Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka. Odpowiada za wytwarzanie glukozy, tłuszczów, białek, żółci, gromadzenie witamin A, D, B12 i żelaza, a także odtruwanie organizmu. Gdy zaczyna działać nieprawidłowo alarmuje nas na wiele sposobów, dlatego nie należy ich bagatelizować i warto skonsultować się z lekarzem.
Chora wątroba – objawy skórne
- Zmiany skórne są często pierwszymi objawami chorej wątroby. Skóra staje się zimna
i wilgotna. Często występują na niej brązowe i żółte plamki lub cała ma odcień żółci. Gdy organizm nie jest w stanie wydalić bilirubiny z wątroby i woreczka żółciowego poprzez jelita dostaje się ona do krwioobiegu i przez to skóra przybiera żółtą barwę. Żółknięcie może pojawiać się także na paznokciach, opuszkach palców, a także w gałkach ocznych. - Objawem chorej wątroby jest również nadwrażliwość skóry. Zaczyna swędzieć i jest tkliwa. Wywołane jest to nieprawidłowym wydalaniem kwasów metabolicznych i pokarmowych przez pory skórne, a nie przez mocz i kał.
- Kolejnym symptomem są ciemne plamki przy korzeniach włosów, a także powiększająca się ilość piegów i brązowych znamion.
- Typowym objawem jest zaczerwienienie dłoni w okolicach małego palca oraz kciuka.
Zobacz: Badanie ALT - badanie krwi w diagnozie uszkodzeń wątroby – norma
Reklama
Inne objawy chorej wątroby
Oprócz objawów skórnych nieprawidłowo funkcjonujący organ daje także inne alarmujące sygnały:
- Poczucie zmęczenia i osłabienia siły mięśniowej – wynika z zakwaszenia organizmu przez kwasy metaboliczne i pokarmowe.
- Nudności i wymioty – zwłaszcza gdy utrzymują się przez dłuższy czas.
- Brak apetytu – jest również wynikiem zakwaszenia.
- Biegunka – może być spowodowana nagłym oczyszczaniem organizmu z toksyn, które nie mogły być zneutralizowane przez wątrobę i woreczek żółciowy.
- Zgaga – szczególnie gdy pojawia się regularnie
- Wzdęcia i uczucie rozpierania w brzuchu
- Ciemna barwa moczu
- Jasna barwa stolca
- Zatrzymywanie wody i obrzęki
- Ból w prawym podżebrzu – mylony często z bólem wątroby. Nie może ona dawać dolegliwości bólowych ze względu na brak połączeń nerwowych. Dokuczać więc może jedynie rozciągana i podrażniana przez wątrobę błona surowicza.
- Gorączka
- Krwawienia i siniaki – pojawiają się w skutek niedoboru białka
- Ginekomastia u mężczyzn wynikająca z zakłóceń metabolicznych
- Zmiany anatomiczne w podbrzuszu – widoczne powiększenie brzucha
- Śpiączka – w bardzo zaawansowanym stadium
Reklama
Objawy chorej wątroby po alkoholu
Zatrucie alkoholowe wątroby wynika z nadmiernego spożywania alkoholu etylowego. Wpływa on znacząco na zmianę metabolizmu i zdolność regeneracji tego organu. Objawy są podobne do tych wymienionych wcześniej. Jednak oprócz nich można wymienić także:
- Chroniczne zmęczenie i osłabienie
- Wodobrzusze (pojawia się w przypadku znacznego wyniszczenia)
- Znaczna utrata wagi ciała
Należy pamiętać iż długotrwałe nadużywanie alkoholu może spowodować alkoholowe stłuszczenie oraz marskość wątroby, która jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia.
Czytaj także: