Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Niewysypianie się a zaburzenia psychiczne. Czy chroniczny niedobór snu może powodować objawy depresyjne?

Depresja jest uważana za jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Zaburzenia o tym podłożu dotykają ponad milion Polaków, a według różnych szacunków liczba ta może być w rzeczywistości znacznie większa. Wiele kampanii zdrowotnych zwraca uwagę na wczesną identyfikację zaburzeń depresyjnych, jednak wciąż zbyt często pomijany jest aspekt wpływu zaburzeń snu na rozwijanie się tego schorzenia. Jak brak snu oddziałuje na kondycję psychiczną człowieka?
Kobieta siedzi na dużym i wygodnym materacu.
źródło: materiały partnera
Spis treści

Zaburzenia snu a zdrowie psychiczne

Sen pełni dla każdego człowieka istotną funkcję regulacyjną. To właśnie rytm dobowy wyznacza ramy czasowe funkcjonowania układu hormonalnego, wpływając tym samym na gospodarkę kortyzolu, serotoniny oraz melatoniny. Każdy rodzaj zewnętrznego dystraktora, który odbija się na tymczasowej lub długotrwałej dysregulacji całego układu, skutkuje zaburzeniem uogólnionego procesu homeostazy. To właśnie w aspekcie wewnętrznej równowagi pracy układów, narządów i tkanek należy dopatrywać się psychicznych konsekwencji deprywacji snu.

Jednym z najczęściej występujących objawów depresji są zaburzenia snu, jednak problem ten nie jest wyłącznie symptomem zachodzących w ośrodkowym układzie nerwowym zmian biochemicznych. Problemy z zaśnięciem mogą bowiem być nie tylko samym skutkiem choroby, ale też i czynnikiem przyczyniającym się do pogłębienia samego problemu. Wydaje się więc, że oba wymienione stany są od siebie wzajemnie zależne, a wynikające z powszechnego niewyspania labilność emocjonalna, utrata koncentracji i zaburzenia funkcji poznawczych mogą stanowić czynnik stymulujący dla poważniejszych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Reklama

Najlepsze sposoby na poprawę jakości snu

Modyfikacja dotychczasowego stylu życia stanowi podstawę działań prewencyjnych, skierowanych na poprawę kondycji zdrowia psychicznego oraz jakości snu. Powtarzające się epizody depresyjne powinny być sygnałem do wprowadzenia zmian w obrębie stosowanej diety, regularności wysiłku fizycznego i – last but not least – skorzystania z opieki psychologa lub psychiatry. Ważne jest również zadbanie o higienę snu, czyli jeden z najważniejszych czynników wspomagających osoby zmagające się z zaburzeniami nastroju. Przejęcie kontroli nad problemem trwającej od lat chronicznej dysregulacji snu jest dla wielu chorych pierwszym krokiem w stronę walki z głównym problemem, jakim są rozpoznane lub dotychczas niezidentyfikowane zaburzenia o podłożu psychicznym.

Z tego powodu warto całkowicie zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i wygospodarować czas przed snem, który będzie poświęcony wyciszeniu i uspokojeniu. Ważne jest wyeliminowanie potencjalnych źródeł światła niebieskiego i wprowadzenie w miejsce ekranów smartfonów i telewizorów nawyku czytania książki lub słuchania muzyki. Światło w sypialni również powinno mieć odpowiednią barwę – najlepiej w tym miejscu sprawdzą się żarówki emitujące fale o długości od 566 do 627 nm, czyli światło żółte i pomarańczowe.

Poprawę jakości snu można również osiągnąć poprzez regularne wietrzenie sypialni, obniżenie temperatury panującej w pomieszczeniu o kilka stopni oraz dobór wygodnego materaca. Najlepsze produkty z tej kategorii do sypialni znajdziesz na stronie https://sennamaterace.pl/109-materace-120x200, gdzie możesz wybierać spośród kilkudziesięciu materaców uznanej marki Hilding.

Reklama

Ile powinno się spać w ciągu doby?

Całkowita bezsenność jest stosunkowo rzadko spotykana. Problemem znacznie częściej występującym w populacji jest niedosypianie, objawiające się skróceniem czasu przeznaczonego na odpoczynek nocny. Dorosłe osoby powinny spać od 7 do 9 godzin w ciągu doby, a szkodliwe dla zdrowia psychicznego jest każdorazowe skrócenie tego czasu. Nie ma bowiem możliwości wyspania się na zapas lub odespania zarwanych nocy podczas urlopu – procesy regulujące gospodarkę hormonalną mogą zachodzić jedynie wówczas, kiedy to sen ma charakter cykliczny.

Warto o tym pamiętać, ponieważ w codziennym zabieganiu i natłoku obowiązków niedosypianie zdarza się bardzo często, a powtarzający się charakter tego zjawiska może w sposób dotkliwy odbić się na kondycji psychicznej każdej osoby. Z tego powodu zadbaj o swoją dietę, zrezygnuj z używek i zapoznaj się z ofertą autoryzowanego dystrybutora materaców marki Hilding na stronie: https://sennamaterace.pl/. Nic nie jest ważniejsze od własnej kondycji psychofizycznej, dlatego już teraz wybierz zdrowie i zatroszcz się o jakość swojego snu! Pamiętaj też, że depresja jest chorobą, w przypadku której zawsze należy skontaktować się ze specjalistą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Hipnoza na sen - jak działa i czy pomaga w walce z bezsennością?
Hipnotyzowanie osoby z problemem bezsenności
Drzemka to idealny sposób na regenerację. Ile powinna trwać?
Kobieta w opasce do snu trzymająca kubek
Co zrobić, jak nie można zasnąć? Sprawdź skuteczne sposoby na szybkie zasypianie
Kobieta w opasce do snu trzymająca poduszkę
Podobne artykuły
Kobieta śpi na chmurze
Sen głęboki – czym jest i ile trwa. Co zrobić, żeby go wydłużyć?
Mężczyzna obudził się w nocy
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
Nocne poty - przyczyny pocenia się w nocy. Kiedy powinno niepokoić?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy
Kobieta w łóżku po nocnych potach przed okresem
Nocne poty przed okresem - co oznacza nadmierna potliwość przed miesiączką?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!