Na czym polega opalanie natryskowe?
Opalanie natryskowe, czyli Air Brush Tanning jest doskonałą alternatywą opalenizny dla osób, które nie chcą korzystać z solarium, a mają bardzo jasną karnację podatną na poparzenia słoneczne.
Można nią opalać całe ciało, gdyż jest całkowicie bezpieczna. Metoda zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych zdobywa coraz większą popularność także w Polsce. Jak zatem wygląda opalanie natryskowe?
Air Brush Tanning polega na nakładaniu na ciało płynu brązującego w postaci mgiełki, który działa tylko na warstwę rogową skóry. Brązowy odcień jest możliwy dzięki reakcji głównego składnika płynu - DHA z aminokwasami zawartymi w skórze.
Płyny brązujące są często wzbogacane o substancje pielęgnujące i przeciwstarzeniowe, przez co skóra dodatkowo jest odżywiona. Mgiełka nie wywołuje reakcji alergicznych.
Zabieg wykonywany jest w salonie kosmetycznym. Służy do tego specjalna kabina. Trwa ok 15-20 min. z suszeniem, a efekt jest natychmiastowy.
Kosmetyczka dobiera odpowiedni odcień opalenizny w zależności od karnacji i oczekiwanego efektu. Kolory są różne, co pozwala na piękną opaleniznę nawet u osób z bardzo jasną skórą. Nawet bielactwo nie stanowi przeciwwskazania do opalania natryskowego.
Zabieg zapewnia równomierny koloryt na całym ciele bez ryzyka smug, tak jak w przypadku samoopalaczy. Z tego powodu osób opalających się w ten sposób są pochlebne. Opalanie natryskowe nie zostawia plam, a tatuaże po nim nie blakną.
Czy można opalać się po takim zabiegu kosmetycznym? Opalanie natryskowe można łączyć z korzystaniem z solarium oraz naturalnymi promieniami słonecznymi, ponieważ mgiełka wchodzi w reakcję tylko z górną warstwą skóry, a głębsze, do których dociera słońce pozostają nienaruszone.
Należy jednak pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem.
Warto wspomnieć, że opalanie natryskowe cieszy się również coraz większą popularnością wśród mężczyzn.
Reklama
Jak się przygotować do opalania natryskowego?
Niektóre gabinety oferują swoim klientom profesjonalne przygotowanie skóry do zabiegu. Zazwyczaj następuje ono dzień wcześniej, by skóra na następny dzień była gotowa do opalania natryskowego.
Jeśli jednak trzeba przygotować się w domu, podawana jest instrukcja.
- 24 godziny przed zabiegiem wykonaj depilację.
- Dzień przed opalaniem zrób dokładny peeling gruboziarnisty, zwracając szczególną uwagę na łokcie i kolana. Usunięcie jak największej ilości martwego naskórka wydłuży trwałość opalenizny.
- Możliwie jak najpóźniej przed zabiegiem weź prysznic, aby zmyć z ciała wszystkie kosmetyki. Mogą one utrudniać wchłanianie mgiełki.
- Załóż ciemne i luźne ubrania. Płyn może je pobrudzić. Nie należy się tym przejmować, ponieważ bez problemu można go usunąć w zwykłym praniu.
Możesz opalać się nago, jeśli jednak wolisz pozostać w bieliźnie warto wybrać tę bardziej wyciętą, bądź założyć jednorazową dostępną w gabinetach kosmetycznych. Pamiętaj, że zasłonięte miejsca pozostaną nieopalone.
Golenie nóg jest dopuszczalne zarówno przed, jak i po opalaniu natryskowym. Należy jednak uważać, by nie pokaleczyć skóry.
Reklama
Jakie efekty daje opalanie natryskowe?
Efekty widoczne są od razu po zakończeniu zabiegu, jednak pełna opalenizna ukazuje się po ok. 8 godzinach.
Metoda Air Brush Tanning sprawia, że niedoskonałości skóry takie jak cellulit, rozstępy, zmarszczki mimiczne czy drobne przebarwienia stają się zdecydowanie mniej widoczne.
Dzięki ręcznemu nakładaniu płynu dociera on do każdego zakamarka skóry, a opalenizna jest równomierna.
Czy warto zatem korzystać z opalania natryskowego? Zabieg ten ma wiele zalet, jednak są także wady. Czy zabieg brudzi? Tak, to jeden z efektów ubocznych. Opalenizna może zostawiać ślady przez pierwszych kilka godzin.
Sam zabieg prowadzić może do alergii lub nawet omdleń przez wdychane opary. Jeśli zawierają one szkodliwe substancje może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
Reklama
Ile utrzymuje się opalanie natryskowe?
Efekt utrzymuje się ok. 8-12 dni w zależności od przygotowania skóry, pielęgnacji opalenizny, a także rodzaju karnacji.
Kiedy można wziąć prysznic i jak szybko schodzi opalenizna? Po zabiegu przez ok. 8 godzin nie się myć, korzystać z sauny, a także narażać się na nadmierne pocenie.
Jeśli jednak dojdzie do zamoczenia trzeba osuszyć skórę, a następnie wetrzeć krem nawilżający, aż do osiągniecia jednolitego koloru. Po 8 godzinach należy się wykąpać i nawilżyć skórę.
Jak jeszcze dbać o skórę, by po opalaniu natryskowym, opalenizna trzymała się jak najdłużej?
Po zabiegu bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja polegająca na głębokim nawilżaniu skóry. Można stosować także delikatnie brązujące balsamy po opalaniu.
Jeśli z jakiegokolwiek powodu chcesz zmyć szybciej opaleniznę, wystarczy wykonać peeling lub umyć się z wykorzystaniem ostrej gąbki. Skorzystanie z sauny lub basenu również znacząco zmniejszy efekty.
Warto także pamiętać, że depilacja woskiem może ściągnąć opaleniznę. Jeśli chcesz, by trzymała się jak najdłużej, korzystaj z maszynki do golenia.
Reklama
Kto nie powinien korzystać z opalania natryskowego?
Przeciwwskazaniem do opalania natryskowego są wypryski, łuszczyca, alergie, astma oraz nadmierna potliwość.
Sam zabieg uznawany jest za nieszkodliwy jednak substancje zawarte w produktach mogą wpływać na osoby wrażliwe.
Na szczęście coraz więcej gabinetów wprowadza produkty bezpieczne nawet dla alergików.
Kobiety karmiące piersią przez ten czas nie powinny korzystać z opalania natryskowego.
Reklama
Opalanie natryskowe w ciąży
Air Brush Tanning jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Nie ma żadnych skutków ubocznych, gdyż wchodzi w reakcję tylko z wierzchnią warstwą skóry.
Należy przy tym wspomnieć, że inne rodzaje opalania w ciąży są niewskazane ze względów zdrowotnych dziecka.
Dodatkowo nie ma drażniącego zapachu. Nie wywołuje reakcji alergiczny, a wykorzystywany kosmetyk nie przenika przez skórę zagrażając dziecku. Opalanie natryskowe, w przeciwieństwie do solarium dozwolone w ciąży i uważane za bezpieczne.
Jedynym przeciwwskazaniem może być klaustrofobia ujawniająca się po zamknięciu w kabinie natryskowej. U przyszłej mamy nie wolno wywoływać niepotrzebnego stresu, dlatego w przypadku lęku przed zamkniętym pomieszczeniem, należy zrezygnować z opalania.
Reklama
Ile kosztuje opalanie natryskowe?
Cena jednorazowego zabiegu to ok. 100-150 zł za całe ciało, natomiast za opalanie natryskowe twarzy i dekoltu trzeba zapłacić ok 50-80 zł.
Niektóre salony kosmetyczne oferują także dojazd do klienta. Wtedy koszt opalania natryskowego może się odpowiednio zwiększyć.
Dostępne są także samoopalacze natryskowe do korzystania w domu. Sprzęt kosztuje przeciętnie od kilkuset do ponad tysiąca złotych.
Nie są one jednak wskazane do użytkowania bez odpowiedniego kursu.