Dla każdego mężczyzny jądra są niezmiernie ważną częścią ciała. To właśnie te gruczoły odpowiedzialne są za produkcję plemników i męskich hormonów płciowych. Choroby jąder prowadzić mogą nawet do bezpłodności, dlatego tak istotne jest szybkie reagowanie na niepokojące objawy oraz regularne samobadania, pozwalającego na wczesne ich wykrycie. Powiększenie jądra może świadczyć o pojawieniu się ryzyka wielu poważnych chorób i nie należy go bagatelizować.
Do najpopularniejszych dolegliwości zaliczyć należy:
- wodniak jądra,
- skręt jądra,
- zapalenie najądrza lub jądra,
- rak jąder.
Zobacz: Badania ginekologiczne dla mężczyzn, czyli wizyta u androloga
Zapalenie jądra
Zapalenie jądra najczęściej występuje jednocześnie z zapaleniem najądrza lub łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Przyczyną są dostające się do organizmu bakterie, a w przypadku młodych chłopców wirus związany z powikłaniami po śwince. Objawem zapalenia może być powiększenie i ból jądra.
Moszna jest często obrzęknięta i zaczerwieniona, ból jąder towarzyszy również oddawaniu moczu i ejakulacji. Diagnozy dokonuje lekarz poprzez wykonanie USG moszny, badanie moczu oraz wymazu z cewki moczowej. Leczenie zapalenia jądra polega na przyjmowaniu antybiotyków lub leków przeciwzapalnych.
Reklama
Skręt jądra
Bardzo poważną chorobą jest skręt jądra, polegający na obróceniu się gruczołu wokół własnej osi, a przez to odcięciu dopływu krwi. Najczęściej dochodzi do niego u młodych, aktywnych fizycznie mężczyzn. Skrętowi jądra towarzyszy nagły, bardzo silny ból, powiększenie jądra, nudności i wymioty. W tym przypadku wymagana jest jak najszybsza interwencja chirurgiczna – aby ocalić jądro w ciągu 3-6 godzin należy dokonać operacji jego odkręcenia, inaczej często konieczna jest amputacja.
Reklama
Rak jądra
Spośród chorób nowotworowych dotykających młodych mężczyzn najczęściej występującą jest rak jądra. Głównym problemem w jego leczeniu jest późna jego wykrywalność, spowodowana brakiem uciążliwych objawów i niechęcią do wizyty u specjalisty.
Zazwyczaj pierwszym objawem jest niebolesne powiększenie jądra. Podczas samobadania często jest wyczuwalny guzek, może dojść także do obrzęku moszny. Wstrzymywanie się z wizytą u lekarza jest błędem, ponieważ wcześnie wykryty jest w stu procentach uleczalny. Leczenie polega na amputacji gruczołu, dalsze postępowanie ustalane jest indywidualnie. Czasem konieczna okazuje się radioterapia lub chemioterapia.