentki bez żadnego pobudzenia akustycznego z zewnątrz. Tego typu subiektywne szumy uszne są odczuwane w głowie lub drogach słuchowych.
Szumy uszne są najczęściej efektem zmian w uchu wewnętrznym, ale mogą być także objawem menopauzy. Wielu lekarzy obserwuje w swojej codziennej praktyce ustąpienie szumów usznych u pacjentek, które rozpoczęły hormonalną terapię zastępczą.