Czy mogą pojawić się nocne poty przed okresem?
Nocne poty przed okresem mogą występować u niektórych kobiet, stanowiąc objaw tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jest to związane z zachodzącymi wówczas zmianami hormonalnymi. Nie jest to jednak symptom szczególnie charakterystyczny dla PMS - nocna nadpotliwość stosunkowo rzadko jest opisywana w naukowych opracowaniach dotyczących tego zagadnienia, nie ma też w tym względzie żadnych choćby przybliżonych statystyk.
Nie można wykluczyć, że w istocie podłoże tej dolegliwości jest zupełnie inne, a fakt, iż jest ona obserwowana akurat w ostatnich dniach przed okresem, może być czystym przypadkiem.
Należy pamiętać, że do potencjalnych przyczyn nadmiernej aktywności gruczołów potowych w porze snu należą między innymi:
- brak komfortu termicznego (zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, za gruba kołdra lub piżama etc.);
- infekcje bakteryjne i wirusowe przebiegające z gorączką;
- zaburzenia pracy tarczycy (zwłaszcza nadczynność);
- niedobory witamin i minerałów (na przykład witaminy D, żelaza, magnezu);
- stres, zaburzenia nerwicowo-lękowe;
- nadużywanie leków przeciwbólowych;
- ogólne osłabienie organizmu;
- choroby metaboliczne (zwłaszcza cukrzyca);
- choroby nowotworowe (w szczególności układu krwiotwórczego);
Dlatego obserwując nadmierną potliwość przed okresem należy zweryfikować, czy problem ten nie występuje także w innych fazach cyklu miesiączkowego. W razie wątpliwości, zalecana jest konsultacja lekarska.
Reklama
Jakie są przyczyny potliwości przed okresem?
Jeżeli pocenie się przed okresem ma związek ze zmianami hormonalnymi typowymi dla cyklu menstruacyjnego, należy je uznać za reakcję fizjologiczną, męczącą, ale niegroźną.
W szczególności istotną rolę w tej materii przypisuje się hormonom płciowym zwanym estrogenami. Ich poziom jest najwyższy w fazie owulacji, a więc mniej więcej w połowie cyklu, później zaś utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie w pierwszych dniach fazy lutealnej.
Jeżeli w tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka w macicy, stężenie estrogenów zaczyna maleć. Obniża się też poziom progesteronu. Ma to negatywny wpływ na hormony pełniące funkcje neuroprzekaźników, takie jak serotonina.
Efektem tego jest szereg różnorodnych zmian, dotykających także ośrodek termoregulacji w mózgu. W związku z tym lekko podwyższona może być ciepłota ciała lub też zmienione może być subiektywne odczuwanie temperatury i tym właśnie próbuje się wyjaśniać zwiększoną potliwość przed okresem.
Wydalanie wilgoci przez skórę jest bowiem naturalnym mechanizmem mającym na celu przywrócenie równowagi organizmu, w tym komfortu termicznego.
Niewykluczone również, że zimne poty w nocy przed okresem są związane z występującym wówczas napięciem emocjonalnym. Stres i nerwowość powodują zwiększony wyrzut takich hormonów, jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol, które silnie rozregulowują organizm, przyspieszając bicie serca, podnosząc ciśnienie tętnicze i zwiększając ciepłotę ciała.
Reklama
Objawy towarzyszące nocnemu poceniu przed okresem
Zespół napięcia przedmiesiączkowego ma około 150 objawów. Oczywiście nie wszystkie występują w jednym czasie i u wszystkich kobiet, często jednak jest tak, że dolegliwości pojawiają się w większych zestawach.
Nocnym potom przed okresem mogą towarzyszyć na przykład uderzenia gorąca. Inne częste symptomy, to m.in.:
- przygnębienie,
- drażliwość,
- niepokój,
- zmienność nastrojów,
- wrogość wobec innych ludzi,
- uczucie zmęczenia,
- zaburzenia koncentracji,
- zaburzenia snu,
- obniżenie popędu seksualnego,
- ból i zawroty głowy,
- ból i wzdęcia brzucha,
- wzmożony apetyt,
- zaparcia,
- nabieranie wody,
- tkliwość sutków,
- obrzęki kończyn.
Jeśli problemy te pojawiają się wyłącznie w ostatnich dniach przed okresem i ustępują wraz z nadejściem miesiączki, można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjmować, iż są objawami PMS. Jeśli jednak utrzymują się przez dłuższy czas, mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych.
Reklama
Jak radzić sobie z nocnymi potami przed okresem?
Jak radzić sobie z nocnymi potami przed okresem? Należy zadbać o komfort termiczny, a także wdrożyć działania ogólnie zmniejszające potliwość, takie jak odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i zarządzanie stresem. Można też zastosować leki łagodzące objawy PMS.
Kobietom uskarżającym się na nocne poty przed miesiączką zwykle zaleca się:
- obniżenie temperatury w sypialni (wieczorne wietrzenie, zakręcanie kaloryferów);
- unikanie przegrzewania pod grubą kołdrą i w ciepłej piżamie;
- unikanie produktów nasilających pocenie się, takich jak słodycze, ostre przyprawy, dania tłuste, alkohol, kawa, papierosy;
- regularny wysiłek fizyczny, w tym zwłaszcza aerobowy: spacer, bieganie, pływanie, jazda na rowerze;
- ograniczanie napięcia emocjonalnego (joga, medytacja, muzyka relaksacyjna, brak wyczerpujących fizycznie i intelektualnie aktywności przed snem);
- stosowanie ziół o działaniu uspokajającym, takich jak melisa, kozłek lekarski, szyszki chmielu.
W sytuacji, gdy ogół objawów PMS staje się bardzo uciążliwy, pacjentka może się zgłosić po pomoc do lekarza. Możliwe, że w takim przypadku zostaną przepisane leki.
W stanach średnich i ciężkich stosuje się niekiedy leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Przepisywane są też preparaty hamujące owulację, zwykle są nimi tabletki antykoncepcyjne.