Objawy menopauzy
Objawy menopauzy pojawiają się zazwyczaj kilka lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki i mogą utrzymywać się do końca życia. Menopauza jest określeniem na ostatnie krwawienie miesiączkowe. Lekarz stwierdza, że kobieta przeszła menopauzę, jeśli po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki nie wystąpiło u niej krwawienie miesiączkowe, a brak okresu nie ma związku ze stanem chorobowym. Ostatnia miesiączka jest dowodem licznych zmian zachodzących w ciele kobiety, związanych z wygasaniem czynności hormonalnej jajników. Klimakterium jest długotrwałym i skomplikowanym procesem.
Zanim kobieta przestanie miesiączkować wchodzi w okres premenopauzy. Średnio premenopauza zaczyna się między 42. a 47. rokiem życia. Statystycznie w wieku 50 lat pojawia się menopauza. Po ostatniej miesiączce zmiany hormonalne postępują dalej. W okresie postmenopauzalnym kobiety także odczuwają różne dolegliwości związane z wygasaniem czynności jajników. Zatem objawy menopauzy to wszystkie dolegliwości odczuwane zarówno w okresie premenopauzalnym, jak i postmenopauzalnym.
Reklama
Pierwsze objawy menopauzy
Zazwyczaj pierwszym objawem menopauzy są zaburzenia miesiączkowania o bardzo zróżnicowanym charakterze. Najczęściej kobiety obserwują skrócenie cyklu miesiączkowego o 3-4 dni. Często występują też krwawienie acykliczne. Panie często narzekają także na skąpe lub bardziej obfite krwawienia miesiączkowe w okresie premenopauzalnym.
Poza zaburzeniami miesiączkowania do pierwszych objawów menopauzy zaliczają się także uderzenia gorąca, opisywane przez pacjentki jako fala ciepła, rozchodząca się od klatki piersiowej w stronę twarzy. Uderzeniom ciepła zwykle towarzyszy zaczerwienienie twarzy i duszność. Mogą one występować nawet kilkanaście razy na dobę.
Reklama
Objawy fizyczne menopauzy
Zaburzenia miesiączkowania oraz uderzenia gorąca to tylko dwa spośród kilkudziesięciu objawów odczuwanych w okresie okołomenopauzalnym, obejmującym premenopauzę, menopauzę oraz postmenopauzę. Symptomy przekwitania można podzielić na fizyczne oraz psychiczne.
Do objawów fizycznych menopauzy zaliczają się:
- nadmierne poty
- zawroty i bóle głowy
- duszność
- omdlenia
- zaburzenia rytmu serca
- zmęczenie
- bóle mięśniowo-stawowe
- zmiany w tkance łącznej – ścieńczenie skóry, wypadanie włosów
- mrowienia w dłoniach i stopach
- suchość w pochwie
- świąd i pieczenie pochwy
- parcie na mocz
- nawracające infekcje dróg moczowych
- wypadanie narządów rodnych
- nietrzymanie moczu.
Reklama
Objawy psychiczne klimakterium
Klimakterium wiąże się także z występowaniem licznych objawów psychicznych, wśród których wymienić można:
- bezsenność,
- nerwowość,
- trudność w radzeniu sobie ze stresem,
- drażliwość,
- płaczliwość ,
- obniżony nastrój,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- depresja,
- spadek libido.
Reklama
Nietypowe objawy menopauzy
Opisane wyżej fizyczne i psychiczne objawy menopauzy odczuwa wiele kobiet, ale niekiedy klimakterium może przebiegać nietypowo.
Do nietypowych objawy menopauzy zaliczyć można:
- szumy uszne,
- ataki lęku i paniki,
- tkliwość piersi,
- obrzęki kończyn,
- choroby serca i naczyń,
- dyslipidemię,
- insulinooporność,
- miażdżyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- dyspareunia,
- zespół suchego oka,
- wypadanie włosów,
- osteopenię,
- osteoporozę.
To, jakie objawy menopauzy będzie odczuwać kobieta, zależy przede wszystkim od stężenia estrogenów i progesteronu w organizmie. Jeśli poziom hormonów gwałtownie spadnie, może to doprowadzić do zaniku błony śluzowej pochwy, a co za tym idzie do rozwoju atrofii urogenitalnej. Atrofia urogenitalna to określenie medyczne na takie dolegliwości jak suchość, świąd i pieczenie pochwy, upławy oraz schorzenia ze strony układu moczowego. Gwałtowny spadek hormonów zaowocuje także zaburzeniami w gospodarce lipidowej oraz wapniowej organizmu. Od stężenia hormonów płciowych zależy też praca układu krwionośnego, nerwowego, a także kondycja psychiczna.
Jeśli objawy menopauzy są dokuczliwe i znacząco obniżają jakość życia, pacjentkom zalecana jest estrogenowo-progestagenowa terapia hormonalna (hormonalna terapia zastępcza, HTZ). HTZ należy rozpocząć możliwie jak najszybciej po pojawieniu się pierwszych objawów. Warto jednak wiedzieć, że terapia hormonalna nie będzie odpowiednia dla każdej pacjentki, która weszła w okres okołomenopauzalny. Ponadto przyjmowanie syntetycznych hormonów płciowych podnosi ryzyko zachorowania na raka sutka oraz liczne choroby układu krążenia.