Przyczyny odcisków na dłoniach
Odciski na dłoniach są naturalną reakcją obronną skóry w postaci zgrubienia naskórka. Niezależnie od tego, w którym miejscu się pojawiają, przyczyny odcisków na dłoniach są takie same – tworzą się w wyniku nadmiernego ucisku lub tarcia. Wówczas skóra, próbując zrekompensować sobie negatywne skutki działania czynnika mechanicznego, wytwarza w warstwie podstawnej więcej keratynocytów, co skutkuje pogrubieniem warstwy rogowej naskórka.
Potocznie każde zgrubienie naskórka powstałe na skutek przewlekłego działania czynników mechanicznych nazywane jest odciskiem, jednakże w terminologii medycznej wyróżnia się dwa rodzaje takich zgrubień:
- modzel (callus) - płaskie powierzchnie zrogowaciałego naskórka;
- nagniotek (clavus) - odciski w kształcie stożka.
Na odciski dłoni najbardziej narażone są osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną oraz sportowcy i muzycy.
Reklama
Objawy odcisków na dłoniach
Odcisk na dłoni najczęściej przybiera postać modzeli, czyli płaskiej powierzchni zgrubiałego naskórka. Modzele na dłoniach zwykle tworzą się po wewnętrznej stronie. Zazwyczaj na poduszce na skutek długotrwałego trzymania narzędzi czy na przykład rakiety tenisowej. Z kolei odcisk na palcach dłoni jest częstą dolegliwością gitarzystów.
Na dłoniach mogą też tworzyć się nagniotki, czyli stożkowate odciski o żółtawym zabarwieniu, z charakterystycznym czopem w centralnym miejscu. Nagniotki zwykle mają wielkość od 1 mm do 2 cm. Mogą być twarde lub miękkie. Tworzą się pomiędzy palcami, jednakże zdecydowanie częściej występują na stopach aniżeli dłoniach. W przeciwieństwie do modzeli mogą powodować silne dolegliwości bólowe.
Reklama
Czy przebijać odciski na dłoniach?
Wiele osób zastanawia się, czy przebijać odciski na dłoniach w postaci miękkich nagniotków. Zdecydowanie lepiej nie robić tego samodzielnie. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność obcięcia nagniotka, jednakże zabieg powinien być wykonany przez dermatologa lub wykwalifikowaną kosmetyczkę z użyciem specjalistycznych narzędzi – dłuta lub skalpela.
Przeprowadzenie zabiegu w specjalistycznym gabinecie daje gwarancję, że zmiana zostanie usunięta w całości, a następnie odpowiednio zabezpieczona.
Również w leczeniu modzeli niekiedy zachodzi konieczność ich mechanicznego usunięcia poprzez ścieranie lub ścinanie, co ma zapobiec m.in. samoistnemu zerwaniu. Zerwany odcisk na dłoni potrafi być bowiem bardzo bolesny.
Reklama
Jak pozbyć się odcisków na dłoniach?
W walce z odciskami stosuje się zazwyczaj mniej inwazyjne metody niż opisane wyżej. Jak usunąć odciski na dłoniach bez użycia skalpela lub dłuta? Zwykle w pierwszej kolejności powinno się stosować preparaty miejscowe o działaniu keratolitycznym, czyli rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka. W składzie żelu lub maści na odciski na dłoniach najczęściej znajduje się kwas salicylowy lub mlekowy. Preparaty keratolityczne stosuje się zarówno na nagniotki na dłoniach, jak i modzele.
Po kilkudniowym stosowaniu maści lub żelu, zrogowaciała warstwa naskórka powinna być na tyle rozmiękczona, że odcisk będzie można łatwo usunąć z użyciem pilnika. Preparat należy nakładać tylko na odcisk, gdyż aplikowanie go na zdrową skórę może doprowadzić do podrażnienia. U niektórych osób może pojawić się reakcja uczuleniowa. Co warto podkreślić, osoby z chorobami układu krążenia lub cierpiące na cukrzycę powinny zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego typów wyrobów medycznych.
Nie należy zapominać, że bardzo dużą rolę w leczeniu odcisków odgrywa unikanie czynnika mechanicznego, który doprowadził do ich powstania. Jednakże z uwagi na wykonywaną pracę, nie zawsze da się to zrobić. W takiej sytuacji należy wyposażyć się w specjalistyczne rękawiczki ochronne, które zabezpieczą skórę przez uciskiem lub otarciem, a co za tym idzie zminimalizują ryzyko tworzenia się odcisków.
Reklama
Sposób na odciski na dłoniach
Co jeszcze na odciski na dłoniach można zastosować? Istnieje wiele sposobów na odciski, w aptece można kupić między innymi specjalistyczne plastry, która są nasączone substancjami o działaniu keratolitycznym. Takie plastry nie tylko pomogą zmiękczyć twarde odciski na dłoniach, ale dodatkowo będą pełniły funkcję ochronną – zabezpieczą zgrubiały naskórek przed tarciem lub uciskiem. W przypadku miękkich nagniotków warto kupić plastry hydrokoloidowe, które będą dodatkowo absorbować wysięk.
Warto zaznaczyć, że plastry na odciski na dłoniach można stosować zapobiegawczo w miejscach szczególnie narażonych na ucisk lub tarcie.