Odparzenia u niemowlaka
Odparzenia u niemowlaka występują już od drugiego miesiąca życia, a u maluchów w wieku 7-12 miesięcy są niemal powszechne. Wpływ na ten stan rzeczy mają zarówno błędy pielęgnacyjne ze strony rodziców, jak też czynniki w pełni naturalne, związane z wyjątkową delikatnością dziecięcej skóry oraz anatomiczną budową ciała. Najczęściej odparzenia u niemowlaka pojawiają się w miejscach, które przez większą część doby zakryte są pieluszką: na pupie, w pachwinach, na narządach moczowo-płciowych.
W przypadku nadkażenia zaś podrażnień, konsekwencją może być pieluszkowe zapalenie skóry. Drugą lokalizacją, której zazwyczaj poświęca się mniej uwagi, jest szyja. Jest to część ciała, która podatna jest na odparzenia ze względów anatomicznych i fizjologicznych, zwłaszcza u dzieci o większej masie ciała, których skóra układa się w specyficzne fałdy.
Reklama
Skąd się biorą odparzenia u dzieci na szyi
Odparzenia na szyi u dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym zdarzają się niezwykle często, w szczególności u tych maluchów, które nie potrafią jeszcze chodzić, a nawet siadać, większą część dnia spędzając nieruchomo, w jednej pozycji w łóżeczku. Zwłaszcza, jeśli towarzyszy temu swoista nadopiekuńczość rodziców. Wiedzieć należy, że skóra dziecka jest wyjątkowo cienka i źle nawilżona, o niewykształconych funkcjach obronnych. Miejsca takie zaś jak szyja, są szczególnie narażone na przepacanie i przegrzewanie. Znajduje się tu duża ilość gruczołów potowych.
Powszechnym zaś zwyczajem jest ścisłe otulanie szyi niemowląt chusteczkami, a nawet szalikami – również w ciepłe, letnie dni. To co ma w zamyśle chronić przed przeziębieniem, tworzy mało przyjazne środowisko, o zbyt wysokiej temperaturze i wilgotności, wprost przyczyniające się do powstawania odparzeń. Do przegrzewania się dochodzi zwłaszcza u dzieci leżących na wznak przez wiele godzin. Natomiast u maluchów już ruszających się, dodatkowym czynnikiem jest wzajemne tarcie fałd skóry. Problemem bywa też stosowanie niewłaściwych kosmetyków oraz niedokładne spłukiwanie po kąpieli lub obmywaniu ciała.
Reklama
Jak wyglądają odparzenia na szyi u niemowlaka?
Odparzenia na szyi u niemowlaka pojawiają się w pierwszej kolejności w głębokich szparach, powstających między fałdami skóry. Objawiają się przede wszystkim w postaci wyraźnie czerwonawych plam. Skóra w miejscu odparzeń i podrażnień może się też nadmiernie łuszczyć, możliwy jest lekki obrzęk, a nawet bąble i krosty W odróżnieniu od odparzeń typowo pieluszkowych, zazwyczaj jednak nie dochodzi w tym miejscu do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.
Oznacza to, że leczenie odparzeń można oprzeć na działaniach pielęgnacyjno-profilaktycznych oraz delikatnych środkach dermokosmetycznych, bez konieczności stosowania obciążających kortykosteroidów oraz antybiotyków. Jakie środki w tej sytuacji sprawdzą się najlepiej?
Reklama
Maść na odparzenia dla niemowląt
Odparzenia na szyi pielęgnować można za pomocą maści łagodzących podrażnienia, redukujących odczyny zapalne, zapobiegających nadmiernemu złuszczaniu się skóry, zapewniających właściwy poziom nawilżenia, kojących ból i świąd. Maść na odparzenia dla niemowląt, powinna zawierać w swoim składzie zawiera dwa niezwykle skuteczne komponenty. Pierwszym z nich jest alantoina, czyli substancja będąca pochodną mocznika, o działaniu keratolitycznym, regenerującym, nawilżającym i antydrażniącym. Składnik drugi zaś, to deksapantenol – związek chemiczny rozkładający się w skórze do postaci kwasu pantotenowego, łagodzący podrażnienia i stany zapalne, redukujący zaczerwienienia i świąd. Maść aplikuje się bezpośrednio na skórę dziecka, nawet kilka razy dziennie.
Reklama
Co stosować na odparzenia u dorosłych
Wyżej wymienione składniki, na których maść opiera swoje działanie są w pełni bezpieczne, dlatego maść może być stosowana już u maluchów w okresie niemowlęcym. Co warto jednak podkreślić, preparat ten działa z dużą skutecznością także na różnego rodzaju urazy, poparzenia i odparzenia u dorosłych. W szczególności polecany jest kobietom w pierwszych dniach po porodzie, a także w całym okresie laktacji. Paleta zastosowań maści obejmuje:
- odparzenia, w tym pieluszkowe zapalenie skóry,
- rany, skaleczenia, wkłucia po wenflonach,
- oparzenia - termiczne, słoneczne,
- podrażnienia, na przykład sutków podczas karmienia piersią,
- stany zapalne błon śluzowych – na przykład po porodzie,
- przewlekłe stany zapalne skóry - wyprysk alergiczny, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry.