Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍
Gruźlica – zapomniana choroba wraca na światowe salony❗ Czy grozi nam globalna epidemia? 🌍

Odruch Landaua u noworodka - na czym polega?

Odruch Landaua przygotowuje dziecko do opanowania w przyszłości pozycji pionowej, stania i chodzenia. Gdy nie pojawia się w wieku 6 miesięcy, może świadczyć o tym, że dziecko ma mózgowe porażenie dziecięce lub inne poważne schorzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Niemowlę leżące na brzuchu w pościeli
Źródło: 123RF
Spis treści

Odruch Landaua jest jednym z podstawowych odruchów, jakie lekarz pediatra sprawdza podczas rutynowych badań małych dzieci. Fizjologiczne i neurologiczne odruchy są bezwarunkowymi reakcjami na bodźce zewnętrzne i pozwalają ocenić rozwój dziecka oraz sprawdzić, jak funkcjonuje jego układ nerwowy poza łonem matki.

Gdy odruchy nie występują, reakcja dziecka na bodźce jest nie prawidłowa lub gdy odruchy z czasem nie wygasają, możemy mieć do czynienia z poważnymi zaburzeniami w rozwoju dziecka, w tym miedzy innymi z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Co daje odruch Landaua

Odruch Landaua jest jednym z ważniejszych odruchów, które przygotowują dziecko do prawidłowego opanowania pozycji pionowej, stania i chodzenia, bo wspomaga rozwój mięśni pleców i mięśni tylnej części nóg, tzw. prostowników. Podczas badania dziecko nie tylko unosi głowę, ale także klatkę piersiową, co ułatwia skoordynowanie ruchów ramion i dłoni. Rozwija się w ten sposób nie tylko koordynacja górnej i dolnej części ciała, ale także widzenie przestrzenne i słuch. Odruch Landaua w prosty sposób pozwala też ocenić lekarzowi, czy dobrze funkcjonuje błędnik niemowlęcia.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Reklama

Na czym polega odruch Landaua?

Lekarz badający odruchu Landaua u noworodka, kładzie dziecko brzuchem na swojej dłoni i sprawdza, jak jest ułożona jego główka, jaka jest krzywizna tułowia i stopień zgięcia kończyn.  Między 1. a 6. tygodniem życia, gdy zdrowe dziecko jest trzymane w ten sposób, jego głowa nieznacznie opada, tułów jest lekko zgięty w dół, zgięte są też nogi i ręce.

Między 7. tygodniem życia a 3 miesiącem dziecko powoli wyciąga szyję do góry, tułów i kark powoli się prostują, głowa prostuje się do linii barków, ręce i nogi nadal są zgięte. W kolejnej fazie, około 6. miesiąca życia, szyja jest wyprostowana, tułów jest wyciągnięty, a kręgosłup znajduje się w linii środkowej.

Nogi są zgięte w kolanach i biodrach pod kątem 90 stopni, ręce nadal pozostają zgięte, a dłonie są otwarte. W 7. miesiącu nogi nadal zginają się pod kątem 90 stopni w kolanach, ale prostują się w biodrach, głowa unosi się coraz wyżej a plecy wyginają się łukowo do góry.

Reklama

Odruch Landaua nieprawidłowości

Nieprawidłowości w odruchu Landaua świadczą o wielu chorobach. U dziecka z obniżonym napięciem mięśniowym, czyli u tzw. dziecka wiotkiego, w trakcie sprawdzania odruchu Landaua nóżki i raczki zwisają bezwładnie, głowa opada, a tułów wygina się w łuk ku dołowi. U dziecka takiego nie dochodzi do kolejnych faz rozwoju odruchu.

Zobacz wideo: Badanie stawów biodrowych u noworodka

U dzieci z encefalopatią w trakcie badania odruchu Landaua dochodzi do bardzo silnego odrzucanie głowy do tyłu, a w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego i innych schorzeń układu nerwowego, odruch ten w ogóle nie występuje.

Zahamowanie rozwoju odruchu Landaua powoduje, że dziecko ma problem z koordynacją napięcia mięśniowego, można u niego zaobserwować efekt zamkniętych kolan, który utrudnia mu skłony do przodu. Zazwyczaj dzieci takie nie są mniej ruchliwe i nie potrafią koncentrować się na szczegółach.

Reklama

Kiedy zanika odruch Landaua?

Odruch Landaua zanika około 3. roku życia (czasem w wieku 3 i pół roku), kiedy dziecko potrafi stać już stabilnie na dwóch nóżkach i sprawnie się porusza. Gdy jednak w tym czasie odruch Landaua nadal występuje, może spowodować liczne zaburzenia w rozwoju. Dziecko takie nie będzie potrafiło uginać nóg w trakcie chodzenia, biegania i skakania, pojawią się u niego niezgrabne ruchy dolnej połowy ciała. Odruch Landaua, który nie został wygaszony często powoduje występowanie choroby lokomocyjnej i dużych trudności organizacyjnych.

Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Podobne artykuły
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?

Reklama


Rewolucja w precyzji leczenia nowotworów 🙌
Sprawdź!